
To so naslovnice občinskih glasil, ki vsak mesec padajo v nabiralnike Ljubljančanov. Po mnenju mnogih so takšne z vsebino po županovem okusu dobivali tudi na vrhuncu kampanje pred lokalnimi volitvami konec lanskega leta.
Po mnenju ljubljanske mestne svetnice Mojce Škrinjar, je težava predvsem to, da revija izhaja z našim davkoplačevalskim denarjem ter da ima Zoran Janković na tak način prednost. "Na ta način ima plačano kampanjo, vse druge stranke pa si moramo plačati reklamne materiale same," poudarja svetnica iz vrst SDS.
Na to je ob opoziciji že v času volitev opozarjal tudi Vili Kovačič in se na koncu odločil, da bo svojo pravico - še enkrat več - iskal na ustavnem sodišču.
"Njegovi argumenti so približno enaki kot so bili lani pri referendumu o drugem tiru, ko je tudi uspel," meni profesor ustavnega prava Jurij Toplak.
Kovačič, ki mu je sodišče pritrdilo, da je vlada vodila protiustavno, drugemu tiru naklonjeno referendumsko kampanjo, je z zmagoslavljem poskrbel celo za grenko slovo Mira Cerjarja. Lahko po vladi zdaj Kovačič zruši še - na sodiščih običajno nedotakljivega - Jankovića? Po mnenju Toplaka za to, da bo Kovačič na ustavnem sodišču uspel, obstaja več kot 60-odstotna verjetnost.

"Zagotovo smo imeli manj priložnosti. Imeti glasilo, ki pride v vsako ljubljansko gospodinjstvo je velika prednost," pa še dodaja Škrinjarjeva.
Prednost, ki jo bodo ustavni sodniki težko spregledali. Pravila so namreč jasna: če je nepoštena kampanja dosegla število volivcev, ki je večje od razlike med izvoljenim in neizvoljenim kandidatom, se rezultat razveljavi. Po besedah Toplaka se volitve potem ponovijo, brez kandidata, ki je goljufal ali kršil pravila.
Prejetega sklepa, ki ga bo, kot so sporočili, sodišče obravnavalo prednostno, pa Janković včeraj ni želel komentirati.
KOMENTARJI (336)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.