Komisija za preprečevanje korupcije je prejela prijavo zaradi suma korupcije pri dodelitvi projekta 'Precenimo cene'. ''Prijavo smo dobili 25. novembra lani in jo začeli preučevati. Ministrstvo za gospodarstvo smo zaprosili za relevantno dokumentacijo, jo od njih prejeli in jo zdaj preučujemo,'' so sporočili. Več informacij "zaradi možnosti oviranja postopka" niso posredovali.
Razpisa ni bilo
Z gospodarskega ministrstva, ki je financiralo projekt, so sporočili, da jih je komisija 19. januarja zaprosila za dokumentacijo za razjasnitev okoliščin, ker so prejeli prijavo o sumu kršitev Zakona o preprečevanju korupcije glede porabe sredstev državnega proračuna. Dokumente so jim poslali 27. januarja.
Za projekt ni bilo razpisa, ker Zakon o javnem naročanju med izjeme, ki niso predmet javnega naročanja, uvršča tudi ''raziskovalne in razvojne storitve, razen tistih, od katerih ima koristi izključno naročnik za uporabo pri upravljanju lastnih zadev in pod pogojem, da opravljeno storitev v celoti plača naročnik'', so pojasnili na ministrstvu.
Pogodbo so sklenili z Mednarodnim inštitutom za potrošniške raziskave, in sicer v letu 2008 za 252.000 in lani za 199.910,40 evra. Na vprašanje, zakaj je projekt dobila Zveza potrošnikov Slovenije in ne kakšna druga organizacija, na primer vladni Urad za varstvo potrošnikov, so na gospodarskem ministrstvu odgovorili, da je bilo tako dogovorjeno na vladi. Zagotovili so še, da je bil postopek za sklenitev pogodbe izveden v skladu z veljavno zakonodajo.
Zveza potrošnikov: Projekt pohvalila Evropska komisija
Na Zvezi potrošnikov s prijavo niso seznanjeni: ''Ne vemo, za kakšno koruptivno dejanje naj bi sploh šlo. Pogodba je bila sklenjena v skladu z veljavno zakonodajo, program projekta je bil realiziran v celoti, doseženi so bili zastavljeni cilji. Projekt in njegove rezultate je zelo pohvalila Evropska komisija, ki je v svojem komunikeju naše delo posebej izpostavila in pozvala, da podobne projekte vzpostavijo tudi druge države članice.'' Na vprašanje, zakaj ni bilo razpisa, so odgovorili, da je bila pogodba sklenjena z Mednarodnim inštitutom za potrošniške raziskave neposredno v skladu z veljavno zakonodajo in kot nadaljevanje spreminjanja cen po uvedbi evra. ''Razlog so bile visoke podražitve hrane, vlada je ocenila, da je treba hitro ukrepati.'' Navedli so tudi zakonsko izjemo.
Se brez nadzora obeta zvišanje cen?
Projekt 'Precenimo cene' za obveščanje potrošnikov o dogajanju na področju cen je tekel od februarja 2008 do sredine januarja 2010. V 35 popisih so primerjali cene in kakovost. Niso ga podaljšali, ker niso dobili sredstev z državnega proračuna. "Prepričani smo, da je resnično škoda, ker projekta ne moremo nadaljevati, saj smo z neformalnim nadziranjem cen neposredno prispevali k umirjanju cen na našem trgu. Brez tovrstnega nadzora lahko kmalu pričakujemo zviševanje cen, kar se že kaže s podražitvami komunalnih storitev. Tako bodo lahko zelo hitro izničena prizadevanja sindikatov za dvig minimalne plače," so prepričani na Zvezi potrošnikov.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.