Po mnenju predsednika komisije za preprečevanje korupcije Draga Kosa je vrhovno sodišče z razsodbo o nezakoniti pridobitvi izpiska telefonskih klicev na mobilni telefon novinarja Tomaža Ranca leta 1999 zgolj ugotovilo, da je za nezakonitost objektivno odgovorna policija, ne pa on kot posameznik. "Sam pri sebi se ne čutim moralno odgovoren," je še dodal.
Kos je prepričan, da je treba ločiti med objektivno odgovornostjo države in osebno odgovornostjo posameznika. Po njegovih besedah je državno tožilstvo že pred leti ugotovilo, da ni osebno odgovoren glede zadeve Ranc. "Dogajanja iz leta 1999 se uporabljajo za rušenje kredibilnosti komisije," je poudaril. Zatrdil je še, da telefonski izpiski niso bili pridobljeni brez odredbe sodišča, kot trdi Ranc. Prav tako je še dejal, da ne drži trditev vrhovnega sodišča o naknadni pridobitvi odredbe.
Pritiski na komisijo
"Čez približno pol leta se bo jasno videlo, od kod sedaj ta nervoza pri predstavnikih predvsem ene politične stranke, od kod pritiski, od kod želja, da se rešijo predsednika komisije," je pojasnil in dodal, da bodo takrat javnost obvestili o rezultatih njihovega dela. Ta naj bi po zatrdilih predsednika komisije vzbudile zelo veliko pozornost. "In zelo hudo prizadelo nekatere, ki sedaj tako vehementno vpijejo, da mora predsednik komisije odstopiti," je še dodal.
Poudaril je, da "govori o čisto konkretnih zadevah, ki jih bo komisija končala z načelnimi mnenji in odstopila policiji in organom pregona". Dodal je, da gre zadeve, ki so javnosti zadnje mesece že znane iz medijev. Po Kosovih besedah je namreč poročanje medijev neposredno kazalo na možne nepravilnosti v poslovanju določenih ministrstev.
Predsednik komisije je še pojasnil, da še čakajo na podatke nekaterih drugih organov, ki so jih zaprosili za pomoč. Dodal je, da ne govori o vladi, "ampak o nekaterih posameznikih, ki so lahko včasih formalni del vlade, včasih pa ne".
Kos: Vlada skuša utišati komisijo
Član komisije Bećir Kećanović pa je poudaril, da bo zakon povzročil težave na področju prekrškovnega prava in razpršitev osebnih podatkov funkcionarjev. Po njegovih besedah zakon tudi ne govori o tem, kako zaščititi pred šikaniranjem in pritiski posameznike, ki opozarjajo na korupcijo v svojem okolju.
Kos o Kanglerju
Glede prijave proti mariborskemu županu Francu Kanglerju zaradi suma zlorabe pooblastil je Kos dejal, da so junija 2007 dobili anonimno prijavo. Ta županu očita, da je ob prvem letu družbe RyanAir iz Maribora v London in nazaj na račun občine gostil večje število ljudi. Kos je poudaril, da jim je župan dal pojasnila in dokumentacijo. Iz nje je po besedah predsednika komisije razvidno, da so bili stroški občine za let in prenočevanje 5000 evrov, Kangler pa je iz lastnega žepa dal še 2000 do 2500 evrov.
Kos je pojasnil, da so preučili vse osebe, ki so bile na letalu. Po njegovih besedah so ugotovili, da so bile vse osebe bodisi predstavniki občine bodisi so delale na občini. "Zaenkrat ni videti, da bi bilo kar koli narobe," je dejal in dodal, da "tu kaj velikega županu ni očitati".
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.