Slovenija

Kranjcu dobro kaže

Ljubljana, 05. 06. 2007 12.52 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na postavljena vprašanja je odgovarjal zelo direktno, je po pogovoru s Kranjcem povedal Jože Tanko (SDS).

Imam vtis, pa ga ne bom povedal, je po predstavitvi dejal Kranjec.
Imam vtis, pa ga ne bom povedal, je po predstavitvi dejal Kranjec. FOTO: POP TV

Možni kandidat za guvernerja Banke Slovenije Marko Kranjec se je v državnem zboru v ločenih pogovorih predstavil poslancem največjih vladnih strank, SDS in NSi.

Kranjec, ki ga je predsednik države Janez Drnovšek minuli teden omenil kot možnega kandidata za naslednika Mitje Gasparija na položaju guvernerja centralne banke, za medije ni želel komentirati vsebine pogovorov. Na vprašanje, kakšen vtis ima po pogovorih, je Kranjec odgovoril: "Imam vtis, pa ga ne bom povedal."

Največja vladna stranka SDS bo svojo odločitev o morebitni podpori Kranjcu sporočila v sredo do 12. ure. Kranjec se doslej ni bistveno politično udejstvoval v nobeni politični stranki in mislim, da ga lahko cenimo kot neodvisnega kandidata, je dejal vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko.

Poslanci SDS so s Kranjcem opravili izčrpen pogovor. "Imel je dober nastop in je na postavljena vprašanja odgovarjal zelo direktno," je poudaril Tanko. Do dokončne odločitve pa bodo v SDS poskušali pridobiti še dodatne informacije o aktualnem kandidatu za guvernerja Banke Slovenije. Tako jih med drugim zanimajo vprašanja glede poročanja in sodelovanja centralne banke z državnim zborom, delovanje Agencije za bančni nadzor, privatizacija bančnega sistema in odgovornost Banke Slovenije za nekatera dejanja v preteklosti, je še pojasnil vodja poslanske skupine SDS.

NSi bo podprla Kranjca

Banka Slovenije je že do aprila brez guvernerja
Banka Slovenije je že do aprila brez guvernerja FOTO: Dare Čekeliš


Devet poslancev NSi podpira napovedano kandidaturo Kranjca za guvernerja BS. Vodja poslanske skupine NSi Jožef Horvat je po pogovoru s Kranjcem povedal, da bo poslanska skupina Kranjcu izrazila naklonjenost, če ga bo predsednik republike predlagal za kandidata za guvernerja Banke Slovenije.

Kranjec je NSi predstavil svojo vizijo in strategijo vodenja centralne banke v prihodnje, v luči dejstva, da je Slovenija od 1. januarja letos v območju evra. Dobili so ustrezne odgovore na njihova vprašanja ter ugotovili, da so Kranjčevi pogledi na gospodarski, finančni in ekonomski sektor zelo blizu stališčem poslanske skupine.

Predsednik države Kranjčevo kandidaturo uradno še ni posredoval državnemu zboru. Prejšnji teden je s poslanskimi skupinami opravil prvo posvetovanje. Morebitno podporo Kranjcu so za zdaj napovedali v večini poslanskih skupin: SD, LDS, DeSUS in SLS ter poslanski skupini nepovezanih poslancev. Morebitni Kranjčevi kandidaturi ne oporekajo v SNS, še zlasti na podlagi Drnovškovega zagotovila, da Kranjec ni član nobene stranke.


Blizu so si tako glede potrebe za okrepitev konkurenčnosti slovenskega gospodarstva, razmeroma konservativnega pogleda na javne finance ter na redukcijo stroškov in varčevanje. Prepričal jih je še zlasti Kranjčev pogled na okrepitev nadzorstvene funkcije centralne banke. Ta do sedaj ni bila ravno učinkovita, je še dodal Horvat, kar je bil tudi očitek NSi prejšnjemu guvernerju Mitji Gaspariju.

Poleg tega ima Kranjec izjemne zasluge za finančno in ekonomsko osamosvojitev Slovenije, je še dodal Horvat. Ob tem je spomnil, da je Kranjec leta 2005 vodil delovno skupino, ki je pripravljala predloge za davčno reformo.


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

exim@t-2.net
06. 06. 2007 11.34
rijo:Pobožne želje! Ne razumem pa, kako lahko še vidiš v LDS-u sploh stranko!? Saj so vse podgane prebežale v SD. Naši mediji: nobene polemike, okroglih miz, vprašanj, anket,... kaj bi šele bilo, če bi to naredil kdo od sredinskih-desnosredinskih strank? Prav za vse bivše oblastnike pa velja: dokler imate medije na "špagi" ste močni. Priznam to, saj se tudi lepo vidi, kako norite, ko se Vlada dotakne razčiščevanja SOVE, Zakona o medijih, ...
Rijad Proši?
05. 06. 2007 21.38
Mirko31- LDS je v razsulu še vedno močnejša od večine desnih strank.
Gruub73
05. 06. 2007 15.15
Kje v mojem besedilu vidiš omenjen LDS? Kakšne veze ima LDS ali Desus s tem? Samo da se zagovarja svoje, ne?
predator21@email.si
05. 06. 2007 13.59
Mirko31....vecina drzave ni odvisna od parih palckov...Ce preberes tekst vidis da je omenjena SDS IN NSi... Ko pa ze govoris o NSi kot o nekaj palckov je LDS v veliko slabsem polozaju saj je v cistem razsulu...a bi morala bit drzava odvisna od teh parih k....? al pa od DESUSa?
Gruub73
05. 06. 2007 13.25
Kaj je s to NSi, obnaša se kot najpomembnejša stranka, čeprav ima podporo nekaj procentov, na nazadnjih volitvah pa tudi mislim da niso presegli kakšne 4. Kako je lahko večina države odvisna od parih palčkov?