Ustavno sodišče je namreč včeraj odločilo, da je vatikanski sporazum skladen z ustavo. S to odločitvijo je parlament dobil zeleno luč za ratifikacijo tega prvega sporazuma med Slovenijo in Svetim sedežem, z odločitvijo pa je zadovoljen tudi zunanji minister Dimitrij Rupel, ki je izrazil upanje, da bo DZ omenjeni sporazum čimprej ratificiral.

Ljubljanski nadškof in slovenski metropolit Franc Rode danes ni mogel komentirati odločitve ustavnega sodišča o skladnosti vatikanskega sporazuma s slovensko ustavo. Kot je pojasnil po srečanju s predsednikom vlade Antonom Ropom, je sporazum o pravnih vprašanjih med Slovenijo in Svetim sedežem sporazum med dvema subjektoma mednarodnega prava, Slovenijo in Svetim sedežem. "Dokler nimamo izjave Svetega sedeža, si jaz ne bi dovolil dati kakršnekoli izjave, ker nimam pravice govoriti v imenu drugega," je dejal nadškof Rode. Premier Anton Rop pa je izrazil zadovoljstvo ob v torek objavljeni odločitvi ustavnega sodišča, upa pa tudi, da bo sporazum zdaj kmalu ratificiran v državnem zboru. Premier je še izrazil prepričanje, da bo vatikanski sporazum pripomogel k boljšim odnosom z Rimskokatoliško cerkvijo v Sloveniji.

Premier Rop je povedal, da se bo vlada na svoji četrtkovi seji uradno seznanila z odločitvijo ustavnega sodišča. "Ta odločitev je potrdila skladnost sporazuma z ustavo in to se mi zdi zelo pomembno", je dejal Rop.
Člani Slovenske škofovske konference (SŠK) so se, kot je v današnjem sporočilu za javnost zapisal generalni tajnik SŠK in njen tiskovni predstavnik Andrej Saje, seznanili z mnenjem ustavnega sodišča. Ob tem je tudi on pojasnil, da je za vse izjave v zvezi s sporazumom pristojen Sveti sedež oziroma njegovo diplomatsko predstavništvo v Sloveniji, SŠK pa se bo dotlej vzdržala komentarjev o odločitvi ustavnega sodišča.
Predstavniki vlade in RKC so danes sicer govorili o več odprtih vprašanjih v odnosih med državo in cerkvijo. Premier Rop je pogovore označil kot "konstruktivne" in dejal, da skušajo odprta vprašanja reševati "z dobro voljo". "Na številnih področjih se stvari premikajo na bolje," je ocenil premier.
Nadškof Rode je povedal, da so govorili o več konkretnih problemih. Omenil je vprašanje mariborske cerkvene gimnazije, ki zaenkrat deluje v neprimernih prostorih, želi pa si, da bi cerkev dobila nazaj nekdanje semenišče in bi tam uredili škofijsko gimnazijo. Poleg tega so, kot je povedal nadškof, govorili o duhovni oskrbi v vojski, policiji in zaporih. Medtem ko se duhovna oskrba v vojski dobro razvija, pa s policijo še ni bil sklenjen noben sporazum. Vprašanje duhovne oskrbe v zaporih, do katere so, kot je poudaril Rode, zaporniki upravičeni v skladu z mednarodnim pravom, pa je v Sloveniji še povsem neurejeno in oskrba je v celoti odvisna od dobre volje pristojnih.
Ljubljanski nadškof je izpostavil še vprašanje davkov, ki jih morajo plačevati duhovniki. Kot je dejal, v zadnjem času prihaja do nekaterih problemov, saj davčna uprava zaradi nekaterih nejasnosti duhovnikom ne priznava pravic, ki jih imajo. Rode je pojasnil je, da je bil leta 1973 sklenjen sporazum med RKC in tedanjo versko komisijo, ki ureja to vprašanje, in ta sporazum, čeprav so nanj skoraj pozabili, po besedah nadškofa velja, dokler ne bo sklenjen nov dogovor, primeren sedanjemu trenutku.