Slovenija

Prodaja Mercatorja: Na vrsti so ovadbe

Ljubljana, 09. 07. 2009 12.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Kosova komisija bo zaradi sporne prodaje Mercatorja ovadila štiri osebe. Ali je med njimi tudi Janša, Kos ni želel povedati. Je pa dejal, da je s tem poslom 'tajkunizacija' postala nekaj običajnega.

Protikorupcijska komisija je v danes objavljenem načelnem mnenju ugotovila, da ravnanje odgovornih oseb v državnih delniških družbah in uradnih oseb v vladi, ki so kršile več predpisov in izvedle postopke nakupa in prodaje delnic za pridobitev vpliva v zasebnih delniških družbah, ustreza opredelitvi korupcije. Zaenkrat so osumljene štiri osebe, dva politika in dva menedžerja.

Po neuradnih podatkih gre za nekdanja direktorja Kada in Soda Tomaža Toplaka in Marka Pogačnika ter visoka uslužbenca Janševe vlade in finančnega ministrstva, ki ga je tedaj vodil Andrej Bajuk. Državno premoženje naj bi oškodovali za okoli 60 milijonov evrov.

 

Prvi prijavi že leta 2005

Mercator
Mercator FOTO: Dare Čekeliš
Imeli smo velike težave, da smo pridobil dokumentacijo, ki nam je pomagala izdelati ekonomsko in pravno kredibilno mnenje. Predsednik protikorupcijske komisije Drago Kos

Prvi prijavi je komisija prejela jeseni 2005 zaradi domnevno sporne prodaje delnic ene od slovenskih družb. Večji del dokumentacije so sicer pridobili v letu 2008, nekaj pa tudi letos, je pojasnil predsednik komisije Drago Kos.

Čeprav načelno mnenje, ki nima pravnih ali materialnih posledic, ne navaja imen družb, pa je iz sklicevanja na postopke Računskega sodišča mogoče sklepati, da gre za zadevo Mercator oz. prodajo Kadovega in Sodovega deleža v Mercatorju, Istrabenzu in Pivovarni Laško, ki se je zgodila avgusta 2005.

Obsežna kazenska ovadba

Na komisiji že pripravljajo obsežno gradivo, ki ga bodo odstopili policiji zaradi suma storitve več kaznivih dejanj. "Tudi sama kazenska ovadba bo štela več kot 50 strani," je dejal Kos in napovedal, da jo bodo odposlali najkasneje v ponedeljek. Skušamo stvar pripeljati do konca, zaenkrat nam dobro kaže, je dodal.

Zaenkrat so po Kosovih besedah osumljenci štirje, med njimi dva predstavnika izvršilne veje oblasti. Ni pa želel povedati, ali je med njimi tudi nekdanji predsednik vlade Janez Janša. Za zlorabo položaja je zagrožena kazen do treh let zapora, za premoženjsko korist pa do osem let, je dejal Kos. 

Dogovarjanje med menedžerji in državo

Povezanost predstavnikov izvršilne veje oblasti s predstavniki gospodarstva za izvršitev prodaje delnic tretje delniške družbe, ki je le del dogodkov v postopku pridobivanja vpliva na naslednjo gospodarsko družbo, je razvidna iz prejetega vpliva na naslednjo gospodarsko družbo. Komisija za preprečevanje korupcije

"Menedžerji različnih delniških družb so se v prvi polovici leta 2005 dogovorili, da se bosta dve delniški družbi v zasebni lasti uskladili z državo glede obvladovanja določene tretje delniške družbe," navaja komisija v načelnem mnenju in dodaja – podlaga je sodni spis, ki ji je bil predan –, da je bil vstop s pomočjo družb v stoodstotni državni lasti "pozneje dogovorjen pri visokem funkcionarju izvršilne veje oblasti".

Kot je na novinarski konferenci pojasnil Kos, gre pri sodnih spisih za zasebne tožbe menedžerjev in zasebnih podjetij; ti so po njegovih besedah "začeli bolj sproščeno sodelovati s komisijo". Kot je dejal, ima komisija tudi dovolj gradiva, s katerim lahko dokaže, da je sestanek, na katerem "je tekla beseda o teh zadevah", bil.

Kaj naj bi se dogajalo

Delniški družbi v stoodstotni državni lasti naj bi se po ugotovitvah komisije v interesu dveh zasebnih podjetij najprej kratkoročno likvidnostno zadolžili s soglasjem ministrstva za finance, potem kupili delnice tretje delniške družbe, nato pa vse njene delnice – skupna vrednost posla je bila 180 milijonov evrov – prodali zasebnima podjetjema.

Pri tem je prvi obrok kupnine zapadel v plačilo šele leto dni po podpisu pogodbe, ob tem pa sta podjetji že z dnem podpisa prodajnih pogodb pridobili vse bistvene pravice imetnika delnic, delniški družbi v državni lasti pa pravico do štirih letnih anuitet in plačila obresti na znesek neplačanih prodanih delnic.

Vlada pred 'operacijo' zamenjala upravo in nadzornike

Kosova komisija ugotavlja, da je šlo za koruptivna dejanja, ki so oškodovala državo.
Kosova komisija ugotavlja, da je šlo za koruptivna dejanja, ki so oškodovala državo. FOTO: 24ur.com
S to operacijo je postalo tisto, kar je kasneje postalo moderno označevati s pojmom tajkunizacija, posel, ki so ga slovenski menedžerji začeli prepoznavati kot nekaj normalnega – to je odprlo vrata takšnim ali malo manj zahtevnim operacijam. Predsednik protikorupcijske komisije Drago Kos

Kot navaja protikorupcijska komisija, je vlada še "pred izvedbo dogovorjene operacije" v delniških družbah v lasti države, ki sta imeli delnice tretje delniške družbe, zamenjala upravo in nadzornike, novoimenovani član uprave ene od državnih delniških družb, ki je pozneje vodil prodajo delnic tretje delniške družbe, pa je hkrati opravljal funkcijo člana nadzornega sveta pri enem od kupcev delnic; v nadzorni svet kupcev delnic je bil imenovan visok državni uradnik vlade.

Državni delniški družbi sta kot prodajalki delnic na skupščini tretje delniške družbe takoj po podpisu prodajne pogodbe po predlogu kupcev delnic predlagali nove člane nadzornega sveta, kasneje je prišlo tudi do zamenjave uprave. "To pomeni, da sta kupca delnic uveljavljala pomembne pravice, ki pripadajo imetniku delnic, še preden sta jih plačala," navaja komisija.

Po navedbah protikorupcijske komisije sta po zagotovitvi ustreznega nadzornega sveta in uprave predčasno poplačala obveznost do obeh prodajalcev s pomočjo bančnega kredita in repo pogodb. "Iz pregledane dokumentacije izhaja, da so kot kreditodajalke v tej fazi nastopile tudi banke, v katerih ima Republika Slovenija solastniški delež," navaja Kosova komisija.

Državni delniški družbi sta kot prodajalca financirali nakup svojima kupcema in se zato celo zadolžili.
Državni delniški družbi sta kot prodajalca financirali nakup svojima kupcema in se zato celo zadolžili. FOTO: POP TV
Pregled vseh poslovnih dogodkov po mnenju komisije od dneva, ko so se menedžerji "nekaterih družb dogovorili, kako si bodo razdelili 'vplivno območje', pri čemer so za dosego svojega cilja uporabili sredstva v lasti Republike Slovenije, pokaže, da imajo te nepravilnosti oz. pomanjkljivosti mnogo večji pomen in težo, če se obravnavajo kot celota in ne kot zbir posameznih, nepovezanih dogodkov".

"Približno dve leti po nakupu delnic je zasebna delniška družba, ki je plačala kupljene delnice s pomočjo repo pogodbe, del teh delnic prodala in na temelju razlike med prodajno in nakupno ceno zaslužila okoli sto milijonov evrov," piše komisija v načelnem mnenju. Kot dodaja, je država leto kasneje tej družbi še likvidnostno pomagala prek družb v svoji lasti z nakupom pomembnega deleža novoizdanih obveznic, ki jih je izdala družba pod njeno kontrolo v skupni višini približno 30 milijonov evrov.

"To potrjuje, da je bil posel v celoti zelo kakovostno zamišljen in izpeljan, da državni organi in osebe, ki so bile vključene, posla niso razumele ali niso bile ustrezno obveščene ali niso opravljale nalog oziroma zadolžitev, ki bi jih morale," je pojasnil Miran Hren iz protikorupcijske komisije.

Komisija kot razlog za navzočnost elementov korupcije ugotavlja, da posel ne bi smel biti dopusten brez posebnih odobritev oz. soglasij, saj sta "državni delniški družbi kot prodajalca dolgoročno financirali nakup svojima kupcema in se za to celo kratkoročno zadolžili".

Država oškodovana

Izvedena prodaja tudi ni bila knjižena skladno z veljavnimi predpisi, posamezniki v vlogi nadzornikov obeh državnih družb so namerno delali neučinkovito, z opisanim postopkom je bila finančno oškodovana država, okoriščene pa zasebne delniške družbe, še navaja komisija.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (46)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Prvo Borec
10. 07. 2009 16.12
No, sedaj pa naj gredo pogledati prevzeme VSEH čudnih prodaj ali prevzemov !! V mislil so imeli, da nam podražijo prehrano in s tem bi jim plačali prevzeme. Kar so tudi storili in v svoji lakomnosti niso opazili, da ljudstvo več nima denarja in je začelo manj nabavljati in zapravljati. Pa še kadilski zakon in potem si tam, kjer si !!
M-teorija
10. 07. 2009 14.32
Najbolj za lase privlečen je argument da je bila takratna prodajna cena optimalna, vsaj v primerjavi z njeno vrednostjo danes. Kako pa naj vemo kakšna naj bi bila danes cena delnic, če se takrat ne bi tako mešetarilo, kot se je.
M-teorija
10. 07. 2009 14.27
S to operacijo je postalo tisto, kar je kasneje postalo moderno označevati s pojmom tajkunizacija, posel, ki so ga slovenski menedžerji začeli prepoznavati kot nekaj normalnega – to je odprlo vrata takšnim ali malo manj zahtevnim operacijam. Predsednik protikorupcijske komisije Drago Kos Na kratko takrat so odprli PANDORINO SKRINJO!
vetlan
10. 07. 2009 13.29
Heh, vsak ščiti svoje tajkune, ker je od njih plačan. Resnica pa je, da so barabe in tajkune tako pri levih, kot pri desnih. Vse bi bilo treba poslati na Goli otok, ker nihče od njih ni nedolžen in je vsak od njih prispeval k uničevanju Slovenije ter njenega gospodarstva.
Prvo Borec
10. 07. 2009 13.17
No, sedaj pa naj gredo pogledati prevzeme VSEH čudnih prodaj ali prevzemov !!
Tonček Balonček
10. 07. 2009 12.49
Vsi vemo, da je imel Janša dobre namene, onemogočiti Jankovića in okrepiti Šrota, žal pa s eje izkazalo, da so ga njegovi lastni kadri "nadmudrili", česar ne bo nikoli pozabil. Pravzaprav je bil ponižan in popolnoma deklasiran. Po tej sramoti si ni nikoli več opomogel, v nekem intervjuju je le komaj izdavil, da je šlo "morebiti za napako", kaj več pa o ztem nikoli ni govoril, jasno! Posledica te "napake" je bila, ta se nam je najprej zgodil Šrot, potem pa še tisto DELO s Slivnikom in Jančičem (sramota!), nato pa še Janković kot župan Ljubljane!
resslovenka
10. 07. 2009 11.31
Je Kosova komisija zanič? Morda. Za nekatere. Sem pa prepričana, da so jo hoteli ukiniti iz določenih razlogov. Sicer se pa za dobrim konjem vedno dviga prah. Še dobro, da ne izgubi volje v teh "poštenih" bitkah.
Meri.m
10. 07. 2009 11.10
Kdor koli je bil vmešan v tedanjo prodajo Mercatorja je imel dobre namene - Preprečit lastninjenje največjemu lopvu. Na žalost si pa ni predstavljal, da ima Ljubljana tako veliko peto kolono in toliko butlov.
Mojito23
10. 07. 2009 10.20
Chiri, ne deri se! Janšo pa v zapor, ker spada le še tja!
Meri.m
10. 07. 2009 10.18
Prodaja Mercatorja je bila res napaka. Jankovič bi ga po drugem scenariju lastninil in sedaj bi imeli enega tajkuna več, ki nebi zmogel odplačevat kreditov. Sedaj imamo pa tajkunskega župana prestolnice, ki hara po Ljubljani z davkoplačevalskim denarjem Ljubljančanov. Kumer in kompanija mu pripravljajo zakon o prestolnici, da bo posegel po denarju cele Slovenije.
KLIPAN71
10. 07. 2009 10.07
Ko se preiskuje Golobič je vse v redu, ko se pa preiskuje Janša pa so vsi "levičarski revanšisti". Malo več realnnega pogleda na življenje ta belim ne bi škodilo. Dejstvo pa je, da se je z prodajo Mercatorja tajkunska zgodba začela, tega pa ta beli pač ne boste mogli zanikati.
FrancRozman
09. 07. 2009 22.17
Lepo mi poje črni kos, oj črni Kos.
Buena Vita
09. 07. 2009 22.06
CHIRI ČE BI BIL JANŠA KRIV,BI BIL ŽE V ZAPORU--KER PROTI NJEMU BI DELALO VSE SODSTVO,NIHČE NEBI ŠTRAJKAL IN ,,ČE JE JANŠA IMEL PRSTE VMES---ZAKAJ GA NI PRODAL KAKEMU SVOJEMU PRIJATELJU--ZAKAJ ŠROTU,IN VSI VEMO DA JE OSEBNO POSLE Z ŠROTOM SKLEPAL LAHOVNIK--KAJ STE POZABILI GOLJUFIJO S PIVOVARNO UNION ZATO NEHITE NAKLADAT,IN POJDITE V NAJBLIŽJO KNJIŽNICO,VZEMITE ANALE V ROKE,IN BOSTE DOBILI PODATKE,KJE,KDO,KDAJ S KOM ,S ČIM
Buena Vita
09. 07. 2009 22.01
KDO PREISKUJE JANKOVIČA IN ROPA IN ELEKTO KOLIKO JE TAM NAŠEGA PREMOŽENJA
chiri
09. 07. 2009 21.57
@ RADO62 in zakaj se ne bi smelo ugotovit,ali je bil sestanek pri JJ ali ni bil? Ali je res tako tezko ugotoviti,saj lahko pogledas v zapisnik ASK. In kaj je narobe, ce so prodajali Mercator? Narobe je samo to, da ga niso prodali transparentno, ampak pod mizo. In tu se je JJ opekel.
RADO62
09. 07. 2009 21.53
Problem je samo v levičarskemu revanšizmu, ker mercator ni bil prodan srbsemu tajkunu Jankoviću.... V tem primeru bi seveda ptiček kos previdno molčal.... heh
RADO62
09. 07. 2009 21.42
ha ha ha... Spet ena neokusna šala lažnivega ptička kosa.... Verjetno je dobil ukaz od lažnivega golobčka, da mora obračunati s SDS.... heh
enaneza
09. 07. 2009 21.39
Najbolje je tako, da folk slepiš s čim bolj starimi zadevami, da se trenutnega početja ne vidi... Tale Kos zganja galamo, učinka pa ni bilo še nobenega. Po moje naj kar sebe prijavi in ovadi in izgine nekam. Na njegovo mesto pa naj vendar postavijo koga ki je vsaj malo sposoben!
zahod.west
09. 07. 2009 19.38
pa še to titovka, prav zaradi takih ovčk je rdeči kriminal popolnoma nedotakljiv... bolj kot mafije po svetu.......
zahod.west
09. 07. 2009 19.35
titovka 09.07.2009, 18:41 A MI KDO POVE...kdo je v 20leti naše samostojnosti odgovarjal za kriminal?????? Mislim nihče, ker je v rokah rdečuhov..ti pa so nedotakljivi...saj veš. Nihče jim ne mora nič, nihče.......