Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je objavila ugotovitve v primeru kršitev viceguvernerja Banke Slovenije Marka Bošnjaka, ki naj bi v Ljubljani več let na črno oddajal stanovanje in tako utajil davek.
Bošnjak ravnal v nasprotju s pričakovano integriteto
KPK je postopek začela na podlagi zahteve Banke Slovenije. Podatke in dokumentacijo je pridobila od Finančne uprave RS (Furs) ter Urada predsednika RS. Ugotovili so, da je Bošnjak, s tem "ko delodajalcu ob posredovanju pojasnil in dokumentacije dne 22. 5. 2019, 23. 5. 2019 in 30. 5. 2019 ni želel razkriti posameznih listin oziroma omogočiti preverjanja izvirnosti listin ter podati popolnih pojasnil in informacij, s katerimi bi se nesporno in brez vsakega dvoma lahko zavrnili očitki," ravnal v nasprotju s pričakovano integriteto funkcionarja.
Bošnjak je zoper ugotovitev KPK vložil tožbo na Upravno sodišče, hkrati pa tudi zahtevo za izdajo začasne odredbe za zadržanje javne objave, ki pa jo je sodišče zavrnilo.
V Banki Slovenije so za STA povedali, da je za presojo ravnanj viceguvernerja v zvezi z ugotovitvami KPK in za odločitev o morebitnih nadaljnjih postopkih v skladu z zakonom o Banki Slovenije pristojen svet Banke Slovenije. Svet sestavljajo guverner Boštjan Vasle in štirje viceguvernerji, poleg Bošnjaka še Primož Dolenc, Irena Vodopivec Jean in Jožef Bradeško.
"Svet Banke Slovenije v skladu z zakonom presoja, ali konkretna ravnanja predstavljajo hujšo kršitev dolžnosti člana sveta Banke Slovenije. Če svet po postopku, ki je določen v sklepu o postopku ugotavljanja odgovornosti članov sveta Banke Slovenije, ugotovi, da je član sveta odgovoren za hujšo kršitev njegovih dolžnosti, o tem obvesti DZ," so pojasnili.
Dodali so, da sta za neodvisno delovanje Banke Slovenije integriteta in neodvisnost zaposlenih, še posebej pa članov sveta, bistvenega pomena. Spomnili so, da so se na KPK obrnili zato, ker očitkov viceguvernerju, ki sicer niso povezani z nalogami in poslovanjem Banke Slovenije, niso mogli v celoti preveriti in z gotovostjo ovreči.
Spomnimo …
Bošnjak naj bi po poročanju nekaterih medijev stanovanje na Grablovičevi ulici v Ljubljani leta oddajal na črno in tako utajil 25-odstotni davek. Banka Slovenije je zato na KPK vložila zahtevo za preiskavo, ker z Bošnjakovimi pojasnili niso bili povsem zadovoljni. Viceguverner je zatrjeval, da je delodajalcu predložil vsa potrebna dokazila, in da se veseli, da se bo izkazala resnica. "Torej, da so davki dejansko bili prijavljeni, evidentirani, odmerjeni in plačani na predpisan in zakonit način. Prepričan sem, da je takšna preverba tudi edini način, da se konča medijsko blatenje oziroma diskreditacija mene profesionalno in osebno,'' je povedal takrat.
Bošnjak je tudi nam posredoval dokazilo, da je imel 30. maja letos dejansko plačane vse davke, tudi iz naslova oddajanja. Ker ni bilo razvidno, kdaj je davek dejansko plačal, so strokovnjaki opozorili, da bi bilo plačilo lahko izvedeno tudi naknadno, torej po objavi člankov. Zato smo ga prosili še za dodatna dokaze, vendar jih nismo dobili.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.