Predsednik vlade Robert Golob bi moral, ko je zapuščal državni Gen-i, Komisijo za preprečevanje korupcije (KPK) seznaniti s svojim premoženjem. "Predsednik uprave bi moral takrat ob prijavi svojega premoženjskega stanja v celoti popisati premoženjsko stanje, česar pa ni storil. Zato ga je komisija pozvala, da to stori na način, da ponovno izpolni obrazec in v celoti popiše premoženjsko stanje," pojasnjuje vodja službe za preventivo na KPK Vita Habjan Barborič.
A zakaj je do napake sploh prišlo? "Premier je Komisiji pomotoma poročal zgolj o spremembi premoženjskega stanja," pojasnjujejo v njegovem kabinetu. Golobovo premoženje, predvsem pa njegova plača pri največjem trgovcu z elektriko pri nas, sta bili sicer ves čas pomembni temi predvolilne kampanje. Golob pa je šele po pozivih političnih konkurentov javnosti pokazal davčni izpis. "Moje premoženje ima znan izvor. In nič od tega izvora ni skrito, še manj pa kje v tujini," je dejal takrat.
Kot pojasnjujejo na protikorupcijski komisiji, je Golob izpolnil njihove zahteve in poslal ustrezno izpopolnjen popis premoženja. A šele konec maja, nekaj dni po svečani zaprisegi pred poslanci. Ker pa je z zamudo kršil določbe iz zakona (obe prijavi je izpolnil po preteku zakonsko določenega roka), je Komisija zavezancu za storjena prekrška izrekla pisno opozorilo.
"Gre za opozorilo, ki je namenjeno zavezancu, da naj v bodoče spoštuje zakonske obveznosti," pojasnjuje Habjan Barboričeva. "Ker ob tem niso nastale škodljive posledice in ker gre za dejanje neznatnega pomena, se je Komisija odločila, da bo opozorilo zadostovalo," dodaja.
Medtem pa se kadrovski cunami v energetiki nadaljuje. Nekdanji državni sekretar v vladi Janeza Janše Blaž Košorok je na čelu Gen energije zdržal le nekaj mesecev. Nadzorniki pa so rešitev našli prav v nekdanjem tesnem sodelavcu premierja Dejanu Paravanu. Slednjemu je bil Golob tudi mentor na doktoratu. "Robert je eden najinteligentnejših ljudi, kar sem jih imel priložnost osebno spoznati, in je tudi zelo zelo dober voditelj," je pred časom dejal Paravan.
"Predsednik vlade ni bil na noben način vključen v kadrovske postopke nadzornega sveta družbe," so nam sporočili iz premierjevega kabineta. A ob tem dodali, da Golob Paravana dobro pozna ter da se mu zdi odlična izbira.
Imenovanju Dejana Paravana pa bi lahko kmalu sledila še ena kadrovska rošada. Z odhodom Viktorja Vračarja v Termoelektrarno Šoštanj naj bi namreč najresnejši kandidat za vodenje holdinga slovenskih elektrarn postal še en dolgoletni sodelavec Roberta Goloba Tomaž Štokelj.
KOMENTARJI (580)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.