Ministrica Emilija Stojmenova Duh se je ponovno znašla v središču pozornosti, po tem, ko se je izkazalo, da je na službenem vozilu v tujini uporabila modre luči, pozneje pa naj bi želela doseči, da avstrijski organi ne bi končali prekrškovnega postopka zaradi prehitre vožnje na avstrijski avtocesti.
Danes je ob prihodu na sejo vlade povedala, da nikoli ni vplivala na voznika in zahtevala modrih policijskih luči: "V zgodbi je veliko laži." Poudarila je, da so tudi zaposleni na ministrstvu zmeraj ravnali v skladu z navodili pristojnih organov.
Kasneje je na izjavi za medije poudarila, da ne držijo navedbe, da so se skušali na ministrstvu izogniti plačilu globe, saj da te sploh še niso prejeli. V nadaljevanju je pojasnila, kaj se je dogajalo 26. maja. Ob poti na letališče je delegacija ministrstva obtičala v daljšem prometnem zastoju. Ker ne bi prišli pravočasno na dunajsko letališče, je voznik po ustaljenem protokolu poklical višjega inšpektorja na centru za varovanje in zaščito, ki je odgovoren tudi za varovanje ministrice.
Voznik je ministrico nato obvestil, da mu je višji inšpektor povedal, da bo poklical avstrijske kolege in jih prosil za spremstvo, a jih ni uspel priklicati. Inšpektor je tako vozniku svetoval, naj vklopi modre luči, "če bo kasneje kaj narobe, pa bodo ukrepali". "Ko mi je voznik to povedal, nisem podvomila v njegove besede ali besede višjega inšpektorja," je poudarila Stojmenova Duh.
Po besedah ministrice je voznik še isti dan poslal elektronsko sporočilo inšpektorju, kjer mu je pojasnil celotno situacijo in njegovo ravnanje. Julija so nato na ministrstvu dobili dopis avstrijskih organov, voznik pa je poklical inšpektorja, ki mu je poslal navodila. Tako sporočilo voznika kot navodila inšpektorja so na ministrstvu posredovali novinarjem. V elektronskem sporočilu je inšpektor vozniku pojasnil, naj poudari, da je vozil ministrico in pri tem zaradi zastoja na avtocesti proti letališču uporabljal svetlobne znake.
Stojmenova Duh je ob tem zatrdila, da ne voznik, ne ministrstvo in tudi ne ona kot predstojnica ministrstva niso dobili nobenega klica ali dopisa, da je bilo to ravnanje nepravilno. Takoj za tem, ko so s slovenskega veleposlaništva na Dunaju prejeli dopis s predlogom, naj kazen plačajo, so jim posredovali zahtevane podatke voznika.
Poročanje medijev o aferi modre luči je označila za "poskus deskreditacije". Zanimivo se ji zdi, da je bil članek objavljen štiri mesece po dogodku in tik pred njeno drugo interpelacijo.
"Danes s čisto vestjo in dvignjeno glavo sprejemam objektivno odgovornost in sem predsedniku vlade ponudila svoj odstop. Ne glede na to, bom še zmeraj prispevala k digitalni preobrazbi Slovenije, in sicer tako, da bom poučevala nove inženirje elektrotehnike," je povedala. Golob je njen odstop že sprejel.
Predsednik vlade Robert Golob je odstopno izjavo ministrice za digitalno preobrazbo Emilije Stojmenove Duh že posredoval v državni zbor, so potrdili v kabinetu predsednika vlade. DZ se bo z odstopom predvidoma seznanil v petek na začetku seje, zato naj poslanci o predvideni interpelaciji ne bi razpravljali.
'Storili smo ogromno'
Ministrica je v izjavi za medije ob tem tudi zanikala očitke, da je operacijski sistem, ki je nameščen na računalnikih za izposojo, neuporaben. Prav tako je zavrnila očitke, da v dveh letih niso naredili ničesar na področju širokopasovnega interneta. Kot je povedala, so porabo evropskih sredstev za to področje dvignili s 500.000 na 15 milijonov evrov in 8000 gospodinjstvom omogočili dostop do hitrega interneta.
"V dobrih dveh letih smo z ekipo na ministrstvu storili ogromno," je ocenila. V gradivu, ki so ga ob izjavi za medije predložili novinarjem, so na ministrstvu med drugim izpostavili sprejetje zakona o elektronskih komunikacijah, krovne strategije Digitalna Slovenija 2030 in nacionalnega strateškega načrta za digitalno desetletje.
V okviru izobraževanj, ki so bila sofinancirana z razpisi za krepitev digitalnih kompetenc prebivalstva, se je do zdaj usposabljalo več kot 9000 mladih, okoli 27.000 odraslih, prek projekta Mobilni heroji pa so z osnovnimi digitalnimi kompetencami opremili skoraj 8500 prebivalce ruralnih okolij, starejših od 55 let, so navedli na ministrstvu.
Glede očitkov, da ljudje zaradi slabih odnosov množično zapuščajo ministrstvo za digitalno preobrazbo, je Stojmenova Duh izpostavila javno dostopne podatke o fluktuaciji po posameznih organih, iz katerih je po njenih besedah razvidno, da je število menjav na ministrstvu za digitalno preobrazbo med najnižjimi.
V SD in Levici se bi glasovanja ob interpelaciji vzdržali
Pred izjavo za medije se je ministrica popoldne sestala tudi s poslanci Svobode in jih poskušala pomiriti s pojasnili.
Medtem pa so koalicijski partnerji, SD in Levica po današnjih rednih koalicijskih usklajevanjih napovedali, da bi se v primeru, da Stojmenova Duh ne bi odstopila in bi v petek dejansko prišlo do interpelacije v DZ, pri glasovanju vzdržali.
Namestnica vodje poslanske skupine SD Meira Hot je sicer na vprašanje, ali pričakujejo ministričin odstop, odgovorila: "Pričakovala bi, ampak kaj bo, pa bomo videli".
Da zgodba o nakupu računalnikov in najnovejša afera kažeta na odnos Stojmenove Duh, pa je ocenil vodja poslancev Levice Matej Tašner Vatovec.
Nezadovoljen z ministrico naj bi bil tudi premier Golob, ki pa se te dni službeno mudi v New Yorku.
KPK je že uvedla predhodni preizkus
Medtem pa je Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) potrdila, da je v zvezi s to zadevo že uvedla predhodni preizkus, v katerem bo preverila morebitne kršitve zakona o integriteti in preprečevanju korupcije.
Na dogajanje se je sicer že v sredo odzval predsednik KPK Robert Šumi. O primeru je bil sicer, kot je dejal ob robu srečanja z novinarji ob 20-letnici komisije, obveščen prek medijev, a je poudaril, da mora vsak funkcionar, v tem primeru ministrica za digitalno preobrazbo, dajati dober zgled tako svojim zaposlenim kot tudi družbi v celoti. Po njegovih besedah je narobe, če je ministrica vplivala na uporabo modrih luči, kar v Avstriji ni dovoljeno. "Če pa je vplivala, da se prekrškovni postopek v Avstriji ne izpelje do konca, pa je to nesprejemljivo," je poudaril.
KPK je sicer v zvezi z ministrico nedavno zaznala tudi sum kršitve zakona o javnem naročanju pri nakupu računalnikov. Tudi iz nedavno objavljenega končnega revizijskega poročila računskega sodišča o realizaciji lanskega proračuna izhaja, da ministrstvo za digitalno preobrazbo pri nakupu računalnikov ni ravnalo skladno z načeloma učinkovitosti in gospodarnosti. Prav zaradi spornega nakupa Stojmenovo Duh v petek čaka že druga interpelacija.
KOMENTARJI (1723)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.