Postopek je Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) začela na podlagi več prijav, ki jih je prejela januarja 2024 in iz katerih so izhajali očitki o domnevnih nepravilnostih pri izboru predstavnika RTV Slovenija za 68. tekmovanje za Pesem Evrovizije 2024.
Kršitev določb Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije KPK ni potrdila. Na podlagi pridobljenih podatkov in izjav namreč ni potrdila očitkov iz prijav o nasprotju interesov članice obeh strokovnih komisij, ki sta odločali o izvajalcu.
Prav tako ni potrdila očitkov o pritiskih ali vplivih v zvezi z izbiro izvajalca, saj so člani slovenske in mednarodne komisije za izbor izvajalca za Pesem Evrovizije 2024 zatrdili, da nanje ni nihče vplival.
Postopek obravnave je tako z izdajo priporočil ustavila, RTV Slovenija pa zaprosila, da jo v treh mesecih obvesti o izvedenih ukrepih.
In kaj je KPK v postopku odkrila?
Je pa sicer Komisija potrdila več korupcijskih tveganj, ki vplivajo na transparentnost postopka izbora in zagotovitev enakopravne obravnave izvajalcev.
V postopku so namreč ugotovili, da je bil postopek izbora slovenskega predstavnika na Pesmi Evrovizije voden netransparentno, saj pravilnik, ki je podrobneje urejal postopek izbora, ni bil javno in vnaprej objavljen. Prav tako pravilnik tudi ni datiran, po pojasnilih RTV Slovenija pa ne obstaja dokumentacija, ki bi dokazovala, kdaj je nastal.
V nasprotju z najvišjimi standardi transparentnosti RTV Slovenija ni objavila imen članov komisij, ki so ocenjevali skladbe. Slednje je naredila šele, ko jih je zanje zaprosila KPK. "V takšnih primerih je pomembno, da se javnosti pravočasno razkrije, kdo na izboru odloča," menijo KPK, ki poudarja, da morajo biti pravila, merila, kriteriji, stopnje in sestava različnih komisij, ki o izvajalcih odločajo, poznani vnaprej oziroma pred samim začetkom postopka izbora. "Na ta način se lahko sodelujoči na izboru z njimi seznanijo, hkrati pa takšna transparentnost odpravlja korupcijska tveganja naknadnega prilagajanja pravil in veča možnost enakopravne obravnave kandidatov," so dodali.
RTV Slovenija ob tem tudi ni spoštovala lastno postavljenih določb pravilnika, ki se nanašajo na pravila točkovanja članov mednarodne komisije, prav tako ni bila zagotovljena tajnost glasovanja.
Komisija je zato RTV Slovenija podala priporočila, in sicer da takoj, ko je mogoče, z vidika proaktivne transparentnosti dokumentacijo izborov javno objavi in že na začetku dokončno določi njihova pravila, da formalizira postopek sprejemanja pravil izborov, kjer bo jasno vidno, kdo je sprejel pravila in kdaj so bila sprejeta, ter da postopke glasovanja izbornih komisij uredi tako, da bo zagotovljena tajnost glasovanja.
RTV Slovenija: Postopek je zaključen
Na RTV Slovenija so v odzivu za STA zapisali, da so bili od KPK obveščeni o zaključku postopka zaradi domnevne nepravilnosti pri izboru izvajalca za Pesem Evrovizije. "Komisija v okviru postopka obravnave zadeve ni zaznala kršitev določil zakona o integriteti in preprečevanju korupcije. Ugotavlja pa, da je zaznala korupcijska tveganja, zato so RTV Slovenija izdali priporočila v zvezi s transparentnostjo in vodenjem izborov. Postopek je tako zaključen," so zapisali. Dodali so, da bo javni zavod RTV Slovenija, "tako kot vedno, dosledno spoštoval priporočila uradne institucije".
KOMENTARJI (87)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.