Iz Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) so sporočili, da obravnavajo dva funkcionarja, ki do zakonskega roka nista prijavila svojega premoženjskega stanja. Gre za Mira Cerarja in novoizvoljenega poslanca iz vrst SMC Ivana Preloga.
Kot je povedal predsednik KPK Boris Štefanec, Cerar in Prelog svoje zakonske obveznosti nista izpolnila, zaradi česar bo komisija zoper oba sprožila prekrškovni postopek. V nadaljevanju bo zdaj komisija oba obvestila, da podatkov nista oddala, nato pa bosta morala podatke posredovati najpozneje v 30 dneh. Če bosta svojo obveznost izpolnila, bo to olajševalna okoliščina in jima bo najverjetneje izrečen zgolj opomin, sicer pa ju čaka od 400 do 1200 evrov globe, je še pojasnil.
Do 1. septembra so namreč morali funkcionarji, ki so funkcijo nastopili z letošnjimi državnozborskimi volitvami, po zakonu o integriteti in preprečevanju korupcije KPK oddati poročila o svojem premoženjskem stanju.
Poročilo bosta predložila najkasneje do četrtka
Iz SMC so sporočili, da tako Cerar kot Prelog obžalujeta, da KPk nista v zakonskem roku predložila uradnega obrazca o premoženjskem stanju, in napovedali, da bosta to storila najpozneje do četrtka.
V stranki so zapisali še, da so vsi podatki o Cerarjevem premoženju že od 7. julija javno dostopni na spletni strani SMC in bodo takšni posredovani tudi protikorupcijski komisiji.
Iz spletne strani je razvidno, da je Cerar lastnik hiše v Murglah v vrednosti 290.000 evrov, garaže v vrednosti 11.000 evrov ter avtomobila WW touareg letnik 2008. Prihrankov ima 71.000 evrov, kreditov pa nima. Ni lastnik ali solastnik deležev v podjetjih in ni lastnik vrednostnih papirjev. Njegova plača je bila v skladu s kolektivno pogodbo za rednega profesorja na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani približno 2100 evrov neto na mesec. Prihodki iz naslova opravljanja svetovalne dejavnosti so v obdobju med leti 2004 in 2008 znašali 163.496 evrov neto. Od 2009 do 2013 pa je s tem zaslužil 153.824 evrov neto.
Med letoma 2007 in 2013 (skupno šest let in pol) je strokovno sodeloval z odvetniško pisarno Senica in odvetniki, kjer je svetoval pri konkretnih vprašanjih s področja ustavnega prava. V tem obdobju je v povprečju zaslužil 1103 evrov neto na mesec, so še zapisali na spletni strani SMC.
Zaradi vstopa v politiko je Cerar sicer po njihovih zagotovilih takoj opustil pravno svetovanje v državnem zboru in vsa druga dela, ki niso združljiva z naravo političnega delovanja.
Društvo Integriteta: Razočarani smo
"Kljub temu, da gre za manjši prekršek, neizpolnjevanje osnovnih zakonskih pogojev ne predstavlja dobre popotnice delovanju nove vlade," so ob tem sporočili iz Transparency International Slovenia – Društva Integriteta. Na vse politike in funkcionarje apelirajo, da se zavedajo pomembnosti svojih položajev, kar morajo pokazati skozi svoje pošteno in transparentno delovanje, h kateremu so se dodatno zavezali s podpisom Zaveze za boj proti korupciji.
Funkcionarji se morajo zavedati, da se s transparentnostjo premoženjskega stanja v demokratični družbi zagotavlja višja stopnja integritete in povečuje zaupanje državljanov v delovanje odločevalcev in nosilcev moči, dodajajo. Prav normaliziranje stanja v slovenski družbi in povečanja zaupanja javnosti v nosilce moči in vladavino prava pa je večkrat izpostavljeno poslanstvo mandatarja in zmagovalca volitev, na katerem naj bi temeljilo tudi delovanje bodoče slovenske vlade.
KOMENTARJI (543)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.