Nasprotniki v nedavnem požaru uničene podružnice podjetja Ekosistemi v Zalogu pri Novem mestu so na protestnem zborovanju, ki so ga pripravili v športnem parku Breza pri Straži, zahtevali ukinitev dejavnosti omenjene družbe. Na zborovanju so sprejeli peticijo z zahtevami za odstranitev tega podjetja iz njihovega okolja in začeli z zbiranjem podpisov. Opremljeni s transparenti so sporočali, da "ekozločincev ne želijo več", pravijo pa tudi, da jih vse do požara ni nihče poslušal, ko so opozarjali na nevarnost. Po oceni organizatorjev se je zbralo približno 400 protestnikov.
Predstavnik civilne pobude Zalog-Loke Franc Plut je povedal, da po večletnem opozarjanju na po njihovem ekološko sporno dejavnost omenjenega podjetja in po nedavnem tragičnem požaru, ki bo strupene sledi pustil tako v okolju kot ljudeh, v peticiji zahtevajo, da se podjetju nemudoma odvzame okoljevarstveno dovoljenje, obrat v Zalogu pa naj ustavijo in strokovno sanirajo.
Dalje zahtevajo, da se odgovorne v podjetju Ekosistemi kazensko preganja in kaznuje. Da organi pregona takoj začnejo preiskavo vseh pristojnih služb in odgovornih, ki v šestih letih iz neznanih vzrokov niso opravili svojega dela in so v neurejenem obratu posledično dovolili, da se je zgodila katastrofa z daljnosežnimi posledicami.
Zahtevajo tudi, naj se občinski podrobni prostorski načrt za gospodarsko cono spremeni tako, da tam ne bo več dovoljeno zbiranje, skladiščenje in predelovanje niti nenevarnih odpadkov.
'Država deli okoljevarstvena dovoljenja kot tople piškote'
Plut je opozoril, da "država deli okoljevarstvena dovoljenja kot tople piškote" in niti približno ne izvaja nadzora nad početjem podjetij, ki predelujejo odpadke. To pa je tudi razlog, da so se po vseh požarih, do katerih je prišlo v zadnjem obdobju, dvignili, je pojasnil.
Ker imajo vsega dovolj, se bodo, če s svojimi pritožbami na državni ravni ne bodo naleteli na posluh države, pritožili na evropske ustanove, če bo treba, pa so pripravljeni vztrajati tudi deset in več let, je med drugim napovedal Plut.
Sestavili bodo tudi pravniško ekipo, denar zanjo in za druge stroške pa bodo zbrali s prostovoljnimi prispevki.
Zborovanje so skupaj s civilno pobudo pripravili še člani Regijskega društva ekološkega gibanja Ivančna Gorica, Kulturno-političnega društva Svoboda in straški odbor Združenja borcev za vrednote NOB.
Prihodnji četrtek o posledicah požara v Zalogu na izredni seji
Omenjeni pobudniki so v začetku tedna sicer pisali predsedniku vlade Miru Cerarju, ki si je nato pogorišče v Zalogu tudi ogledal. Nanj so naslovili več zahtev, Cerar pa jim je ob obisku odgovoril, da z ministrico za okolje in prostor Ireno Majcen razmišljata, kako bi v državi čim prej "izvedli nekakšno širšo revizijo okoljevarstvenih dovoljenj".
Na izredni seji, na kateri bodo razpravljali o posledicah požara v Zalogu, se bodo prihodnji četrtek sešli tudi straški občinski svetniki.
Na območju podružnice družbe Ekosistemi v Zalogu pri Novem mestu, ki se ukvarja s proizvodnjo vseh vrst lesnega goriva in proizvodnjo trdnih goriv iz nenevarnih odpadkov, je zagorelo 20. julija popoldne. Gasilci so uspeli požar v večernih urah omejiti, do 23. julija zvečer pa so ga v glavnem pogasili. Več vaščanov so zaradi gostega dima in možne prisotnosti drugih nevarnih plinov evakuirali. Ti so se lahko v petek zvečer vrnili domov.
Požarišče od 23. julija nadzorujejo požarne straže. Ogledna skupina sektorja kriminalistične policije Policijske uprave (PU) Novo mesto in forenziki Nacionalnega forenzičnega laboratorija so svoj ogled že opravili. Preiskava pa še poteka, so povedali na PU Novo mesto.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.