
Komisija za evidentiranje in urejanje prikritih grobišč v Škofji Loki s pomočjo arheologov, geologov in jamarjev še vedno nadaljuje s čiščenjem vodnjaka na vrtu loškega gradu, o katerem krožijo namigi, da bi tudi v njem utegnile biti skrite žrtve povojnih pobojev.
Od sobote, ko se je praznjenje vodnjaka začelo, so do danes iz njega že odstranili več kubičnih metrov odpadnega lesa in mulja. Prišli so do od 100- do 200-kilogramskih kamnov oziroma skal, katerih dviganja se bodo lotili danes popoldan.
Kot je povedal predsednik Komisije za evidentiranje in urejanje prikritih grobišč v Škofji Loki Janez Pintar, je delo do sedaj potekalo precej počasi, saj niso imeli ustrezne črpalke za črpanje vode iz vodnjaka. V tednu dni so vendarle uspeli priti do globine 17 metrov, na kateri so naleteli na več velikih kamnov, ki jih morajo odstraniti, da bodo pogledali, kaj je pod njimi. Z delom bodo jamarji, arheologi in geologi nadaljevali danes popoldne, dela pa naj bi potekala tudi še vso soboto.
Vodnjak sicer leži v bližini območja, kjer je največ nasutja, kar kaže na to, da so tam bila prikrita grobišča povojnih pobojev, ki pa naj bi jih v 70. letih prejšnjega stoletja izpraznili in kosti prekopali oziroma morda odvrgli drugam. Gre za vodnjak iz 16. stoletja, ki je globok najmanj 20 metrov in ki se ga držijo številne skrivnosti, je povedal Pintar in pojasnil, da bodo kasneje, ko bodo vse skrivnosti razrešene, vodnjak vzpostavili kot muzejski objekt.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.