Župan Damijan Perne je uvodoma o problematiki ravnanja z odpadki povedal, da Agencija RS za okolje (ARSO) še ni odgovorila, kakšna bo usoda odlagališča v Tenetišah, pri čemer se pojavljajo nasprotovanja dogovorom, da Komunala Kranj začasno odvaža odpadke na sosednje deponije.
Zaskrbljujoči so precej višji stroški ravnanja z odpadki za kranjsko in ostale občine, ki so prej koristile deponijski prostor v Tenetišah. "Okoliščine nam nalagajo, da moramo prilagoditi cene odvoza komunalnih odpadkov tako, da bomo večje stroške lahko pokrivali. ARSO smo na ta dejstva večkrat opozorili in razlogi za izostanek odločitve agencije niso jasni. Od trenutka, ko bo okoljevarstveno dovoljenje za obratovanje deponije Tenetiše prišlo oziroma če bo prišlo, se bodo cene vrnile na višino, ki velja sedaj. Gre torej za začasni dvig cen oziroma prilagajanje trenutnim razmeram,“ je razložil župan.
Povišanje cen storitev
Podžupan Stane Štraus je navedel, da bo mestnemu svetu, ki zaseda prihodnjo sredo, 28. novembra 2007, predlagano povišanje cen storitev ravnanja z odpadki. Za 4-člansko gospodinjstvo to pomeni povišanje plačila z 6,89 evra na mesec na 15,58 evra na mesec, kar predstavlja 126-odstotno povišanje. V tak ukrep je občina prisiljena, ker ARSO še vedno ni izdal dovoljenja za podaljšanje obratovanja deponije v Tenetišah.
"Povišane cene so realni odraz stroškov, ki nastajajo dnevno: prevozi odpadkov na deponiji Kovor in Mala Mežakla in cene odlaganja odpadkov. Dnevno za Mestno občino Kranj nastajajo dodatni stroški v povprečju 13.000 EUR, če upoštevamo še ostale občine, za katere to storitev opravlja Komunala Kranj, pa so dodatni stroški trenutno 19.000 EUR na dan,“ je razložil podžupan.
Uvedba investicijske cene
Župan Damijan Perne je poudaril, da mora v razvojnih prizadevanjih Mestna občina Kranj "iti v korak ali stopati celo korak pred ostalo Gorenjsko.“ Za uresničitev tega cilja pa mora biti temeljna infrastruktura sodobno urejena. V Mestni občini Kranj se je zaključil pregled plinovodnih, kanalizacijskih in vodovodnih vodov. Žal je stanje vodov slabo.
"Zavedamo se , da bomo morali v naslednjih 10 letih za delovanje mesta zagotoviti več kot 130 milijonov evrov. V preteklosti je bilo v Kranju namenjeno premalo denarja za obnovo in dograjevanje kanalizacije, v ceno ni bila vgrajena investicijska cena. Zato moramo sedaj uvesti investicijsko ceno za izgradnjo kanalizacijskega sistema in čistilne naprave, da bomo lahko naèrtovali nadgradnjo v prihodnjih letih,“ je povedal župan.
Uvedba investicijske cene pomeni, da bodo prebivalci kranjske občine v desetih letih skozi to ceno zbrali okoli 40 odstotkov potrebnih sredstev, za ostalih 60 odstotkov pa bodo potrebni drugi viri, kot so kohezijski skladi, taksa, komunalni prispevek, precejšni del pa bo treba zagotoviti tudi iz drugih virov obèinskega proračuna.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.