Slovenija

Kosu niso povečali pristojnosti

Ljubljana, 01. 10. 2007 19.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Poslanci niso podprli opozicijskega predloga o povečanju pristojnosti Kosove protikorupcijske komisije.

Vlada je zavrnila predlog opozicije o povečanju pristojnosti Kosove protikorupcijske komisije.
Vlada je zavrnila predlog opozicije o povečanju pristojnosti Kosove protikorupcijske komisije. FOTO: POP TV

Poslanci so se znova ukvarjali z obstojem Komisije za preprečevanje korupcije. Tokrat so razpravljali o tem, da bi se pristojnosti komisije povečale. To je predlagala opozicija, predlog zakona pa so napisali v Komisiji za preprečevanje korupcije.

A državni zbor je danes zavrnil zakon o integriteti v javnem sektorju. Da je zakon primeren za nadaljnjo obravnavo, je glasovalo 30 poslank in poslancev, proti pa jih je bilo 36. Za predlog, ki bi ohranil delovanje komisije za preprečevanje korupcije, je tako zakonodajni postopek zaključen. Vlada sicer napoveduje vložitev zakona, ki bo v skladu z odločbo ustavnega sodišča uredil to vprašanje.

Predlagani zakon je le še eden izmed poskusov, s katerimi nekateri želijo, da bi zakon o nezdružljivosti opravljanja javne funkcije s pridobitno dejavnostjo prenehal veljati in bi skozi stranska vrata ponovno vpeljali enako komisijo, kot jo je do sedaj predvideval zakon o preprečevanju korupcije, kateri bi dali še nekatere dodatne pristojnosti, je nasprotovanje pojasnil Dimitrij Kovačič (SDS). Po mnenju SDS predlagani zakon ignorira odločitev ustavnega sodišča, ampak "gre v nek svoj koncept, za katerega ni nujno in tudi nihče ne trdi, da je kakorkoli ustavno sporno".

Kaj je predlagala opozicija?

Zakon bi še naprej zagotovil delovanje samostojne in neodvisne protikorupcijske komisije, uvaja pa tudi nekatere novosti, ki jih prejšnji zakon ni pokrival, in sicer nadzor nad lobisti in boljši nadzor nad financiranjem političnih strank.

Poslanci so sicer protikorupcijsko komisijo pred dvema letoma že ukinili, a je pozneje ukinitev preprečilo ustavno sodišče.

Po mnenju opozicije je to moderen, evropski zakon. Najbolj pa so poudarjali novosti, npr. komisija bi zaščitila prijavitelja korupcije, po novem bi komisija tudi kaznovala kršitelje, kazni bi se tudi do 100 tisoč evrov, uredili bi register lobistov.

V kratkem še en zakon

Vlada že pripravlja predlog novele zakona o nezdružljivosti opravljanja javne funkcije s pridobitno dejavnostjo. Vladni predlog predvideva, da bi se pristojnost za nadzor nad javnimi funkcijami v različnih vejah oblasti po določenem prehodnem obdobju, v katerem bo naloge po zakonu do izteka mandata še naprej opravljala komisija za preprečevanje korupcije, podelila računskemu sodišču. Ta organ ima samostojen in neodvisen položaj v sistemu državne oblasti, opravljal pa bi nadzor nad prepovedmi in omejitvami pri sprejemanju daril, prijavo premoženjskega stanja funkcionarjev in prepovedjo poslovanja.

V skladu z vladno novelo bi pristojnost za nadzor nad javnimi funkcijami v različnih vejah oblasti podelili tudi drugim organom. Nadzor nad nezdružljivostmi funkcij za predsednika republike, poslance državnega zbora in člane državnega sveta bi opravljalo ustavno sodišče, za župane občinski sveti, za funkcionarje sodišč sodni svet, za funkcionarje državnih tožilstev državnotožilski svet, za druge funkcionarje pa organ, pristojen za njihovo imenovanje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Heinke
02. 10. 2007 13.30
Jaz sem rabila dolgo, da sem se sprijaznila, da smo postali slovenci pravi balkanci. Sej veste kako je nekdo rekel: "Rim je propadel takrat, ko je barbar postal rimljan".
hinko.murovec@siol.net
02. 10. 2007 13.02
Dokler bo imel vsak količkaj bolj " pomemben " član vladajočih še kaj masla na glavi bodo Kosa ovirali. Edino smiselno bi bilo kot pravi Kris714, povezat z računskim sodiščem v " financ policijo " z pristojnostmi ukrepanja in po potrebi tudi obtožbe in sodbe. Tega pa leporečni vladni zasluškarji ne bodo dopustili, bi jih polovica zamenjala stole za pograde v pol leta. LP
romy.zup@gmail.comm
02. 10. 2007 12.19
Dejstvo je, da vladajoča koalicija ne more pozabiti nekaterih dogodkov v preteklosti v katere bi lahko bili vpleteni in ki niso bili nikoli raziskani do konca in procesirani. Že vejo zakaj ni bilo interesa. Če bi bil npr. vmešan g. Kučan bi jih sigurno. Da se je marsikaj dogajalo pa vedo povedati bivši strankarski pripadniki, katerih ne morejo utišati. Da narediš nekoga nesposobnega, oziroma nekoristnega pa ignoriraš njegova prizadevanja, saj komisija ne more sprožiti procesa, skratka nagajaš, kar se tudi dogaja obstoječi komisiji. Če stopiš mački na rep zamijavka, a ne.Še dobro, da ima obstoječa komisija podporo v tujini, sicer bi jo že zdavnaj ukinili, seveda pa oblast na tem še dela. Sram jih je lahko, namesto, da bi se trudili vsi skupaj, kako eliminirati nepravilnosti v naši družbi, ki bi ji politiki morali biti za vzgled, delajo pa samo to, kako bi očrnili in nagajali nasprotni politični obciji, si pridobili politične točke. FUJ.
kriss714@amis.net
01. 10. 2007 23.30
Ja, se tudi meni zdi brezveze. Čimprej bi jo bilo potrebno združiti z računskim sodiščem in formirati eno učinkovito financ policijo.
Shiraz
01. 10. 2007 21.50
Ta Kos-ova komisija je tud neki bolšga..kr neki raziskujejo pa raziskujejo...pa neč ne najdejo...zapravljanje denarja