Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je zaključila več let trajajoč postopek v zvezi z nadzorom premoženjskega stanja ljubljanskega župana Zorana Jankovića. Gre za poročilo o njegovem premoženjskem stanju, ki ga je leta 2013 pripravila protikorupcijska komisija na čelu z Goranom Klemenčičem in ki je povzročilo, da je moral Janković oditi z mesta predsednika njegove stranke, namesto njega pa jo je prevzela Alenka Bratušek. V njem pa je komisija ugotovila neskladje njegovega premoženja in tudi finančne mahinacije družine Janković.
"Postopek zoper Zorana Jankovića je potekal od leta 2012, začel ga je senat pred nami, Klemenčičev senat. Potem smo zadevo nadaljevali po razveljavitvi odločitve prejšnjega senata s strani vrhovnega sodišča mi. Odpravili smo tiste pomanjkljivosti, ki jih je sodišče ugotovilo. Pomanjkljivosti so bile predvsem v tem smislu, da smo udeležencu tega postopka, g. Jankoviću, kršili procesne pravice, da se ni imel možnosti izjaviti v tem postopku, preden je bila odločba javno objavljena. To napako smo odpravili in odločitev vrhovnega sodišča sedaj pomeni, da ugotovitve komisije držijo," je v oddaji 24UR ZVEČER dejal predsednik KPK Boris Štefanec.
Ugotovitve po njegovih besedah držijo v tem smislu, da ljubljanski župan ni prijavil vseh svojih nepremičnin, ni prijavil lastništva vrednostnih papirjev Krke in Luke Koper, ni prijavil transakcij na svojem računu (gre za znesek približno 30.000 evrov), prav tako ni prijavil spremembe kakovosti v svojem premoženju. "V določenem trenutku je imel premoženje v obliki terjatev do Electe d. o. o., firme, ki je v lasti njegovega sina, potem pa je dobila za čez dva milijona evrov povrnjenih teh terjatev, ampak v gotovini," pravi Štefanec.
"Seveda kakovost terjatve do firme, ki je v relativno slabem finančnem položaju in gotovina na računu, je nekaj povsem drugega. In zato bi moral g. Janković to prijaviti. Šlo pa je za veriženje terjatev in plačil, sami vemo, da so v postopku sodelovale gospodarske družbe, spomnim se Baza Dante, Grep, Mestna občina Ljubljana, in zadeva se je končala tako, da je bil denar kar naenkrat na računu Electe d. o. o. Ta je denar nakazala g. Jankoviću, sam se je izrazil slikovito in je rekel 'sine, ata rabi denar', in sine je ta denar v določenem trenutku nakazal."
Janković sedaj ne more več trditi, da ugotovitve komisije ne držijo – komisiji je očital, da je ravnala nezakonito in neustavno, "vrhovno sodišče pa je ta njegov očitek zavrnilo in v revizijski odločbi odločilo, da je delovanje komisije v tem primeru popolnoma ustavno in zakonito".
Ljubljanski župan ima sicer sedaj še možnost vložiti ustavno pritožbo na ustavno sodišče, "v kolikor seveda zaznava sam pri sebi in v postopkih, ki so tekli, morda kršitev v ustavi zajamčenih in zagotovljenih pravic. A tu seveda ne govorimo o vsebini dolžnosti prijave premoženja, ampak eventuelno o kršitvah ustavnih pravic, ki mu naj bi bile kršene. Ampak sem prepričan, da tega ni bilo," še pravi predsednik KPK.
Izrazil je zadovoljstvo z odločitvijo vrhovnega sodišča, a dodal, da ima komisija trenutno še vedno "veliko težavo pri uveljavljanju odločitev. Upam, da bo tudi v tem trend bistveno boljši, kot je zdaj".
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.