
Slovenski notranjepolitični prostor, zlasti pa njegov levosredinski spekter, se je v letošnjem letu močno prestrukturiral. Potem ko se je nekdaj največja vladna stranka LDS po porazu na zadnjih parlamentarnih volitvah prvič znašla v opoziciji, so jo pretresala notranja trenja, ki so pripeljala do odhoda številnih članov in posledično razpada stranke. Primat na levici so prevzeli Socialni demokrati, ki v javnosti uživajo najvišjo podporo med strankami, v politični prostor pa se je umestila tudi nova stranka Zares. Pojavila pa so se tudi ugibanja o skupni koaliciji LDS in zunajparlamentarne SMS na prihodnjih državnozborskih volitvah.
Ugibanja je za 24ur.com komentiral predsednik SMS Darko Krajnc. Kot je dejal, si v stranki želijo biti bolj dejavni, zato že razmišljajo o prihodnjih državnozborskih volitvah. Sedaj delujejo izvenparlamentarno, želijo pa si priti v parlament, zato se pogovarjajo z več strankami. "Pogovori z LDS potekajo, zaenkrat se o koaliciji še nismo dogovorili," je povedal Krajnc.
"Ker je naš cilj narediti čimveč za državljanke in državljane med drugim na področjih osamosvajanja mladih, dviga kakovosti življenja za vse, brezplačnih vrtcev za vse otroke, boja proti korupciji, okoljskih izzivov, širše zelene politike, socialne pravičnosti, krepitve demokracije in zaščite človekovih pravic, se glede teh izzivov pogovarjamo tudi z drugimi strankami, “ pravijo v SMS. Prepričani so, da morajo imeti državljani možnost izbire med več političnimi strankami, zato ne zagovarjajo politične polarizacije. Ker želijo sodelovati tako pri delu parlamenta, kot delu vlade, se pogovarjajo o sodelovanju z drugimi strankami. Dogovori o konkretnem sodelovanju pa še niso sklenjeni, pravi Krajnc.
Iz LDS so nam sporočili, da so začeli pogovore s Stranko mladih Slovenije, saj jim je programsko blizu in je že dalj časa prisotna na slovenskem političnem prizorišču. Čeprav ni več parlamentarna stranka je prisotna v številnih občinskih svetih, ima izkušnje in potencial. V kakšni obliki pa bo potekalo sodelovanje med LDS in SMS v tem trenutku še ni mogoče odgovoriti, ker je to odvisno od nadaljnjih pogovorov med vodstvoma obeh strank in od odločitev strankinih organov, pravijo v LDS.
Kriza že dalj časa
Notranja trenja v LDS so po porazu na zadnjih parlamentarnih volitvah pripeljala do odhoda številnih članov. Kriza v nekdaj največji vladni in pozneje največji opozicijski stranki LDS se je nakazovala že dlje časa, vse od državnozborskih volitev leta 2004, ko se je stranka po 12 letih vladanja prvič znašla v opoziciji. Notranja trenja so vrh dosegla letošnjega januarja zaradi nezadovoljstva nekaterih krogov v stranki s tedanjim predsednikom Jelkom Kacinom. Ta se je zato odločil zaupanje članstva preveriti na januarskem volilnem kongresu, na katerem mu je večina delegatov izglasovala zaupnico.
Takšna odločitev je sprožila vrsto odhodov vidnejših članov iz stranke, med njimi tudi poslancev liberalne demokracije. Med poslanci se je prvi za takšen korak na dan kongresa odločil eden največjih Kacinovih kritikov Slavko Gaber, ki delo trenutno opravlja kot samostojni poslanec. Sledili so mu še številni vidnejši člani stranke.
SD najmočnejša opozicijska stranka
Socialni demokrati, ki so se ji marca pridružili štirje nekdanji poslanci LDS - Rop, Cvikl, Pavliha in Lavtižar Beblerjeva - so s 14 poslanci postali najmočnejša opozicijska stranka. Tudi sicer se SD, sodeč po zadnjih javnomnenjskih raziskavah, uvršča v sam vrh slovenskega političnega prostora, tudi pred največjo vladno stranko SDS. Nekaj negotovosti glede prihodnosti stranke je vnesel predsednik SD Borut Pahor, ki se pred jesenskimi predsedniškimi volitvami dolgo ni odločil, ali bo kandidiral za predsednika republike ali pa bo stranko popeljal na državnozborske volitve prihodnje leto.

Junija se je Pahor odločil, da na predsedniških volitvah vendarle ne bo kandidiral, kar je strankino članstvo sprejelo z navdušenjem. Predsedstvo SD je tako sredi decembra že sprejelo sklep, da bo v primeru zmage stranke na parlamentarnih volitvah Pahor kandidat za mandatarja za sestavo vlade.
Zares: Prostor novih idej
Medtem se je v slovenski politični prostor umestila nova stranka, ki jo je ustanovil del nekdanjega članstva LDS. Že marca je šest nekdanjih poslancev LDS - Lahovnik, Gantar, Terčon, Posedel, Širčeva in Zalokar Oražmova - ustanovilo društvo Zares, ki so si ga zamislili kot prostor novih idej in prevetritev zdajšnje politike. Napovedalali so, da bo društvo sčasoma preraslo v politično stranko.
To se je zgodilo letošnjega oktobra, leto pred parlamentarnimi volitvami, ko so člani združenja ustanovili stranko z enakim imenom. Njen predsednik je po pričakovanjih postal nekdanji sekretar LDS Gregor Golobič. Novoustanovljena stranka je trenutno zastopana v državnem zboru s sedmimi poslanci, čeprav ji nekateri oporekajo status parlamentarne stranke, saj zaupanja volivcev ni preverila na parlamentarnih volitvah.
Na čelu LDS Kresalova
V času prestrukturiranja notranjepolitičnega prostora so se trenja v liberalni demokraciji nadaljevala. Po odstopih velikega dela članstva in nadaljevanju nezadovoljstva je predsednik Kacin aprila ponudil svoj odstop in stranko vodil le še do junijskega kongresa. Tedaj se je članstvo odločilo za "svež obraz" na čelu stranke in na mesto predsednice izvolilo dotlej politično neznano 34-letno pravnico Katarino Kresal. Zaradi tega se je za izstop odločilo še nekaj vidnih članov, med njimi Dušan Keber in Janez Kopač, nato pa se je serija izstopov iz stranke končala. Danes je LDS po mnenju političnih analitikov konsolidirana stranka, ki pa je zaradi notranjih trenj izgubila dobršen del javne podpore.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.