Ob izteku svojega mandata na čelu Komisije za preprečevanje korupcije je Drago Kos danes predal posle svojemu nasledniku Goranu Klemenčiču. Klemenčiča, do nedavnega državnega sekretarja na notranjem ministrstvu, je na to mesto v začetku meseca imenoval predsednik republike Danilo Türk. Posle je prevzel tudi Klemenčičev namestnik Rok Praprotnik, medtem ko se je pri drugem namestniku zapletlo. Sprva izbrani Jože Končan je namreč funkcijo zavrnil, ker naj bi bila ostala člana v očeh javnosti politično zelo profilirana, zato mora predsednik poiskati novega kandidata.
Ob prevzemu poslov je Klemenčič dejal, da je komisija v preteklih šestih letih preživela turbulentne čase, nova komisija pa začenja na novi pravni podlagi in ima dodatne pristojnosti. Ob tem je Klemenčič izrazil zadovoljstvo, da sta s Praprotnikom v zadnjih 14 dneh imela ob popolnem sodelovanju komisije dostop do zaposlenih in informacij, da je primopredaja lahko potekala kar najbolj tekoče. Klemenčič je sicer Kosu ob predaji poslov v imenu novega vodstva dal darilo protikorupcijske komisije za posebne dosežke.
Praprotnik je ob prevzemu poslov dejal, da bo mandat nove komisije uspešen, če bo dosežen vsaj majhen napredek v splošnem družbenem zavedanju o pomembnosti integritete v zasebnem, poslovnem in družbenem delovanju vsakega posameznika ter institucij. "Integriteta je najboljši preventivni instrument, da se korupcija dejansko preprečuje," je še dodal Praprotnik.
Kos: Največji uspeh je, da smo obstali in se uveljavili
V šestih letih delovanja pod vodstvom Draga Kosa je komisija prejela 3807 prijav in jih 2591 obdelala. "1250 nerešenih pomeni približno enoletni zaostanek, kar je glede na veliko kadrovsko podhranjenost, s katero se je komisija soočala od začetka delovanja do leta 2008, ter borbo za obstanek, soliden izkupiček,“ so zapisali v obračunu delovanja.
Med uspehe Kos uvršča tudi to, da je komisiji uspelo obstati, pa tudi, da je uspela v zavest ljudi vsidrati pojme, kot so nasprotje interesov, nezdružljivost funkcij, omejitve pri sprejemanju daril … Komisija je v šestih letih tudi popolnoma zavarovala identiteto prijaviteljev, saj niti v enem primeru njihova identiteta ni bila izdana. "Prav tako velik uspeh je, da niti v enem primeru noben od zelo občutljivih podatkov, s katerimi razpolaga komisija, ni šel v javnost," je poudaril Kos.
"V smislu reševanja konkretnih zadev pa so uspehi komisije vidni v nekaterih, tudi v javnosti bolj odmevnih zadevah: odločitve komisije glede tematike s področja centrov za socialno delo, inšpekcijskih služb, neplačevanja pokojninskih prispevkov zaposlenim, prodaja/lastninjenje Mercatorja, Patria, primer Markač, Volovja reber, več zadev na temo Mestne občine Koper, Interevrope, Splošne plovbe Portorož itd.,“ so zapisali.
In neuspehi? Prvi je po mnenju odhajajoče komisije ta, da v Sloveniji še vedno ni prave politične volje za boj proti korupciji, nacionalna protikorupcijska strategija pa je – tako Kos – za vse, razen za komisijo, le mrtva črka na papirju.
Prihodnost komisije
Po mnenju Klemenčiča in Praprotnika so ključni koraki komisije okrepitev sodelovanja s policijo, tožilstvom in sodstvom.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.