Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) se je danes odzvala na včerajšnje izjave Alenke Bratušek v Evropskem parlamentu, kjer je imela predstavitev svoje kandidature za članico Evropske komisije. KPK je v današnji izjavi zapisal, da so bile včerajšnje besede Bratuškove prehitre in netočne, saj postopka komisija še ni zaključila. Bratuškova je namreč v ponedeljek dejala, da KPK v tem primeru ni ugotovil znakov korupcije.
Včeraj je Bratuškova tudi dejala, da je bil postopek izbire takšen, da bi Slovenija pravočasno poslala svojega kandidata in ne bi povzročala težav. Zanikala je tudi, da se izogiba KPK.
Sicer je glede izogibanja dovolj zgovoren že ta podatek, da 14 dni ni dvignila priporočene pošte komisije, ki vodi postopek o njenem kandidiranju za članico Evropske komisije. Po 14 dneh ji je bila kuverta z osnutkom ugotovitev KPK vložena v nabiralnik na njenem naslovu.
Danes je komisija v odzivu še zapisala, da v zvezi z imenovanjem slovenskih kandidatov ugotavlja kršitve določb zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, med drugim tudi o dolžnem izogibanju nasprotju interesov članov vlade. "V omenjeni zadevi poleg suma nasprotja interesov preiskuje tudi sum korupcije in sum ravnanja v nasprotju s pričakovano integriteto," so zapisali v komisiji.
Kot omenjeno, je KPK Bratuškovi v prvi polovici septembra Bratuškovi poslala osnutek njenih ugotovitev v postopku, ravno danes pa se izteče rok, do katerega lahko na te ugotovitve Bratuškova odgovori. Ali bo to storila, za zdaj ni jasno.
Z utemeljeno prošnjo je sicer Bratuškova lahko zaprosila za podaljšanje roka za še sedem delovnih dni, a je njen odvetnik Aleksander Čeferin potrdil, da KPK prošnji za podaljšanje "pričakovano" ni ugodila. Tako bo senat KPK predvidoma v prihodnjih dneh sprejel končni dokument in z njim seznanil javnost.
Čeferin osnutka še ne komentira, saj želi najprej dobro preštudirati gradivo. Sicer pa je Čeferin predlagal izločitev celotnega senata KPK iz preiskave, saj naj bi s kritičnimi izjavami o Bratuškovi pokazali pristranskost. V ponedeljek odgovora KPK še ni prejel. Predsednik komisije Boris Štefanec pa je dejal, da bi se sam izločil, če bi imel občutek, da je pristranski.
KOMENTARJI (123)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.