Potem ko je skupščina Vzejemne v ponedeljek potrdila predloge Zveze društev upokojencev (Zdus), je Mateja Kožuh Novak dejala, da se s tem končuje neko težko obdobje, ko jih uprave in nadzorni sveti niso hoteli poslušati, naj prevetrijo določene posle in poslujejo bolj gospodarno. Kot je dodala, pa ima tudi zato ta zmaga grenak priokus, saj bi bilo bolje, da bi uprave Vzejemne že pred tem z njimi sodelovale, ne pa da jih morajo na skupščini "povoziti“. "Politiki in kapitalu se je včeraj zgodilo ljudstvo,“ je še dejala.
Novo upravo bodo iskali z javnim razpisom
Prvič se bo nadzorni svet Vzajemne sestal v petek. Nadzorni svet bo najprej odprl javni razpis za novo upravo, kar bo najverjetneje trajalo nekaj mesecev. Možnih imen za člane uprave in predsednika še nimajo, je dejala Kožuh Novakova. Do imenovanja nove uprave bodo zavarovalnico vodili člani izredne uprave, predsednik uprave pa bo ostal Dušan Kidrič.
Glede očitkov, da v nadzornem svetu ni strokovnjakov s področja zavarovalništva, pa je Kožuh Novakova dejala, da je Mirko Miklavčič edini zavarovalničar z izkušnjami, sama pa je tudi zdravstvena strokovnjakinja, ki je izobražena tudi v tujini, kar niso bili člani prejšnjega nadzornega sveta. Druga dva pa sta sindikalista, kar tudi terja določene izkušnje pri delu.
Uprava bo dodatno prevetrila posle in pregledala kadrovsko strukturo
Sicer pa bodo prve naloge nove uprave pregledati kadrovsko strukturo, predvsem srednji menedžment, kakšna imajo pooblastila in kako delajo. Pregledati nameravajo tudi projekt Solventnost 2, za katerega menijo, da je predrag. Enake programe bi od EU lahko dobili brezplačno, je dejala Kožuh Novakova. Odpreti nameravajo tudi javni razpis za sofinanciranje programa promocije zdravje. O tem se nameravajo pogovoriti tudi z ministrom za morebitno nadaljnje sodelovanje. Kot je dejala, upokojenci niti izredni upravi Vzajemne, ki jo je vodil Dušan Kidrič, ne zaupajo, da so pregledali prav vse zadeve, ki bi jih bilo treba.
Zaradi spremembe zakona pa bodo morali verjetno kmalu sklicati tudi novo skupščino, saj bo treba nadzorni svet razširiti. Vanj nameravajo potem imenovati še predstavnika kmetov in predstavnika mladih. Po novem zakonu namreč v nadzornem svetu ne bo več večinski sistem predstavnikov, temveč delegatski.
Agencija za zavarovalni nadzor bo preverjala reference novih nadzornikov Vzajemne
Agencija za zavarovani nadzor (AZN) bo preverila reference novih nadzornikov Vzajemne in če jih kdo od članov ne bo izpolnjeval, tudi ukrepala, je dejal predsednik agencije Mihael Perman. Agencija lahko ob tem zahteva ponoven sklic skupščine in za točko dnevnega reda postavi odpoklic člana nadzornega sveta.
Kot je pojasnil pravnik na AZN Gorazd Čibej, morajo člani nadzornih svetov zakonu o zavarovalništvu izpolnjevati več pogojev. Biti morajo ustrezno strokovno usposobljeni, imeti lastnosti in izkušnje, ki so potrebne za nadziranje poslov zavarovalnice, ne smejo biti pravnomočno obsojeni in da nikoli niso bili člani uprav podjetji, nad katerimi je bil začet postopek prisilne poravnave, likvidacije, stečaja ali izredne uprave. Člani nadzornega sveta Vzajemne pa glede na zakon ne potrebujejo certifikata o usposobljenosti za opravljanje funkcije članstva v nadzornem svetu, kot npr. v podjetjih.
Pogoj strokovne usposobljenosti, o katerem je bilo največ govora tudi na ponedeljkovi skupščini Vzajemne, je po Čibejevih besedah izpolnjen, če lahko člani izkažejo, da imajo najmanj štiriletne izkušnje pri vodenju ali nadziranju poslov družbe primerljive velikosti in dejavnosti kot je zavarovalnica oz. drugih primerljivih poslov ali da so strokovnjaki na teh področjih. "V primeru, da ne bi mogli izkazati svojih štiriletnih izkušenj, bi morali z nekaterimi drugimi referencami dokazati da so strokovnjaki na področju zavarovalništva," je dodal Čibej.
Na skupščini Vzajemne so potrdili predlog upokojencev
Kot je znano, je v ponedeljek skupščina Vzajemne imenovala nov nadzorni svet, ki so ga predlagali skupaj Zveza društev upokojencev in sindikati. Člani nadzornega sveta so tako postali Mateja Kožuh Novak, Mirko Miklavčič, Marjan Urbanč in Andrej Zorko. Skupščina tudi ni podelila razrešnice prejšnjim upravam in nadzornemu svetu. Razrešnice pa niso podelili niti izredni upravi, ki jo je imenovala Agencija za zavarovalni nadzor (AZN).
AZN in uprava Vzajemne pa so za člane nadzornega sveta predlagali Jelko Mlakar, Boruta Miklavčiča, Tomaža Banovca in Božidarja Voljča. Miklavčič je kandidaturo sicer že predhodno zavrnil.
Na skupščini je bilo prisotnih 88,80 odstotka glasov. Med glasovi je bilo 75 odstotka starejših, 19 odstotkov srednje starosti in šest odstotkov mlajših.
AZN je 23. oktobra 2009 zaradi številnih težav prevzela vodenje Vzajemne in imenovala izredno upravo, ki jo je vodil Dušan Kidrič. Izredna uprava je prevetrila nekatere posle in tudi sprožila tožbe proti nekdanjima predsednikoma uprave Marku Jakliču in Boštjanu Averju. Letos pa so sklenili, da lahko zavarovalnico vrnejo v upravljanje njenim članom, zato so za 26. julija sklicali skupščino.
Upokojenci so sicer že pred imenovanjem izredne uprave hoteli prevzeti nadzor na zavarovalnico, saj so menili, da so jo prejšnje uprave vodile nepregledno in negospodarno. Zato so že takrat zbrali dovolj pooblastil, da bi na skupščini lahko izglasovali svoje predloge, vendar jim je načrte prekrižala AZN z vzpostavitvijo izredne uprave.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.