Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) pri kmetijski ministrici Aleksandri Pivec in izolskem županu Danilu Markočiču preiskuje dogodke v Izoli in na Krasu v letih 2019 in 2020 - in sicer sume kršitev etike in integritete javnega sektorja skladno z Zakonom o integriteti in preprečevanju korupcije (ZIntPK) ter sume kršitev prepovedi oziroma omejitev sprejemanja daril, so danes sporočili s KPK. Senat komisije je sklep o uvedbi preiskave sprejel v sredo, 26. avgusta, na 18. redni seji. Postopek je komisija uvedla na podlagi prejetega novinarskega vprašanja, predhodni preizkus pa je potekal od 23. julija in je vključeval pridobivanje dokumentacije in pojasnil ter presojo vseh institutov ZIntPK.
S KPK so sporočili, da sama uvedba preiskave še ne napoveduje končnih odločitev v zadevi. "Komisija bo v preiskavi potrdila ali ovrgla sume kršitev. Kdaj bo preiskava zaključena, ni mogoče napovedati, saj je to odvisno tudi od pridobivanja dodatnih dokazov in sodelovanja vpletenih v postopku. Komisija obravnavanim osebam v preiskavi zagotavlja vse procesne pravice v skladu z določbami Zakona o splošnem upravnem postopku. Več informacij o konkretnem postopku do zaključka preiskave komisija zaradi interesa samega postopka ne more dati," so zapisali.
Markočič: Ko smo ugotovili napako pri plačilu, sem občini povrnil nepravilno zaračunan znesek
Markočič je v pisnem odzivu spomnil, da so KPK takoj po prejemu zaprosila poslali vso dokumentacijo in korespondenco, povezano z obiskom ministrice Pivčeve. "Naš edini namen je bil rezervirati in plačati sobe za člane uradne delegacije. Ko smo ugotovili napako pri plačilu hotelskega računa, ki se ni ujemal z naročilnico, ki jo je izdala občina, sem zanjo prevzel objektivno odgovornost in 5. avgusta 2020 občini že povrnil nepravilno zaračunan znesek hotelskih storitev," je poudaril izolski župan. Iz poslane dokumentacije je razvidno, da na občini ni bilo nobenega namena kršiti protikorupcijsko zakonodajo, je dodal Markočič in napovedal, da bodo s protikorupcijsko komisijo tudi v prihodnje tvorno sodelovali.
Iz DeSUS so že minuli teden sporočili, da preiskavo podpirajo. Pivčeva pa je takrat na Facebooku zapisala, da kot ministrica sprejema in upa na čimprejšnji zaključek postopka KPK. Kot je napovedala, bo v njem konstruktivno sodelovala. "Le tako se bo celovito raziskalo vsa dejstva glede mojega delovnega obiska Krasa in nočitve v Izoli. Primerov, ki sta že en mesec glavna medijska tema v Sloveniji. Z zaključkom celovitega in strokovno neodvisnega postopka bo najbrž konec z manipulacijami ter nečloveškimi medijskimi in političnimi pritiski, ki sem jih v zadnjem obdobju deležna," je še zapisala.
Gantar si od Pivčeve želi prevzema politične odgovornosti in odstopa v dobro DeSUS
Težave predsednice DeSUS in kmetijske ministrice Pivčeve se sicer po mnenju predsednika sveta omenjene stranke in ministra za zdravje Tomaža Gantarja "res kopičijo", ki si želi, da bi Pivčeva prevzela politično odgovornost. "Če želi stranki DeSUS dobro, jo prosim, da odstopi," je dejal po današnji seji Ekonomsko-socialnega sveta.
Z odstopom bi pokazala, da ji ni vseeno za nadaljnje delo DeSUS, je ocenil Gantar in poudaril, da lahko Pivčeva v primeru, če se vsi očitki na njen račun izkažejo za neutemeljene, še vedno kandidira za predsednico stranke na jesenskem kongresu.
Svet DeSUS je prejšnji teden izglasoval nezaupnico Pivčevi, nato je komisija za statutarna vprašanja in pritožbe stranke DeSUS sprejela stališče, da ima svet stranke v obdobju med kongresoma tudi pristojnost razrešiti predsednika stranke. Pivčeva vztraja, da lahko predsednika razreši le kongres.
Poslanci DeSUS so se za glasovanje o nezaupnici odločili po tistem, ko Pivčeva kljub njihovim pozivom ni odstopila s položaja predsednice stranke. K odstopu pa so jo med drugim pozvali zaradi očitkov glede plačil ob gostovanjih po Sloveniji, na katerih je prepletala službene zadeve z zasebnimi.
Gantar je danes izrazil upanje, da bo Pivčeva "sprejela politično odgovornost, ki je nekoliko drugačna kot kazenska, in stranko razbremenila teh razprav".
Kar se tiče različnih tolmačenj o postopkih razrešitve predsednika stranke, na katere se sklicujejo Pivčeva in svet stranke, je Gantar danes dejal, da imajo načeloma mnenje statutarne komisije, lahko pa mnenje o razlagi statuta poda tudi svet stranke. "In če bodo člani menili, da je to treba, bomo tudi to naredili," je pojasnil.
Glede namigov Pivčeve, da je v primeru razrešitve pripravljena iti tudi na sodišče, pa je Gantar dejal, da ga ne skrbi. "Verjamem, da je to nujno narediti, če želimo obdržati kredibilnost stranke," je dejal.
Poudaril je še, da se v stranki zdaj prvenstveno ukvarjajo z vprašanjem vodenja DeSUS, da pa si ne želijo, da bi to vplivalo na sodelovanje stranke v koaliciji ter izpolnjevanje koalicijskih zavez. Na vprašanje, kdo bi lahko Pivčevo nasledil na mestu kmetijske ministrice, pa je Gantar pojasnil, da bo moral glede na vse obtožbe in očitane nepravilnosti glede tega prvi odreagirati predsednik vlade Janez Janša.
Na vprašanja o verjetnosti, da bi sam kandidiral za predsednica stranke, pa je Gantar pojasnil, da začasno vodenje ni problem in je že povedal, da je pripravljen prevzeti krmilo stranke za obdobje do kongresa. "Glede tamkajšnje kandidature pa bi danes težko govoril. Je prehitro. V vseh teh letih se za to nisem odločil. Lahko mi verjamete, da je to res težka odločitev," je še dodal.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.