Predsednik Komisije za preprečevanje korupcije Robert Šumi je na današnji novinarski konferenci predstavil prenovljeno aplikacijo Erar, ki med drugim prikazuje javne transakcije fizičnim osebam nad višino bruto plače predsednice republike in spremembe premoženjskega stanja funkcionarjev.
Dodal je, da so cilji Erarja krepitev transparentnosti in nadzora nad porabo javnih sredstev, zmanjšanje tveganja za korupcijo in krepitev integritete. Meni, da so za javnost izdelali stabilno, sodobno in tehnološko dovršeno aplikacijo.

Namestnik predsednika komisije David Lapornik je med ključnimi vsebinskimi in tehničnimi prednostmi Erarja izpostavil bolj transparenten prikaz sprememb premoženjskega stanja funkcionarjev ter boljši vpogled v lobistične zapise in omejitve poslovanja.
Posodobitev aplikacije, ki prinaša razširjen nabor podatkov o porabi davkoplačevalskega denarja, je po poročanju naše novinarke Nike Kunaver dvignila prah, saj je očitno zmotila največjega trgovca z električno energijo Gen-I, ki je podalo pobudo za oceno ustavnosti 75.b člena protikorupcijskega zakona, ki opredeljuje objavo podatkov o denarnih tokovih subjektov javnega sektorja. Menijo, da določba širi nabor transakcij, objavljenih v aplikaciji Erar. Stranka SDS pa je konec februarja zahtevala izredno sejo DZ za ustavno presojo določbe o objavah na Erarju.
Lapornik je danes dejal, da ustavna presoja ne vpliva na prikaz podatkov. Trenutno podatke, vezane na ustavno presojo, prikazujejo takšne, kot so že prikazani v spletni aplikaciji Transakcije zavezancev informacij javnega značaja. TZIJZ je sicer aplikacija za dostop do informacij javnega značaja o transakcijah v breme zavezancev po zakonu o dostopu do informacij javnega značaja.
Posodobljeni Erar prikazuje vsa nakazila v tujino ter transakcije fizičnim osebam nad bruto plače predsednice republike, pa tudi ko gre za donatorske, sponzorske, svetovalne pogodbe ter druge avtorske in intelektualne storitve.
Lapornik je izpostavil tudi boljšo vizualizacijo podatkov ter izboljšano filtriranje in s tem izvoz podatkov. Prikazujejo vse e-račune od 1. septembra 2024, izboljšali pa so tudi prikaz davčnih dolžnikov ter zanimivosti, denimo o nevladnih organizacijah.
Prepričan je, da bo Erar olajšal tudi delo medijem in raziskovalcem, navedel pa je, da bodo aplikacijo še nadgrajevali. "Zgradili smo temelje, naslednji korak je, da dodamo vsebinske gradnike," je poudaril.
Vrednost projekta prenove Erarja, ki je trajala od leta 2023, je 296.623,48 evra z DDV.
Prenovljeni Erar "predstavlja pomemben korak k izboljšanju transparentnosti javnih financ in povečanju odgovornosti pri porabi javnih sredstev, s tem pa tudi zmanjšuje tveganja za sistemske zlorabe, " so danes sporočili z ministrstva za pravosodje.
Veseli jih predvsem, da je KPK v prikaz podatkov vključila tudi nekatere nove vire podatkov, ki do sedaj niso bili na voljo oziroma niso bili na tako dostopen način vključeni v aplikacijo.
Ministrstvo je še spomnilo, da so leta 2020 sprejeli novelo zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, s katero so vzpostavili ustrezno zakonsko podlago za delovanje aplikacije in omogočili vključitev novih podatkov v aplikacijo.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.