
Nekdanji predsednik Protikorupcijske komisije Drago Kos, ki mu Matic Munc očita, da naj bi bil koordinator dogajanja v zvezi s koroško deklico, očitke zavrača in pravi, da se je dan pred aretacijo Markačeve in Munca res srečal z njim, a to le zato, da bi ga pozval, naj deklico predajo policiji.
Za 24ur.com je Kos pojasnil, da se je s psihologom Maticem Muncem (Svetovalnica Akcija!) srečal dan pred Munčevo aretacijo, in sicer na prošnjo odvetnika dekličinega očeta Boštjana Verstovška. Ta ga je namreč prosil, naj se sreča z Muncem, da bi ga prepričal, naj čim prej vrne deklico. "Ves čas sem bil mnenja, da je skrivanje deklice velika napaka in nekaj nedopustnega," pojasnjuje Kos, ki je prepričan, da je policija o tem srečanju Kosa z Muncem seznanjena, saj Verstovšek zelo tesno sodeluje s policijo.
Kos pojasnjuje, da dobro pozna obe strani, saj mater koroške deklice zastopa njegov brat Miran Kos, že od prej pa Kos pozna tudi Natalijo Markač. "Munca sem sicer poznal, a ne preveč dobro. Tisti dan se Markačeve ni dalo dobiti, zato sem se pač srečal z Muncem," še pojasnjuje Kos.
V pogovoru za Siol je Munc namreč v ponedeljek dejal, da sam ni bil koordinator dogajanja v zvezi s tako imenovano koroško deklico in da se je "vse odvijalo po navodilih Draga Kosa".

Munc je na petkovi novinarski konferenci pojasnil, da so delovali kot ljudje, ki si zaupajo, in da so to počeli zaradi zaščite deklice, izpolnjevali pa so le voljo njenega očeta. Za svoje delovanje so imeli očetovo pooblastilo, izrecno poudarja Munc in dodaja, da jim je družina zdaj obrnila hrbet, saj tako želijo oprati svoje ime. Za Siol je Munc dejal, da so bili "velikokrat tik pred tem, da Boštjanu Kakerju odpovejo pooblastilo". "A nas je potem njegov oče Zvone vedno znova prepričal, da moramo vztrajati," še pojasnjuje Munc.
Babica deklico skrivala v Avstriji
Ves čas je za pogrešano deklico skrbela njena babica Zlatka Kaker. Za oddajo 24UR je dejala, da sta z deklico v tem času živeli v Avstriji, in sicer v dveh različnih stanovanjih. Vsake toliko so ju prepeljali tudi v Slovenijo, a vseeno sta živeli v osami, brez interneta in slovenskih medijev.

Kakerjeva je imela poseben telefon, na katerega so jo klicali, sicer pa so ji stvari različni ljudje dostavljali osebno. Tudi denar in oblačila. Ko je kaj potrebovala, je poklicala Jernejo Munc, ženo Matica Munca. Kakerjeva pravi, da je ubogala navodila Svetovalnice Akcija!, konkretno Natalije Markač in Jerneje Munc.
Pogrešana več kot leto dni
Deklico so iskali vse od lanskega marca. Izvršitelji Okrajnega sodišča v Slovenj Gradcu so 4. marca 2011 namreč poskušali odvzeti deklico iz Koroške njenemu očetu, saj je bila takšna odredba sodišča, ki je deklico dodelilo mami. A takrat izvršitelji deklice pri očetu niso našli in začelo se je ugibanje o tem, kdo skriva deklico in kam jo je odpeljal.

Vmes je oče dekličino mamo in dedka ovadil zaradi suma spolne zlorabe deklice, ovadba pa je bila maja lani na tožilstvu zavržena. V Svetovalnici Akcija! so v zvezi s tem vseskozi trdili, da sum ni bil raziskan. Podobnega mnenje je tudi Drago Kos, ki pravi, da je že lansko leto poskušal policijo prepričati, da naj vendarle razišče sum spolne zlorabe deklice, prav tako je mnenja, da je tožilstvo naredilo zelo malo v tem primeru.
Junija 2011 je policija dekličinemu očetu odvzela prostost, novembra pa se je začelo sojenje na Okrožnem sodišču v Slovenj Gradcu, ki se je končalo 15. marca, ko je bil Boštjan Kaker obsojen na tri leta in pol zapora. Sodba še ni pravnomočna.
KOMENTARJI (77)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.