Upravno sodišče je izdalo začasno odredbo, zaradi katere je morala Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) s svoje spletne strani odstraniti zaključne ugotovitve o imenovanju generalnega direktorja vrhovnega državnega tožilstva Boštjana Škrleca v delu, ki se nanaša na Aleša Zalarja. KPK se je sicer pritožil na vrhovno sodišče.
Upravno sodišče je izdalo začasno odredbo na seji 6. maja. To so storili na Zalarjev predlog, velja pa do izdaje pravnomočne sodbe v upravnem sporu, ki ga je Zalar sprožil zoper omenjeni akt KPK, je v imenu Zalarja sporočila svetovalka za odnose z javnostmi Karmen Čelam.
KPK je namreč 10. aprila sporočil, da so pri nadzoru imenovanja Škrleca ugotovili, da sta generalni državni tožilec Zvonko Fišer in takratni pravosodni minister Aleš Zalar ravnala koruptivno. Tako Zalar kot Fišer sta zaradi tega poročila vložila tožbo. Zalar je sodišču predlagal tudi, naj do končne odločitve protikorupcijski komisiji naloži začasen umik objave poročila s spletne strani.
Čelamova je danes še sporočila, da je sodišče najprej ugotovilo, da je KPK izdal akt, s katerim je lahko poseženo v ustavne pravice Zalarja. Sodišče je ocenilo, da je Zalarju z objavo akta KPK nastala težko popravljiva škoda, ki še vedno traja in se še stopnjuje. Zaradi visoke stopnje izpostavljenosti v medijih in na družbenih omrežjih se ta škoda manifestira kot poseg v pravico do osebnega dostojanstva.
Sodišče pri tem povzema tudi dejstvo, da je Zalar zaradi negativne izpostavljenosti prejel resne grožnje, navaja Čelamova. Sodišče je odločilo, da bo z začasno odredbo mogoče preprečiti položaj, ko bi Zalar s tožbo sicer uspel, škode, ki bi mu nastala, pa ne bi bilo več mogoče odpraviti. Sodišče je navedlo še, da umik objave relativizira avtoritarnost ugotovitev KPK in s tem bistveno omejuje škodo, ki nastaja Zalarju. Zadevo bo sodišče v nadaljevanju obravnavalo absolutno prednostno, še navaja Čelamova.
V KPK pa so na spletni strani navedli, da so začasno odredbo upravnega sodišča prejeli v torek, danes pa so v skladu s tridnevnim rokom, ki jim ga nalaga odredba, s svoje spletne strani odstranili dele zaključnih ugotovitev, ki se nanašajo na Zalarja. Na sklep upravnega sodišča je komisija vložila pritožbo na vrhovno sodišče.
Poročilo KPK o imenovanju Škrleca je dobilo tudi politične razsežnosti. Poslanci bodo o tem razpravljali na izredni seji prihodnji petek na zahtevo SDS in NSi. Prav tako je pravosodni minister Goran Klemenčič pozval državnotožilski svet k pripravi poročila glede očitkov Fišerju. O očitanih kršitvah se bo državnotožilski svet predvidoma izrekel še ta mesec. K čim prejšnjem poročilu državnotožilskega sveta je pozval tudi premier Miro Cerar.
KOMENTARJI (84)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.