Protikorupcijska komisije meni, da ravnanje uradnih oseb v uradu vlade, ki pri sofinanciranju projekta verske skupnosti ne izvedejo javnega razpisa in tej skupnosti z neposredno podelitvijo nepovratnih sredstev omogočijo pridobitev neupravičene koristi, pomeni kršitev dolžnega ravnanja in ustreza definiciji korupcije, so sporočili iz komisije.

Mnenje komisije naj bi bilo povezano z uradom vlade za verske skupnosti, ko ga je vodil Drago Čepar. Izvedel je namreč sklep prejšnje vlade, ki je dodelila 500.000 evrov proračunskih sredstev Srbski pravoslavni cerkvi v Sloveniji.
Nekdanji generalni sekretar vlade Milan M. Cvikl je septembra lani dejal, da zaradi tega obstaja sum kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja pri generalnem sekretarju vlade v prejšnjem mandatu Božu Predaliču, nekdanjem ministru za finance Andreju Bajuku in nekdanjem direktorju urada za verske skupnosti Čeparju.
Revizija dodelitve sredstev
Notranja revizija na uradu za verske skupnosti je pokazala, da je takšna dodelitev sredstev sporna z vidika zakona o javnih financah, po Cviklovih besedah pa bi Čepar na to lahko opozoril. Cvikl je septembra povedal tudi, da je v poročilu med drugim zapisano mnenje, da "notranje kontrole urada za verske skupnosti v celoti ne zagotavljajo učinkovite in racionalne porabe proračunskih sredstev". Po njegovih besedah je ključno, da naj bi se sredstva dodeljevala z javnim razpisom, a temu ni bilo tako.

Protikorupcijska komisija je v drugem načelnem mnenju ocenila, da ravnanje uradne osebe občine, ki v imenu občine od zasebne pravne osebe za določen čas sprejme v uporabo motorno vozilo, pri čemer se to motorno vozilo uporablja v službene namene občine, ne predstavlja kršitve dolžnega ravnanja, ki bi omogočala pridobitev koristi drugemu. Torej ne ustreza definiciji korupcije, meni komisija za preprečevanje korupcije.
Mnenje naj bi se nanašalo na ljubljanskega župana Zorana Jankovića, ki je sprejel takšno donacijo družbe BMW Slovenija.
Janković je z načelnim mnenjem zadovoljen, zanima pa ga, kaj bodo naredili v SDS in časniku Finance, ki so donacijo avtomobila izpostavljali kot sporno. "Upam, da se bo kdo opravičil," je dejal in ocenil, da pravna država deluje.
'Vloženega veliko trudi in energije'
Kos pa je glede tega načelnega mnenja dejal, da so vanj vložili kar veliko truda in energije. Zadevo je komisija preverila tako z vidika zakona o preprečevanju korupcije kot tudi z vidika javnofinančnih predpisov in predpisov, ki govorijo o davkih pravnih in fizičnih oseb, je dejal.
Kot je povedal Kos, je komisija ugotovila, da veljavna zakonodaja ta trenutek sploh ne ureja vprašanja, kako je z "donacijami rabe" državnih organov in organov lokalnih skupnosti. Slovenska zakonodaja sicer ureja vprašanje finančnih donacij ter določa postopke in pravila, medtem ko v primeru, ko se določen predmet da v začasno uporabo, to v zakonodaji ni urejeno.
Predpogoj za to, da komisija lahko neko ravnanje oceni kot koruptivno, pa je to, da pride do kršitve - če ni predpisov, tudi kršitve ne more biti, je pojasnil. Kot je napovedal, bodo zato predlagali ministrstvu za finance sprejem ustrezne zakonodaje, na ta primer pa bodo opozorili tudi računsko sodišče.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.