Bila je velika ikona, ki je izkazovala modrost, dostojanstvenost in šarm, je ob smrti kraljice Elizabete II. dejal bivši predsednik republike Danilo Türk.
Türk, ki je kot predsednik Slovenije sprejel Elizabeto II. ob njenem obisku v Sloveniji leta 2008, se spominja, da je imela kraljica pravi zvezdniški status. "Bila je zvezda v svetovnem merilu v vseh primerjavah, nobeni drugi politiki niso niti približno tako zvezdniški. Tudi drugi monarhi, ki sem jih srečeval, niso imeli tega zvezdniškega statusa," je ocenil.
Ko je bila v Sloveniji, sta se sprehodila po središču Ljubljane. "Ljudje so se zbrali, ploskali, vzklikali, ona pa je to zelo dobrohotno sprejela. Potem sta se oglasili dve ameriški turistki in ji zaklicali 'pozdrav iz bivše kolonije'. In ona je takoj pristopila in ju ogovorila," se spominja Türk, ki je prepričan, da sta si turistki dogodek dobro zapomnili.
Ob tem je izpostavil, da je šlo za gesto, ki ni bila protokolarno predpisana, bila pa je "enostavno simpatična, prijazna in v danih okoliščinah zelo primerna". Protokol je ob obiskih monarhov sicer zelo strog in v Sloveniji se ga tudi zelo držimo, a po Türkovih besedah kraljice protokol ni "niti obremenjeval niti posebej zanimal; ona je bila vseskozi prijazna in šarmantna osebnost, ki se je protokola držala zato, da so stvari lepo tekle".
Türk je kraljico sicer srečal večkrat in se z njo večkrat pogovarjal. Bila je zelo odprta za različne teme, je dejal in spomnil, da jo je ob obisku v Sloveniji denimo zanimala prehrana otrok v osnovnih šolah. Na to temo je gledala tudi kot babica in sta tako več časa posvetila tudi vprašanju avtomatov s prigrizki v šolah in podobno.
Leto dni priprav na kraljičin obisk
Pripravljati in izvesti obisk britanske kraljice v Sloveniji leta 2008 je bil za vse v državnem protokolu velik izziv, priznava takratna prva dama slovenskega protokola Ksenija Benedetti. "S skrbnostjo smo ga pripravljali leto dni," je povedala ob kraljičini smrti.
Izpostavila je, da je bilo doživeti kraljico od blizu, ji dati roko v njenem letalu in ji izreči dobrodošlico v Sloveniji nekaj posebnega. "Ko nas je nekaj sodelujočih pri pripravi in izvedbi obiska britanski dvorni protokol ob koncu obiska v hotelu povabil na srečanje s kraljico, nas je postrojil pred vrati in vstopali smo v tisto sobo, kjer nas je čakala kraljica, eden po eden kot v nek posvečen prostor. Vsakemu posebej se je zahvalila na štiri oči, postavila vljudnostno vprašanjce ali dve in vsakemu podarila svojo fotografijo s podpisom. Dve, tri minute. Tega na tak način ni naredil nihče od državnikov, ki so v mojih osemnajstih letih vodenja državnega protokola prišli na obisk v Slovenijo," se spominja Benedettijeva.
"Zame je bila ovita v enigmatično mistiko, ki jo je ohranjala tudi s svojim resnim, neizraznim izrazom na obrazu - čeprav je menda imela odličen smisel za humor - in s tem, da skoraj nikoli ni dajala izjav za medije," je navedla. Ocenjuje, da zato nihče ni vedel, kaj si je v resnici mislila. "No, morda le njen mož princ Filip."
"Znana so bila njena sporočila protokolu s torbico. Govori se, da če na večerji odloži torbico na mizo, pomeni, da želi oditi v naslednjih petih minutah. Teh gest med državniškim obiskom leta 2008 pri nas nisem opazila," je še en utrinek iz leta 2008 delila nekdanja vodja državnega protokola.
V kraljičinem 70-letnem vladanju po besedah Benedettijeve sicer ni bilo zdrsov, razen ob smrti princese Diane. "Načeloma nisem podpornica monarhij, a njeno kraljevo veličanstvo z najdaljšim stažem v zgodovini Velike Britanije, izjemna vladarica, je bilo nekaj, kar v zgodovini težko najdete ali pa sploh ne. Ne verjamem, da bomo kdaj v prihodnosti še doživeli tako ikono," je dejala ob kraljičini smrti.
Na prestolu je bila že tako dolgo, da po statističnih podatkih štirje od petih ljudi v Veliki Britaniji še niso bili rojeni, ko je nasledila krono. Bila je tudi izjemno predana svojemu delu in je še dva dni pred smrtjo nasmejana imenovala novo britansko premierko, je še izpostavila Benedettijeva, ki kraljevi družini in britanskemu narodu izreka iskreno sožalje.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.