V novem krožišču ob kranjskem sodišču, na stičišču ceste Staneta Žagarja in Gregorčičeve ulice, že nekaj dni stoji spomenik blockchain tehnologijam, prvi tovrsten – ne samo na slovenskih tleh, temveč tudi na svetu.
Kot pravijo na Mestni občini Kranj, simbolizira decentraliziranost povezovanja, ki ne ponazarja zgolj dostopa do ene točke, temveč ponuja prehod do izhodišč, ki posamezniku nudijo več poti. S tem spominsko obeležje ne bo središčno, temveč bo vzpostavljeno kot povezovalna točka kranjskega urbanega ekosistema, kar simbolizira omreženost in povezljivost.
Obeležje, ki ga je mestna občina postavila ob podpori podjetij 3fs in Bitstamp, sta ob 15. uri odkrila kranjski župan Boštjan Trilar in predsednik društva Bitcoin Slovenija Jure Pirc.
"Kranj je zelo konkretno povezan z visoko tehnološkimi podjetji in nekatera od njih so uspela ravno s tehnologijo blockchain in so danes izjemno uspešna, zato se nam je zdelo primerno, da se jim Kranj na nek način zahvali. Ključno se mi zdi pa tudi to, da so to izbrali občani. Preko Facebooka so predlagali, kaj bi na tem krožišču naredili in ena od idej je bila obeležje kriptovalutam in blockchainu. Potem pa sta se na našo srečo pojavili dve podjetji in se ponudili, da zadevo financirata, kar pomeni, da je to za davkoplačevalce brezplačno," je novinarjem pojasnil Trilar.
"Zame to dejansko ne predstavlja fizičnega objekta. To, da danes tukaj vidimo bitcoin-blockchain logotip, je samo en del zgodbe. To, da je bitstamp doma iz Kranja, iz leta 2011, in je danes najstarejša še stoječa kriptomenjalnica na svetu, dejansko govori neko svojo zgodbo o uspehu. O preseku paradigme, kako si Slovenci domišljamo, da smo nek mali narod, v okolju katerega se ne more nič narediti, in so vsi ljudje privrženi sami sebi, pa v resnici ni tako. Če si dovolj pogumen in imaš nekaj začetnega kapitala, se lahko v to avanturo vržeš in nekega dne postaviš prvo globalno obeležje, posvečeno tem tehnologijam," pa je povedal Pirc.
Na dež in sneg odporna kovina bo ohranila rjast videz
Avtorji idejne zasnove obeležja so Selman Čorović in mlada skupina arhitektov in oblikovalcev KRARH, spomenik pa je nastal pod rokami izvajalca Aleksandra Frančeškina in podjetja Žerjal.
Gre za tri tone težak in v premeru sedemmetrski kovinski obroč, ki obkroža znak za bitcoin. Izdelan je iz kortena, jekla, ki je odporno na korozivne učinke dežja, snega, ledu, megle in drugih meteoroloških razmer, zato bo tudi v prihodnosti ohranil rjast videz in ne bo zahteval nobenega posebnega vzdrževanja, še pojasnjujejo na kranjski občini.
"Letos mineva desetletje, odkar je javnosti nerazkriti posameznik ali skupina neznancev pod psevdonimom Satoshi Nakamoto ustvaril prvi podatkovni blok ter tako začrtal genezo tehnologiji veriženja podatkovnih blokov. Z njo se je odvila implementacija prve digitalne valute, ki je omogočila brezšivne, predvsem pa z zapisom informacij v podatkovni blok transparente transakcije. Če so zaradi svoje ekspanzivne rasti ravno novodobne kripto valute v obliki digitalnega denarja in naložbenih žetonov v lanskem letu dosegle nov val popularizacije, pa se danes vse pogosteje pozablja na potencial izhodiščne tehnologije, ki s svojim mankom centralne informacijske hrambe manifestira decentraliziranost, uporabnost ter neposredni prenos informacij brez posrednikov, ki so med seboj povezane v distribuiranih podatkovnih blokih ter s tem zaščitene pred alternacijami ali popačitvami," so zapisali tudi na spletni strani, namenjeni novemu obeležju.
Tehnologije verižnih podatkovnih blokov oz. "blockchain" po njihovih besedah predstavljajo neusahljiv vir nove aplikabilnosti v vsakdanjem življenju družbe ter s tem posameznikov. "Zaradi svoje decentraliziranosti je njihova raba mogoča v zdravstvu, javni upravi, distribuciji prehrane, kulturi ter pravzaprav v vseh bivanjskih sferah. S tega vidika gre pri tehnologijah veriženja podatkovnih blokov torej za eno izmed ključnih in osrednjih inovacij zadnje dekade, ki ne predstavlja zgolj osnove novega vala digitalne ekonomije, marveč pooseblja tehnološki mejnik, ki ga bodo posamezniki v prihodnosti sprejeli kot samoumevnega pri svojih vsakdanjih opravilih. Tehnologija verižnih podatkovnih blokov namreč zagovarja logiko avtomatskega algoritmičnega ustvarjanja zaupanja med posamezniki. In to je tisto, kar predstavlja jedro za (so)grajenje prihodnosti in (so)bivanje ter s tem za boljši jutri."
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.