Sindikat kovinske in elektroindustrije Slovenije je pred stavbo Gospodarske zbornice Slovenije v Ljubljani pripravil protest, s katerim zahtevajo obnovitev jeseni prekinjenih pogajanj o zvišanju plač v treh dejavnostih, ki jih pokriva SKEI. Na transparentih imajo med drugim zapisano: "Dajte nam plače, da ne ostanemo brez jedače." GZS je sklical novinarsko konferenco, na kateri naj bi spregovorili o "dejanskih razmerah" v dejavnostih elektroindustrije in kovinske industrije ter o tem, kako "vlada še dodatno obremenjuje gospodarstvo".
"Gre za prvi val zaostrovanja. Ne le delavci v javnem, pač pa tudi v zasebnem sektorju so nezadovoljni z ekonomskim položajem. Radi bi višje plače,'' je za javno televizijo včeraj dejala predsednica SKEI Lidija Jerkič. Samo Hribar Milič, predsednik GZS, je odgovoril, da je v tem trenutku, ko podjetja zmanjšujejo proizvodnjo za več kot 15 odstotkov, poviševanje plač, kot si ga želijo v SKEI, neracionalno in nerazumno. Prepričan je, da bo pred samo stavko 23. januarja prevladal razum.
SKEI v podjetjih elektroindustrije zahteva zvišanje plač za 6,5 odstotka, v kovinski industriji za 7,5 odstotka, v dejavnosti kovinskih materialov in livarn pa za 9 odstotkov. Kot je pretekli teden povedala Jerkičeva, so te številke višje kot na lanskih pogajanjih, ko se delodajalci niso želeli pogovarjati niti o zahtevah, ki so bile po njenih besedah pod realnimi.
Med pogajalske zahteve so dodatno zapisali zahtevo, da najnižja izplačana plača v vseh treh dejavnostih od 1. januarja ne sme biti nižja od 624 evrov neto, kolikor po novem znaša prag minimalnega zneska za preživetje. Ker so delodajalci v enoletnem obdobju neuspešnih pogajanj po mnenju SKEI zaslužili, zahtevajo tudi izplačilo enkratnega zneska delavcem v višini 20 odstotkov njihove plače. Najnižja osnovna plača po njihovih besedah znaša 485 evrov.
Stavkovne zahteve se nanašajo še na višino regresa ter na sklenitev dogovora o načinu približevanja najnižjih osnovnih plač minimalni plači. Ta se je z letošnjim januarjem zvišala na 783 evrov bruto, medtem ko najnižja osnovna plača v podjetjih kovinske in elektroindustrije znaša 485 evrov.
Po protestu je Jerkičeva opozorila, da številke o najnižjih osnovnih plačah v njihovih dejavnostih govorijo svoje. "Najnižje osnovne plače za prvi tarifni razred so od 485 evrov do nekaj čez 500 evrov. Nam v tem trenutku minimalna plača posega že v šesti tarifni razred, kar pomeni, da je pri nas plačilo elektroinženirja plačilo z minimalno plačo," je pojasnila. Na minimalni plači je šest odstotkov njihovih članov, med 734 in okoli 900 evrov bruto pa jih prejema še 60 odstotkov, tako da jih je pod povprečno plačo 70 odstotkov, je razložila. Navedbe, da elektro- in kovinska industrija delujeta na mejah zmožnosti in da bi lahko stavka vodila v selitev proizvodnje v tujino, je komentirala z besedami, da so delodajalci očitno ocenili, da pogajanja ne bodo uspela in bo stavka potrebna. "Poslovanje naših treh panog zlasti v letu 2011 je bilo preverljivo dobro. Ni bilo na meji nemogočega. Dobički so marsikje zrasli, pa se to ni prav nič poznalo na plačah," je zatrdila.
Če ne bo odziva, bo 23. stavkal tudi SKEI
Če odziva po današnjem protestu ne bo, bo SKEI 23. januarja izvedel opozorilno stavko. Od danes do 23. januarja bo med člani sindikata potekalo izrekanje o razglasitvi neomejene stavke do izpolnitve stavkovnih zahtev.
Protest in morebitno stavko sta v minulih dneh že podprla Konfederacija sindikatov javnega sektorja in za SKEI krovna sindikalna centrala Zveza svobodnih sindikatov Slovenije.
KOMENTARJI (96)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.