
Ali bo Košir, ki se mu sedanji mandat izteče maja letos, zavod vodil tudi v prihodnjih štirih letih, bo odločal državni zbor, ki mora dati soglasje k imenovanju generalnega direktorja. Če poslanke in poslanci Koširja ne bodo podprli, bo potrebno postopek izbire kandidatov ponoviti.
Podporo so Koširju v razpravi izrekli skoraj vsi razpravljalci, z izjemo državnega sekretarja v ministrstvu za zdravje, Simona Vrhunca, ki Koširju očita slabo desetletno vodenje zavarovalnice in slab načrt za naslednja štiri leta. Vrhunec je izrekel konkretne očitke, tudi glede izgube zavarovalnice, ki znaša skoraj 8 in pol milijarde tolarjev.
Na tajnem glasovanju pa se je med 40 prisotnimi člani, sicer 45-članske skupščine zavoda, za Koširjevo imenovanje izreklo 28 članov, 12 jih je bilo proti.
Sicer pa je bilo na skupščini izrečenih tudi nekaj očitkov v zvezi z nedavnimi spremembami zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki po besedah Dragice Larnsak iz vrst upokojencev uvajajo diskriminacijo zavarovancev, zato bi morali zakon vrniti v prvotno stanje. Če ministrstvo tega ne bo storilo, bi morali o tem vprašanju prožiti ustavni spor. Takšen sklep so sprejeli tudi na današnji skupščini. Slavko Grčar, predstavnik upokojencev, pa je k temu dodal, da bi morali o vsaki spremembi zakona, ki bi imela posledico za pravice zavarovancev iz obveznega zdravstvenega zavarovanja, pravočasno razpravljati tudi upravni odbor, območni organi in skupščina zavoda, z njihovimi stališči pa bi morali seznaniti državni zbor in javnost.