Poslanec SD Luka Juri, ki je v oddaji 24UR razkril, da mu je nekdo ponujal 20.000 evrov v zameno za glas proti malemu delu, vztraja: to je bila šala, ne ponudba.
Študentski servis, ki naj bi Juriju ponujal denar, je po poročanju 24UR primorski študentski servis Luna. Njegov šef in Juri pa sta prijatelja. Lastnik servisa Danijel Ščulac pravi, da je bila ponudba izrečena v šali. "Ne da bi jaz njemu kaj ponudil, to sigurno ne. Mogoče sem mu kaj v tem stilu: Kaj pa, če bi ti dal 20.000, potem bi takoj stisnil tisti gum. On dobro ve, kaj sem hotel reči s tem,“ je dejal Ščulac.
Spomnimo. V oddaji je na vprašanje, ali se je že zgodilo, da ga je kdo poskušal podkupiti v zameno za poslanski glas, Juri dejal: "Najbolj direktno pri zakonu o malem delu, ko je en manjši študentski servis ponudil 20.000 evrov za glas proti, jaz pa sem mu odgovoril, da upam, da je to šala, ker če bi bilo to res, bi bilo to kaznivo dejanje.“
Juri je danes za 24UR še enkrat pojasnil, da je bila zadeva povedana na neformalen način in v šali. "Ko sem vprašal, če gre res za šalo, je bilo to tudi potrjeno. V vsem tem nisem zaznal nobenega resnega poskusa, da bi me podkupili, zaradi tega sem tudi to potem spravil na stran.“
Danes je to na neformalnem pogovoru pojasnil tudi predstavniku protikorupcijske komisije, pogovoril pa se je tudi z vodjo poslanske skupine SD Dušanom Kumrom.
Juri ostaja poslanec SD
Kumer je v izjavi novinarjem ponovil, da v stranki obsojajo vsako vrsto koruptivnega dejanja. Juri mu je dogodek pojasnil, nadaljnji razvoj dogodkov pa je v rokah protikorupcijske komisije, ki bo Jurija na zaslišanje verjetno povabila kdaj kasneje. Po besedah vodje poslanske skupine SD sta z Jurijem ugotovila, da je storil napako, ker tega ni takoj prijavil protikorupcijski komisiji oz. je to poslanec tudi priznal.
Na vprašanje, kako to vpliva na odnose v stranki, saj gre za drug primer obravnave korupcije v njihovih vrstah, pa Kumer odgovarja, da ti dogodki nimajo iste premice. Primer je iz popolnoma drugega konteksta kot primer nekdanjega evropskega poslanca Zorana Thalerja in državnega sekretarja v kabinetu predsednika vlade Andreja Horvata.
Ob sprejemanju zakona o malem delu, ki je bil potrjen s tesno večino, je lobiranje in prepričevanje prihajalo z vseh strani, potrjuje Juri. Tudi minister za delo, družino in socialne zadeve "nas je želel nedvomno prepričati v dobrobit podpori zakona". Toda po poslančevih besedah je tudi smiselno, da skušajo poslanca prepričati v eno ali drugo smer in poslanec oceni, kako bo ravnal pri glasovanju.
Komisija: Gre za kaznivo dejanje
Na Komisiji za preprečevanje korupcije so v odzivu zapisali, "da se od poslancev in ostalih funkcionarjev, toliko bolj v današnjih časih drastičnega upada zaupanja v institucije, pričakuje ničelna stopnja tolerance do korupcije in 'nespodobnih ponudb'. Ničelna stopnja ne samo v besedah pred mediji, ampak tudi v dejanjih.“ Prav tako dodajajo, "da je že samo ponujanje ali obljubljanje podkupnine resno kaznivo dejanje, za katerega je zagrožena zaporna kazen. Od izvoljenih predstavnikov ljudstva in ostalih funkcionarjev se pričakuje – tako pravno kot etično – da take ponudbe nemudoma prijavijo organom pregona in odkrivanja ali protikorupcijski komisiji."
Določbe zakona o integriteti in preprečevanju korupcije komisiji za preprečevanje korupcije omogočajo, da neko zadevo začne obravnavati na lastno pobudo. Komisija se do domnevnih kršitev tega zakona v primeru poslanca Jurija v tem trenutku še ne želi opredeljevati. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, primer še preučujejo in ne želijo prejudicirati končne odločitve.
KOMENTARJI (102)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.