Slovenija

'Kosova' komisija nepotrebna?

Ljubljana, 05. 05. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Trije poslanci SNS s predlogom zakona o nezdružljivosti opravljanja javne funkcije s pridobitno dejavnostjo predlagajo tudi ukinitev t.i. Kosove komisije.

Bogdan Barovič je prvopodpisani pod predlogom zakona.
Bogdan Barovič je prvopodpisani pod predlogom zakona. FOTO: POP TV

Trije poslanci SNS s prvopodpisanim Bogdanom Barovičem so v sredo v parlamentarno proceduro vložili predlog zakona o nezdružljivosti opravljanja javne funkcije s pridobitveno dejavnostjo, saj naj bi bil veljavni zakon o preprečevanju korupcije pomanjkljiv, ker se ne ukvarja z obstoječo korupcijo, ampak le s preprečevanjem korupcije. Tako pretežni del zakona temelji na nezdružljivosti opravljanja javne funkcije s pridobitno dejavnostjo za funkcionarje, omejitvam glede sprejemanja daril, nadzoru nad premoženjskim stanjem funkcionarjev itd., povečevanje premoženjskega stanja pa še ni dokaz za ugotavljanje korupcije. Zato ni potrebno, da obstaja komisija za preprečevanje korupcije: ta naj se ukini in njene pristojnosti prenese na parlamentarno komisijo po zakonu o preprečevanju korupcije, je zapisano v predlogu zakona.

Taka komisija ima tudi večstrankarsko sestavo, kar omogoča objektivno sodelovanje. Nesmiselnost ureditve nadzora nad premoženjem funkcionarjev pa se kaže tudi v tem, da prihaja do nepotrebnega podvajanje nalog obeh trenutnih komisij, kar je neracionalno in zato nepotrebno, je še zapisano v predlogu zakona.

Drago Kos opozarja, da bi podoben organ, kot je komisija, tako ali tako morali ponovno ustanoviti, če bi ga sedaj ukinili.
Drago Kos opozarja, da bi podoben organ, kot je komisija, tako ali tako morali ponovno ustanoviti, če bi ga sedaj ukinili. FOTO: Dare Čekeliš

Sedanji zakon je naravnan izključno preventivno, ne vsebuje nikakršnih ukrepov za odkrivanje korupcije ter za hitro in učinkovito vodenje predkazenskih in kazenskih postopkov, ki se nanašajo na kazniva dejanja korupcije. Zakon torej ni kurativno naravnan, saj se ne ukvarja z že obstoječo korupcijo, temveč le s preprečevanjem korupcije, ki bi se utegnila pojaviti, kar pa je mnogo premalo za učinkovit boj zoper korupcijo, so v predlogu zakona zapisali njegovi predlagatelji Barovič, Srečko Prijatelj in Zmago Jelinčič Plemeniti.

Drago Kos: 'Predlog zakona je v vseh točkah slabši od sedanjega'

Delu političnih strank ni všeč, da bi jim protikorupcijska komisija gledala v kuverte
Delu političnih strank ni všeč, da bi jim protikorupcijska komisija gledala v kuverte FOTO: POP TV

Če bo sprejet predlog zakona o nezdružljivosti opravljanja javne funkcije s pridobitveno dejavnostjo, ki so ga v parlamentarno proceduro vložili trije poslanci SNS, bo v Sloveniji konec boja proti korupciji, meni predsednik komisije za preprečevanje korupcije Drago Kos. Ne samo, da je zakon v vseh točkah slabši od sedanjega zakona o preprečevanju korupcije, v nekaterih celo vabi h korupciji funkcionarjev, je povedal Kos.

"Po pregledu zakona ne morem verjeti, da gre lahko tako slab predlog v parlamentarno proceduro," pojasnjuje Kos. Po njegovem je čisto v vseh točkah slabši od sedanjega zakona, v obrazložitvi predloga pa so navedene zadeve, ki "nimajo nobene zveze s preprečevanjem korupcije, tudi neresnične stvari". Po drugi strani pa so izpuščene zadeve, ki bi potrjevale vlogo, pomen in naloge sedanje komisije, pravi Kos.
Ob tem predsednik t.i. protikorupcijske komisije ocenjuje, da država poleg policije in tožilstva potrebuje še en organ s policijskimi pooblastili. "Vse države v svetu imajo ta organ oz. če ga še nimajo, ga bodo v najkrajšem času morale imeti." Tako ga bo, tudi če ga s tem zakonom ukine, Slovenija zaradi mednarodnih obveznosti v letu ali dveh morala znova ustanoviti, je še poudaril Kos.

LDS in SD ukinitvi komisije nasprotujeta

LDS ostro nasprotuje najnovejšemu zakonskemu predlogu SNS. Predsednik LDS Anton Rop upa, da predlog SNS ni vložen v dogovoru z vlado ali vladajočo koalicijo. Če bi s takšnim predlogom soglašala tudi koalicija, bi bil to še eden od korakov nazaj, je menil predsednik LDS. Sicer pa Rop, kot je dejal na novinarski konferenci, "verjame, da ima predsednik SNS Zmago Jelinčič utemeljene razloge za to, da ne želi imeti v Sloveniji urejenega sistema boja proti korupciji in njenega preprečevanja".

T.i. protikorupcijska komisija, ki jo je državni zbor ustanovil na podlagi zakona o preprečevanju korupcije, zagotavlja nadzor in evidenco premoženja in morebitnega pridobitništva funkcionarjev, je še nadaljeval Rop. Ta komisija pa pripravlja tudi posebne načrte preprečevanja možnosti nastajanja koruptivnih pojavov v družbi.

Tudi Socialni demokrati nasprotujejo predlogu zakona. Kot je v izjavi povedal poslanec SD Samo Bevk, v poslanski skupini tega predloga ne bodo podprli, saj menijo, da komisija dela dobro.

Socialnim demokratom se zdi tudi nesprejemljivo, da bi delo komisije prešlo na parlamentarno komisijo po zakonu o preprečevanju komisije, saj bi to pomenilo, da bi "poslanci nadzirali sami sebe", meni Bevk. Tako je nujna zunanja komsija za preprečevanje korupcije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17