Slovenska Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) poziva k ustanovitvi neodvisnega, krovnega protikorupcijskega organa, ki bi preučeval sume kršitev integritete in korupcije v institucijah in organih EU, vključno z Evropskim parlamentom in Evropsko komisijo, ter spodbujal transparentnost in integriteto njihovega delovanja.
Komisija pripoznava in pozdravlja prizadevanja EU na tem področju, ki jih je zaznati v vzpostavitvijo posebnega posvetovalnega odbora o ravnanju poslancev evropskega parlamenta in neodvisnega odbora za etiko komisije, a meni, da v obstoječi obliki ne omogočata učinkovitega naslavljanja omenjenih kršitev, saj do presojanja morebitnih kršitev ne pride ob njihovi zaznavi, temveč so nadaljnji koraki odvisni od diskrecije odgovornih, pri čemer pa ni zagotovljena transparentnost postopkov. "Glede na to, da sta integriteta in transparentnost temelja delovanja EU in s tem tudi vseh njenih institucij in organov, je smotrna vzpostavitev samostojnega neodvisnega organa, ki bdi nad njunim uresničevanjem," poudarjajo v KPK.

Predlagani protikorupcijski organ EU bi opravljal dopolnilno vlogo tisti, ki jo ima Evropski urad za boj proti goljufijam (OLAF), ki se osredotoča na boj proti goljufijam, korupciji in drugemu nezakonitemu ravnanju, ki škoduje finančnim interesom EU, ter na preiskovanje težjih kršitev obveznosti znotraj institucij in organov EU. Protikorupcijski organ EU bi torej imel po navedbah slovenske protikorupcijske komisije tako preventivno vlogo kot tudi pristojnost za preiskovanje kršitev, ki ne pomenijo nujno kaznivega dejanja, je pa njihovo naslavljanje nujno za ohranjanje integritete in ugleda institucij in organov EU. S tem bi krepil integriteto in ugled EU kot organizacije.
Potrebo po vpeljavi nadzora nad učinkovitostjo integritetnega okvirja EU je prepoznal tudi GRECO (Skupina držav proti korupciji) pri Svetu Evrope. V razpravah z EU o njenem morebitnem članstvu v GRECU, je slednji poudaril tudi nujnost, da se EU tako kot ostale članice GRECA podvrže periodičnemu nadzoru, ki omogoča presojanje skladnosti ravnanj predstavnikov EU z etičnimi normami EU.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.