V Slovenijo so že pripeljali nove vinjete za avtomobile in motorje, ki so jih tiskali na Češkem. Prevoz 1.300.000 letnih vinjet je bil tajen in strogo varovan. Letne vinjete za leto 2009 so oranžne, niso pa še v prodaji. DARS pravi, da je večina Slovencev kupila vinjete za letošnje leto 1. junija, tako bodo morali novo vinjeto imeti že 1. januarja. Lahko kupijo polletno ali letno, cena pa ostaja taka, kot je bila napovedana, torej 35 za polletno in 55 za letno.
Ker so vozniki prve zelene vinjete lepili vsevprek, so na novih jasno označena tri pravilna mesta. Minister Radovan Žerjav sicer pravi, da je kakršnakoli sprememba glede uvedbe krajših vinjet možna šele 1. julija prihodnje leto. Za zdaj ostaja: letne vinjete veljajo 14 mesecev (od 1. decembra letos do 31. januarja 2010), polletne pa 6 mesecev.
'Krajše in cenejše vinjete'
Evropska komisarka za regionalni razvoj Danuta Hübner upa, da bo nova slovenska vlada vinjetni sistem dopolnila tako, da ne bo več kršil evropske zakonodaje. Upa tudi na dialog in dobro sodelovanje z novo vlado, saj ''se rešitve običajno najdejo, če strani dobro sodelujejo'' in pričakuje, da dogovarjanja "ne bodo trajala večno". Na vprašanje, ali je dovolj, da Slovenija uvede zgolj vinjete za krajši čas, pri čemer bi cene ostale enake, je tiskovni predstavnik komisarke Dennis Abbott odvrnil: "Mislim, da mora prevladati zdrava pamet. Ključna beseda je sorazmernost." Dodal je, da ni treba, da so cene povsem sorazmerne, saj obstajajo argumenti – denimo glede stroškov uvajanja novih vinjet – vsekakor pa mora prevladati načelo sorazmernosti.
Komisarka je ponovila že znano stališče Evropske komisije: da sistem vinjet v Sloveniji ni skladen z zakonodajo Evropske unije, ''saj diskriminira tuje uporabnike v odnosu do domačih''. Njen tiskovni predstavnik je dodal, da je treba pri tem spoštovati tako črko zakona kot tudi duh, v katerem je evropska zakonodaja napisana. Hübnerjeva pa je dejala, da je treba zadevo najprej razčistiti, da ne bo težav glede drugih morebitnih prihodnjih projektov, ki se nanašajo na gradnjo avtocest. Potrditev projekta je namreč odvisna od tega, ali je skladen z evropsko zakonodajo.
Evropska komisija je prekinila proces potrjevanja projekta gradnje slovenskih avtocest – en projekt je sicer potrdila že pred meseci, drugi projekt pa je zdaj v nemilosti prav zaradi vinjet. Slovenska vlada bo morala zagotoviti, da uvaja tudi vinjete za krajše obdobje, in dokler tega ne zagotovi, bo proces potrjevanja projekta prekinjen, je nedavno pojasnil Abbott. Minister za lokalno samoupravo in regionalno politiko v odhodu Ivan Žagar pričakuje, da bo tudi drugi projekt potrjen, saj je prvi že bil. Gre za dva odseka: julija je bil potrjen odsek Lendava–Beltinci, drugi, katerega proces potrjevanja je prekinjen, pa se nanaša na odsek Slivnica–Draženci.
Kacin poziva k proučitvi zamrznitve sredstev
Evropski poslanec Jelko Kacin (ALDE/LDS) je medtem evropskega komisarja za promet Antonia Tajania v pismu pozval, naj vnovič prouči namero o zamrznitvi sredstev za sofinanciranje avtocestnega odseka Slivnica–Draženci zaradi vinjetnega sistema v Sloveniji. Kacin je opozoril ''na veliko kolateralno škodo, ki jo Bruselj s tem povzroča''. Kot pojasnjuje, bodo "zamrznitev že odobrenih sredstev najbolj občutili državljani in državljanke Slovenije pa tudi tuji prevozniki ter drugi tuji državljani, ki prečkajo Slovenijo". Evropski poslanec iz Slovenije zato meni, da je tako drastičen ukrep Evropske komisije nepotreben.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.