Funkcionarje Banke Slovenije, ki so hkrati tudi funkcionarji Evropske centralne banke (ECB), zdaj nadzoruje komisija za preprečevanje korupcije. A ker zakon to komisijo ukinja, jih bo po novem računsko sodišče. Za tak poseg bi se morala vlada posvetovati z ECB, a se v tem primeru ni. Guverner Banke Slovenije Marko Kranjec je celo pisal predsedniku Državnega zbora Francetu Cukjatiju.
“Banka Slovenije je mnenja, da nikakor ni v interesu Republike Slovenije, da tvega kakršna koli opozorila institucij EU ali ECB oziroma celo postopek pred Sodiščem evropskih skupnosti, še posebej ne v času predsedovanja EU, kjer se od nje pričakuje najmanj to, da spoštuje pravni red skupnosti,” je zapisal.
Poslanci Lipe so zaradi tega pisma zahtevali, da se ta točka umakne z današnjega dnevnega reda zasedanja, a so poslanci koalicije ta predlog preglasovali z obrazložitvijo, da ta zakon nikakor ne posega v pristojnost in delo Banke Slovenije. Razprava se je nato nadaljevala o smiselnosti nadaljnjega obstoja te komisije.
“Če se je ta mandat, ki se zdaj izteka, začel z bojem proti korupciji, se končuje z bojem proti komisiji za preprečevanje korupcije. To je paradoksalen obrat, ki mu bo težko najti pravo pojasnilo,” je dejal poslanec zares Pavel Gantar. Branko Grims iz SDS pa razlogov za ohranitev komisije ne vidi. “Dejstvo je, da edina učinkovita akcija v boju proti korupciji, ki je dokazljiva, preverljiva, je bila akcija tožilstva in policije proti takoimenovanim tranzicijskim tajkunom in tam ta komisija ni imela nikakršne vloge.”
Opozicija predlaga, da se komisija ukine šele s koncem mandata, to je aprila 2010, a ta predlog najbrž ne bo sprejet. Dokončno glasovanje o zakonu bo tako že ta teden, in če bo sprejet, bo komisija prenehala delovati konec letošnjega leta.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.