Zaradi nakupa 500.000 hitrih antigenskih testov za diagnostiko covida-19 od podjetja Majbert Pharm je Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) prejela več prijav. Čeprav kršitev ni ugotovila in je postopek avgusta ustavila, je zaznala pomanjkljivosti glede tehnične zahteve za hitre teste, ki niso bili dovolj jasno opredeljeni, problematični so bili tudi roki dobave ter njihova sledljivost in ustreznost, zaradi ugotovljenih korupcijskih tveganj pa je KPK izdala zdravstvenemu ministrstvu priporočila.
Več pomanjkljivosti pri dobavi
"Naročnik je glede občutljivosti in specifičnosti zgolj navedel najnižje še dovoljene vrednosti (občutljivost enako ali več kot 90 odstotkov in specifičnost enako ali več kot 97 odstotkov v primerjavi s PCR testi) in da mora ponudnik k ponudbi priložiti dokumentacijo, iz katere je razvidno, da test izpolnjuje zahteve, ni pa zahteval, da mora biti občutljivost in specifičnost izkazana iz npr. neodvisne raziskave, opravljene na določenem (minimalnem) vzorcu in ustrezni strukturi preiskovancev," ugotavlja komisija. Ker naročnik podrobneje ni opredelil predmeta javnega naročanja, je možno, da so v postopku javnega naročanja ponudniki konkurirali z blagom različne kakovosti. Ker je bilo edino merilo za izbor cena, je bilo nabavljeno najcenejše blago, ki pa ni nujno najkakovostnejše oziroma najustreznejše za namen uporabe, so izpostavili.
Komisija je ugotovila, da dobave hitrih testov niso bile izvedene po dogovorjeni časovni dinamiki, denimo prva posamična dobava 30.000 hitrih testov je bila izvedena tretji dan po roku, druga (prav tako 30.000 hitrih testov) pa dan po roku. V pogodbi stranki nista dogovorili pogodbene kazni za primer zamude pri izvedbi javnega naročila.
Komisija je tudi ugotovila, da nadzor nad dobavami hitrih testov oziroma nadzor nad izpolnjevanjem pogodbenih obveznosti ni bil ustrezen. "Dobavitelj je hitre teste sprva dobavljal končnim uporabnikom, tj. posameznim javnim zdravstvenim zavodom (centrom, ki so izvajali množično testiranje), in ne naročniku." V dveh primerih, gre za 65 hitrih testov, je Komisija ugotovila sum, da je naročnik preplačal naročeno blago. V enem primeru je tudi ugotovila, da v dokumentaciji ni potrdila o prevzemu hitrih testov. "Ker je dobavitelj hitre teste dobavljal končnim uporabnikom in ne naročniku, naročnik ni imel neposrednega pregleda nad količino, ustreznostjo in kvaliteto dobavljenega blaga. Ker naročnik ni opravljal kvalitativnega prevzema blaga, so se šele sčasoma, in sicer ob uporabi, zaznale napake glede testnih kaset, kot tudi dejstvo, da je v nasprotju z zahtevami naročnika, da se zagotovi suhi bris nazofarinksa (za nosnožrelni predel), dobavitelj v posameznih pakiranjih dobavil brise za žrelo."
Po mnenju komisije naročnik centrov, ki so izvajali množično testiranje, ni obvestil pravočasno glede podaje povratnih informacij o kakršnih koli težavah ali neustreznih dobavah. "Takšno obvestilo ni bilo podano pravočasno (ni bilo podano pred razdelitvijo hitrih testov) in ne more nadomestiti učinkovite kontrole kakovosti in skladnosti dobav z razpisnimi pogoji in pogodbenih obveznosti, za katero odgovarja naročnik."
Komisija zaradi korupcijskih tveganj zdravstvenemu ministrstvu izdala priporočila
KPK je ministrstvo pozvala, naj v razpisni dokumentaciji določno opredeli predmet javnega naročanja; ko naroča hitre antigenske teste ali druge primerljive medicinske pripomočke in od ponudnikov zahteva, da k ponudbi predložijo klinično validacijo proizvajalca ali neodvisni test, naj kot naročnik opredeli minimalni vzorec in strukturo preiskovancev. Prav tako ministrstvo pozivajo, naj za primere nujnih nabav z dobaviteljem dogovori pogodbeno kazen za primere zamude, prevzema naročeno blago in ga končnim uporabnikom razdeljuje šele po opravljenem pregledu ter tudi, naj zavračajo neustrezno blago pred prevzemom. "Ministrstvo naj identificirana korupcijska tveganja ustrezno obravnava v postopku izdelave oziroma posodabljanja načrta integritete."
Številna priporočila, vezana na nabave zaščitne opreme, je KPK sicer glavnim deležnikom postopka nabav podala že lani. Glede na zaznana odstopanja pri dobavah hitrih antigenskih testov pa je Komisija o ugotovitvah obvestila Računsko sodišče Republike Slovenije s predlogom izvedbe revizije oddaje javnega naročila nakupa 500.000 hitrih antigenskih testov za diagnostiko covid-19.
Spomnimo, odpuščena mikrobiologinja dr. Metka Paragi je v oddaji 24UR ZVEČER izpostavila številne pomanjkljivosti in neustreznosti hitrih testov. Povedala je tudi, kako je bila kompetentna stroka v času epidemije odrinjena. Njenim izjavam sicer nasprotujejo na NLZOH, kjer pravijo, da so testi ustrezni in da rezultati njihove verifikacije niso bili politično motivirani.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.