Komisija je na predlog Komisije za nadzor javnih financ Državnega zbora preverila evidenco zapisov lobističnih stikov predsednika vlade Janeza Janše (tako v vlogi predsednika desete kot tudi aktualne, 14. Vlade Republike Slovenije, zajeli pa so tudi stike poslanske skupine Slovenske demokratske stranke v obdobju od leta 2011 do avgusta 2021, s čimer je zajeto obdobje, ko je bil Janez Janša zavezanec za poročanje o lobističnih stikih kot poslanec Državnega zbora RS) o stikih s predstavniki, lastniki ali lobisti podjetij, ki so med večjimi dobavitelji javnih zdravstvenih zavodov in drugih proračunskih uporabnikov s področja zdravstva, so sporočili iz Komisije za preprečevanje korupcije.
Komisija je torej predvsem pogledala, katere lobistične stike sta trenutni premier in njegova SDS prijavila v zadnjem desetletju, kakor dolgo pač hranijo tovrstne podatke. Med njimi so sicer našli tudi sestanke s predstavniki, lastniki ali lobisti podjetij, ki so med večjimi dobavitelji slovenskih bolnišnic, ne tudi z Dimnikom in Marčičem.
Vseeno pri tem nepravilnosti niso odkrili, zato niso uvedli nobenega postopka. Ki bi ga verjetno tudi težko – obravnavajo namreč lahko le dogodke, ki niso starejši od 5 let, medtem ko je afera Mavricij stara že skoraj dve desetletji. Včeraj so te podatke poslali tudi komisiji, ki jih je zahtevala, s čimer stvar nikakor še ni končana: seja komisije se bo še nadaljevala, ko bo pred njo stopil Janša in sam pojasnil ozadje svojih druženj ob igranju golfa.
Janše na avgustovsko komisijo glede korupcije v zdravstvu ni bilo
Konec avgusta je sicer potekala seja komisije za nadzor javnih financ, na kateri so obravnavali sum na korupcijo Janeza Janše z dobavitelji v zdravstvu, a so jo prekinili, saj se je nista udeležila niti Janša niti podjetnik Andrej Marčič. Slednji je komisiji poslal pismo, da naj bi obstajal sum, da je njegova hči okužena s koronavirusom. Čeprav je spisal pet strani, v besedilu ni pojasnil, kako je dobil milijonski posel z državo. Bolj se je osredotočil na to, da bi zaradi "zlorabe njegovega imena v politične namene" lahko dobil kakšno opravičilo, in dodal, da "ne želi sodelovati v teh političnih obračunih", saj da to "niso njegovi boji".
Med drugim je v pismu zapisal tudi, da je Janšo "prvič in povsem po naključju srečal leta 2003". "Bilo je prav na golf turnirju na Mavriciju, ki ga zaradi ugodne zimske klime relativno pogosto obiskujem," je zapisal. Pojasnil je še, da je igranje golfa z Janezom Janšo "prijetno", in dodal, da to lahko potrdi marsikdo iz drugega političnega tabora, tudi starosta stranke SD, sopodpisnice današnje seje. "Na golfu sva se v vseh teh letih srečala samo še nekajkrat. Verjamem, da kot državljan lahko svobodno izbiram, s kom se bolj ali manj naključno srečujem v prostem času," je še zapisal.
KOMENTARJI (201)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.