Ljubljansko okrožno tožilstvo bo v naslednjih mesecih preverjalo sum korupcije na vrhovnem sodišču. Agencija za trg vrednostnih papirjev (ATVP) je namreč po poročanju današnje izdaje Dnevnikovega Objektiva tožilstvu naznanila, da neznano osebo vrhovnega sodišča sumi zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic v korist dunajske borze.
Predsednik vrhovnega sodišča Franc Testen je potrdil, da je z ovadbo seznanjen, vendar je konkretno ne more komentirati, ker jo obravnava državno tožilstvo.
Zgodba naj bi segala v december lanskega leta, ko je ATVP dunajski borzi, ki je največja lastnica Ljubljanske borze, odvzela glasovalne pravice. Dunajska borza namreč kljub 81-odstotnemu deležu po več mesecev trajajoči pravni vojni za interpretacijo prevzemne zakonodaje ni želela objaviti namere za prevzem Ljubljanske borze, ki bi jo ob 38 milijonih stal dodatnih devet milijonov evrov.
Pred skupščino Ljubljanske borze 14. januarja, na kateri so odločali o imenovanju novih nadzornikov, je dunajska borza vrhovno sodišče zaprosila za izdajo začasne odredbe za odpravo prepovedi glasovalnih pravic. Vrhovno sodišče je v ponedeljek, 12. januarja, Avstrijcem začasno vrnilo glasovalne pravice. Vrhovni sodniki so namreč ocenili, da bodo z delno vrnitvijo glasov preprečili, da bi manjšinski delničarji borze (predvsem Probanka, Publikum, Poteza in Perspektiva) imenovali svoje člane v nadzorni svet in v njem prevzeli večino.
12. maja je uprava Ljubljanske borze za 15. junija ponovno sklicala skupščino. V predlogu sklepov, ki sta ga podpisala predsednik uprave Ljubljanske borze Andrej Šketa in predsednik nadzornega sveta Heinrich Schaller, naj bi celotni bilančni dobiček v višini 349.000 evrov razdelili delničarjem v obliki dividend. Toda 4. junija je predsednik uprave na delničarje naslovil dopis, v katerem jih je pozval, naj razmislijo o možnosti, da bi dobiček namesto za dividende razporedili v druge rezerve iz dobička, še piše Dnevnik.
30 dni po sklicu skupščine in sedem dni po dopisu predsednika uprave delničarjem, 11. junija, je okoli 11. ure dopoldne na vrhovno sodišče prispel predlog dunajske borze za izdajo začasne odredbe, s katero bi ji dovolili uresničevanje glasovalnih pravic na skupščini. Vrhovno sodišče je še istega dne sprejelo sklep, s katerim je dunajski borzi delno vrnilo glasovalne pravice. Še več; sklep vrhovnega sodišča je bil istega dne tudi napisan, člani senata so ga strokovno pregledali, nato pa so ga še istega dne s sodišča poslali strankam v postopku. Pozornost vzbuja zlasti hitrost, s katero je sodišče odločilo v tej zadevi.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.