Kozlovičeva je v izjavi za medije ob obisku na Jesenicah dejala, da bi bilo tudi imenovanje enega kandidata za tožilca rešitev, saj je pomembno, da se vključimo v evropsko javno tožilstvo in tako v Sloveniji kot tudi na evropski ravni omogočimo celostno delovanje institucije.
"To vidim kot eno od možnih rešitev, s katero bi presekali gordijski vozel in rešili situacijo," je Kozlovičeva odgovorila na novinarsko vprašanje o možnosti, ki jo je po navedbah ministra za gospodarstvo Zdravka Počivalška predlagal evropski komisar za pravosodje Didier Reynders.
Kozlovičeva je sicer ponovila, da so na ministrstvu za pravosodje storili vse, kar je v njihovi pristojnosti, in nenehno pozivajo, da se točka o seznanitvi s predlogom kandidatov za delegirana evropska tožilca uvrsti na dnevni red vlade. Ob tem je izrazila upanje, da se bo to zgodilo v kratkem. "Če to storimo v kratkem, smo še pravočasni, kajti pomembno je, da se Slovenija polnopravno vključi v to institucijo," je poudarila.
Reynders je v petek na Twitterju zapisal, da je s podpredsednikom slovenske vlade Počivalškom govoril o imenovanju delegiranih tožilcev. "Slovenijo sem pozval, naj odpravi trenutni zastoj in imenuje svoja kandidata. Evropsko javno tožilstvo mora začeti delovati čim prej," je zapisal.
Počivalšek, čigar stranka SMC je tako kot Reynders del družine evropskih liberalcev Alde, pa je na Twitterju izpostavil, da Slovenija ni edina članica EU, ki še ni imenovala kandidatov za delegirana tožilca. "Trdno verjamem, da bomo to zadevo rešili v skladu z našimi pogoji in z ustreznim kompromisom. Velja preučiti tudi predlog Didierja Reyndersa, da bi najprej imenovali enega kandidata in se kasneje odločili o več kandidatih," je še dodal.
Reynders je v ločenem tvitu zapisal, da je z glavno evropsko tožilko Lauro Kövesi govoril o težavah pri vzpostavljanju evropskega javnega tožilstva. Nobenega delegiranega tožilca nista predlagali samo še Slovenija in Finska. "Potrebne so hitre odločitve," je poudaril.
Bruselj je Slovenijo že večkrat pozval, naj čim prej predlaga svoja delegirana tožilca za evropsko javno tožilstvo, ki naj bi začelo delovati 1. junija. Pristojno bo za preiskavo porabe evropskih sredstev in pregon morebitnih goljufij, korupcije ali pranja denarja s posledicami za proračun EU.
Ministrica za pravosodje Kozlovičeva je kot kandidata za evropska delegirana tožilca predlagala specializirana tožilca Mateja Oštirja in Tanjo Frank Eler, ki ju je predlagal državnotožilski svet, a se vlada s tem predlogom uradno še ni seznanila. Neuradno naj bi jima nasprotoval premier Janez Janša.
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.