Slovenija

Kos: To je tisto, kar si želimo

Ljubljana, 01. 02. 2010 11.24 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ustavni sodniki so znova zavrgli pobudo Draga Kosa o ustavnosti pravilnika Mariničeve komisije, ki od protikorupcijske komisije zahteva poročanje o domnevno skorumpiranih politikih. Hkrati menijo, da se parlamentarna komisija ne sme vtikati v Kosovo.

Drago Kos meni, da želi Mariničeva komisija priti do občutljivih podatkov, ki bi omogočili posameznim politikom, da se izognejo odgovornosti.
Drago Kos meni, da želi Mariničeva komisija priti do občutljivih podatkov, ki bi omogočili posameznim politikom, da se izognejo odgovornosti. FOTO: Blaž Garbajs
Kot že do sedaj, bo tudi v prihodnje Komisija za preprečevanje korupcije poročala državnozborski komisiji po 15. členu Zakona o preprečevanju korupcije, ki pravi:

1. Komisiji državnega zbora se zagotovi reden in popoln vpogled v postopek in sistem nadzora nad premoženjskim stanjem funkcionarjev. V ta namen predsednik komisije vsake tri mesece poroča komisiji državnega zbora o vsebini in obsegu nadzora nad premoženjskim stanjem ter ugotovitvah in mnenjih komisije, povezanih z nezdružljivostjo, darili in poslovanjem.

2. Komisija državnega zbora nadzira premoženjsko stanje predsednika, namestnika predsednika in članov komisije ter opravlja druge naloge iz tega zakona, ki se nanašajo na člane komisije. Protikorupcijska komisija

Ustavno sodišče je zaradi pomanjkanja pravnega interesa znova zavrglo pobudo o presoji ustavnosti dopolnitev pravilnika komisije državnega zbora po Zakonu o preprečevanju korupcije, ki jo je vložil predsednik protikorupcijske komisije Drago Kos. Odločitev, da niti kot predsednik protikorupcijske komisije nima pravnega interesa do zadeve, ga preseneča. Obenem ga zelo veseli navedba v obrazložitvi, "ki jasno govori o tem, da vsebinsko tako jaz kot komisija zastopamo pravilno stališče, da se razmere med komisijo državnega zbora in našo komisijo ne more urejati s pravilnikom. To, kar je napisano v tej obrazložitvi, je že tisto, kar mi želimo."

Ustavna odločba je odločba v celoti in ne samo njen izrek, poudarja in dodaja, da izrek pomeni samo to, da ustavno sodišče o pobudi ne bo odločalo, medtem ko se je sodišče v odločbi vsebinsko izreklo. "In ustavno sodišče tega mnenja ne bo več spreminjalo. Sedaj je možnost, da na ustavno sodišče kdor koli od pooblaščenih vloži zahtevo za presojo ustavnosti, potem pa bo ustavno sodišče moralo odločiti o tem." Napoveduje, da se bo potem sodišče vsebinsko držalo navedenega v tokratni obrazložitvi. Med pooblaščenimi, ki imajo pravni interes do vložitve pobude, pa so po njegovih besedah med drugimi poslanci in vlada.

Parlamentarna komisija s poslovnikom podrobneje ureja način svojega dela, za vprašanja, ki z njim niso urejena, pa se uporablja poslovnik državnega zbora, namreč piše v obrazložitvi sklepa ustavnega sodišča. Zapisali so, da so razmerja med komisijo za preprečevanje korupcije in državnozborsko komisijo urejena z Zakonom o preprečevanju korupcije. Parlamentarna komisija ima pooblastilo, da s svojim poslovnikom uredi le način svojega dela, nima pa pooblastila za urejanje razmerij, ki so urejena z zakonom, poudarja ustavno sodišče.

'Kos nima lastnih pristojnosti'

Pobudo o presoji ustavnosti je konec lanskega oktobra vložil predsednik protikorupcijske komisije Drago Kos, ki je hkrati predlagal začasno zadržanje izvajanja omenjenih dopolnitev poslovnika. Sicer je protikorupcijska komisija že julija sprožila pobudo za ustavno presojo dopolnila, vendar je bila tudi takrat zaradi pomanjkanja pravnega interesa zavržena. Po stališču ustavnega sodišča imajo namreč pravni interes lahko samo fizične osebe. Zato je nato Kos sam kot predsednik komisije podal pobudo o presoji ustavnosti poslovnika.

Ustavno sodišče je v tokratni obrazložitvi zapisalo, da Kos kot predsednik komisije nima samostojnih oziroma lastnih pristojnosti, ampak naloge, katerih cilj je zagotoviti delovanje in s tem izvrševanje pristojnosti državnega organa. Zato predsednik komisije kot izvajalec pristojnosti organa ne more imeti več pravic ali drugačne pravice kot sam organ. Ustavno sodišče je zato pobudo zavrglo.

Mesečno poročilo za parlamentarno komisijo?

Konec maja je komisija po zakonu o preprečevanju korupcije, ki jo vodi poslanec SDS Branko Marinič, na zaprti seji sprejela spremembe poslovnika, po katerih bi ji morala protikorupcijska komisija vsak mesec poročati o svojem delu. Poročilo bi moralo vsebovati kratko navedbo sumov korupcije, navedbo faze, v kateri je posamična prijava obravnavana in tudi odločitve, ki jih je ob tem sprejela Kosova komisija.

Takšna sprememba poslovnika za Kosa predstavlja napad na neodvisnost dela komisije za preprečevanje korupcije, zato je konec oktobra vložil pobudo za presojo ustavnosti omenjenih dopolnitev poslovnika državnozborske komisije. Kos namreč meni, da je Mariničeva komisija svoj pravilnik dopolnila s ciljem priti do občutljivih podatkov, ki bi omogočili posameznim politikom, da se izognejo odgovornosti za storjena dejanja.

Sklep Ustavnega sodišča
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (30)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

mac4_m
01. 02. 2010 20.00
zdej, če zate ne posreduje minister na izpitu ali diplomi, ali se ne mara fotr ne piše na jank potem pošlješ dvojnika,he, he..
mac4_m
01. 02. 2010 19.57
bron in nova stavba za 50 milj. eur že stoji, pa je za gospo krasno prefina...Raje futrajo prijatelje - najemodajalce. In oni bi se šli boj proti korupciji in gospodarskem kriminalu, ha,ha, ha
mac4_m
01. 02. 2010 19.56
tonček kdorkoli je profitiral s tranzitom orožja je v bistvu vseeno. Posli niso smeli biti javni, saj slovenija ni smela kršiti embarga. Predvsem je pomembno pri tem to, da tu ni bilo oškodovano slovensko premoženje oz. premoženje državljanov. Za razliko od tajkunsko-sodno-bančno-političnih kraj...
Tonček Balonček
01. 02. 2010 18.57
Pa naj Janši že enkrat nehajo groziti stemi kaznivimi dejanji, še Mesič s enekja šopiri. Vsakomur je jasno, da je Hrvaška takrat dobila orožje in municijo brezplačno, kot donacijo, po zaslugi Janeza Janše, vsi vemo, da denarja Slovenija ni prejela, še najmanj pa Janez Janša, ki posla ni nadzoroval. Pa kakšni dokumenti anj bi obstajali o tem? Dovanice? Računi? Če so obstajali, je možno le to, da nam je Hrvašla denat še dolžna, saj ga tu ni!! Lahko da je posredoval kak takratni Riedl ali Wolf, ampak kaj ima stem Janša, lepo vas prosim? Afera z orožjem me spominja na to s patrijami, brez kakršnihkoli dokazov, sama logika nakazuje, da je naš osvoboditelj žrtev še ene zarote! Vdno, kadar gre za kakšne posle, izvisi, kasirajo pa drugi!
alterego
01. 02. 2010 17.46
, dve komisiji, korupcije pa iz dneva v dan več!
bron
01. 02. 2010 16.56
SAMI TEPIHARJI NA OBLASTI. A STA SE ŽE VRNILA IZ OTVORITVE STAVBE ZA POLICAJE IN KRIMINALCE. ZA TOLIKO DENARJA BI ŽIVELO POL SLOVENIJE NA BORZI OD NAJEMNIN.
justinijan
01. 02. 2010 15.56
kosovo komisijo je treba enostavno ukinit, kosa pa na delaborzo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
M-teorija
01. 02. 2010 14.59
Tonček Balonček01.02.2010, 14:32 ~Ni bil obsojen, le ovaden!!! Dobro bi bilo seveda, če bi preiskovalci tudi Janši sporočali (npr. etdensko), če je kaj novega v zvezi s patijami! Lahko seveda tudi Mariniču, bo ta že porolaj šefu!~ Na novinarje se ni vedno za zanest. Še Slak jim ne verjame.
M-teorija
01. 02. 2010 14.46
petdan01.02.2010, 14:34 Če prav zastopim, če ima kaj morale v sebi ne bi smel imeti vpogleda v Kosove dokumente. Problem je verjetno v tem, ker vsak zase težko oceni moralne vrednote, še posebej, če so takšne, kot jih ima Marinič.
Tonček Balonček
01. 02. 2010 14.34
>NI čudno, da je v Sloveniji vse narobe, če se pa ljudem zdi to, da popiljaš neke "dvojnike" na izpite, neka "nerodnost", tisti, ki ukrade kolo, je pa tat in kriminalec!
petdan
01. 02. 2010 14.34
15. člen Zakona o preprečevanju korupcije je jasen, vendar je pri tem potrebno upoštevati, da je predsednik parlamantarne komisije Marinič v postopku, kot goljuf na področju poznavanja "germanskih jezikov". Po tej logiki ne bi smel imeti nobenih pristojnosti več v tej komisiji - kaj šele vpogleda v Kosove dokumente. Vsaj iz MORALNEGA VIDIKA ne.
Tonček Balonček
01. 02. 2010 14.32
Ni bil obsojen, le ovaden!!! Dobro bi bilo seveda, če bi preiskovalci tudi Janši sporočali (npr. etdensko), če je kaj novega v zvezi s patijami! Lahko seveda tudi Mariniču, bo ta že porolaj šefu!
Foen
01. 02. 2010 13.52
a ni bil branko marinič obsojen zaradi kaznivega dejanja goljufanja na izpitu?
hrcekmuri
01. 02. 2010 13.51
KAKO VAM SPLOH PRIDE NA MISEL DA IMAMO SKORUMPIRANE POLITIKE IN JAVNE USLUZBENCE
Horst
01. 02. 2010 13.41
Marinič in njegove nerodnosti so samo nagrada za naivne volilce,ki so ga vrinili v DZ.KOS,CVIKEL in še kdo pa so velika KAZEN za poštenomisleče državljane za katero so poskrbeli iz "eminentnih"političnih sredin.
SherlockH
01. 02. 2010 13.07
Tonček Nerodno je prav toliko, kot je sramotno, da protikorupcijsko komisijo vodi tip, porti kateremu je bilo mariskaj dokazano, a žal s strani pristranskih rabljev zavrženo. Tisto afero "Trdinov vrh" lahko še danes na you tube poslušaš in se čudiš!
M-teorija
01. 02. 2010 13.01
Tonček Balonček01.02.2010, 12:00 ~Kos mora Mariniču sproti poročati, kaj je novega v zvezi s koruptivnimi dejanji gospoda Marinića! Zakaj bi čakal na ovadbe, če lahko vs eizve iz prve roke.~ Edino tako bo zvedel, če ga kaj biksa. Če bo odvisen od poštarja spet ne bo nič vedel.
Tonček Balonček
01. 02. 2010 12.54
Nečednost pač ni nujno kaznivo dejanje, to je enkoč že malo sočneje povedala Cerarjeva: Ni vsaka svinjarija kaznivo dejajne! Tako pačje, jaz si nisem izmislil prava in zakonov! Hoteli smo pravno državo, pa jo imejet!
Tonček Balonček
01. 02. 2010 12.52
Ne bo držalo, Globič je moralno kriv, ni pa kršil zakonov in ni osumljen kaznivega dejanja, Marinič pa je! Enako velja za Kosa, pa tudi za Janšo, proti kateremu po osvoboditvi še ni bila vložena nobena obtožnica! Ste začutili razliko?
cakalnica3
01. 02. 2010 12.48
Krematorij tudi Kos in npr. Golobič imata dokazano na vesti nečedna dejanja. In kako lahko ta dva sploh opravljata svoje delo? Pa sta na mnogo bolj občutljivih mestih, kot neki Marinič. Od vseh dosedanjih komisij tako ali tako ni bilo nič haska (razen zapravljenega denarja), politika pa tudi niso nobenega pametnega še zgrabili za vrat. Torej je malo nesmiselno zapravljati čas s temi sporčki.