"Preiskava, ki jo je sprožila Komisija za preprečevanje korupcije (KPK), je prav gotovo utemeljena," je v oddaji 24UR ZVEČER pojasnil nekdanji šef KPK Boris Štefanec. Tukaj ni nobenega dvoma o tem in ga niti ne sme biti, je dodal."Da obstajajo vsi elementi nasprotja interesov, opredeljeni v zakonu o integriteti in preprečevanju korupcije, je povsem jasno. Predsednik vlade je svojega odvetnika, tako ali drugače, postavil na mesto neizvršnega direktorja DUTB, na mesto predsednika nadzornega sveta Luke Koper in vemo, da je tudi član nadzornega sveta Slovenskih železnic."
Štefanec je dodal, da če poznamo zgodovino Francija Matoza, vemo, da je bil nekoč policist, kasneje pa odvetnik."Tako da nima absolutno nobenih izkušenj iz korporativnega vodenja družb, kot je DUTB. Matoz za kaj takega absolutno ni usposobljen." In, Štefanec je k temu dodal, da je seveda na te položaje prišel,"ker sta si zelo dobra s predsednikom vlade".
Sporne naj bi bile tako menjave na mestih izvršnih in neizvršnih direktorjev Slabe banke. Torej bo šele nadaljnji postopek pokazal, ali bodo sumi kršitev potrjeni ali ovrženi. Je to običajen postopek? Lahko pričakujemo kakšen izplen, glede na pristojnosti komisije? Postopek je v skladu z zakonom o integriteti in preprečevanju korupcije, je odgovoril."Takrat ko komisija dobi prijavo oziroma če sama, na osnovi svoje lastne pobude, začne postopek, najprej preveri, ali obstajajo sploh pogoji za to, da se uvede preiskava. Očitno je komisija to storila. In zdaj je predsednik komisije Robert Šumi slovenski javnosti naznanil, da so uvedli preiskavo. Jaz verjamem, da bo preiskava izvedena."
In seveda izplen te preiskave mora po njegovem biti ugotovitev, da se je predsednik vlade znašel v okoliščinah, v katerih govorimo o nasprotju interesov. "V okoliščinah, v katerih se predsednik vlade ne bi smel znajti. Mislim, da bo plačilo za ta račun prišlo 24. aprila, na dan volitev, če že ne prej." Na napovedano preiskavo KPK se je odzval Janez Janša. Zapisal je: "Korupcija za KPK in gospoda Šumija ni 20.000 evrov fuša na mesec za prvorazrednega predsednika računskega sodišča, korupcija je 200 evrov na računu za Pivčevo, ko je treba rušiti vlado. Kos, Klemenčič, Štefanec, Šumi – veriga dvojnih vatlov." Kaj lahko rečete o takem odzivu predsednika vlade?
"Ta odziv je na nek način njegov običaj," je odgovoril Štefanec."Nikoli se noče pojaviti pred kamero, kjer bi pravzaprav seveda bil podvržen nekemu novinarskemu vprašanju." Dejal je še, da ima sam glede vseh postopkov čisto vest in verjame, da je tudi Šumi vedno in tudi sedaj delal v skladu z zakonom o integriteti in preprečevanju korupcije. Dodal je, da seveda ni nobenih dvojnih vatlov. Za konec je še povedal: "Spomnil bi na zadevo, ko sem bil jaz predsednik KPK, smo zadevo v zvezi s premoženjem Janez Janše, kjer je šlo za okoli 200.000 evrov, ki jih nikoli ni uspel pojasniti, pripeljali do pravnomočnosti. Janša pa se zoper našo odločitev ni pritožil. Janša ne bi smel imeti nobene takšne zadeve. Oziroma če jih že ima, ne bi smel biti predsednik vlade."
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.