Vodja poslanske skupine SNS Zmago Jelinčič je na vlado naslovil pobudo, naj razišče ozadje in možnosti korupcije, ki je po mnenju poslancev SNS "zagotovo prisotna pri podelitvi soglasja" ministrstva za okolje in prostor izvajalcu Elektro Primorska za gradnjo 33 vetrnih turbin.
V SNS so prepričani, da so v koruptivna dejanja vpleteni med drugim tudi predsednik države Janez Drnovšek, minister za okolje in prostor Janez Podobnik ter nekdanji minister za okolje, prostor in energijo Janez Kopač.
Kot je ocenil Jelinčič, gre pri izdanem soglasju po eni strani za primer namernega uničevanja slovenske naravne dediščine, po drugi strani pa za "kričeč primer" podkupninske afere, saj so "strokovne analize pokazale, da naložba ni smotrna in ni gospodarsko upravičena". Jelinčič je izpostavil še visoko denarno vsoto, milijardo evrov, kolikor naj bi bil celoten posel vreden.
Zraven že omenjenih v SNS menijo, da so v koruptivna dejanja vpleteni še direktor Elektro Primorska David Valentinčič, župan Ilirske Bistrice Anton Šenkinc, direktorica urada za okolje Tanja Dolenc ter določeni drugi uslužbenci ministrstva za okolje in prostor.
Elektro Primorska zavrača očitke
''V Elektru Primorski smo s prizadetostjo in ogorčenjem sprejeli vest o pobudi predsednika SNS Zmaga Jelinčiča, naj vlada nemudoma razišče ozadje in možnosti domnevne korupcije, ki naj bi bila po mnenju te stranke zagotovo prisotna pri podelitvi soglasja za postavitev 33 vetrnih turbin na Volovji rebri. V obrazložitvi pa ni navedenih prav nobenih dokazov in niti ne indicev za te hude obtožbe, zgolj trditev, da gre za kričeč primer korupcije, ker da so strokovne analize že zdavnaj pokazale, da naložba ni smotrna in ni gospodarsko upravičena. Očitno gre za strankarsko motivirana podtikanja z elementi žaljivega obrekovanja. Podtikanja odločno zavračamo, glede obrekovanja pa bomo preučili možnosti za sodno zaščito našega dobrega imena,'' je v sporočilu za javnost zapisal direktor Elektra Primorska David Valentinčič.
''V času pridobivanja omenjenega soglasja je bilo v javnosti veliko polemičnih razprav o smotrnosti naložbe v vetrno elektrarno na Volovji rebri in ves ta čas smo potrpežljivo pojasnjevali ekonomske in okoljevarstvene razloge zanjo. Tudi izgradnja vetrnih elektrarn je namreč namenjena varovanju okolja, saj v skladu s prevzetimi obveznostmi Slovenije iz kjotskega protokola in pristopne pogodbe z Evropsko unijo povečuje delež obnovljivih, okolju prijaznejših virov energije," je pojasnil Valentinčič.
Izbrana lokacija ima po strokovni oceni zadosten vetrni potencial za proizvodnjo električne energije, je zatrdil. ''Če pri določitvi njene cene upoštevamo tudi okoljske stroške, ki jih povzroča rabe fosilnih goriv, ugotovimo, da je vetrna energija celo eden najcenejših virov elektrike. Pri načrtovanju vetrne elektrarne je investitor upošteval prav vse omilitvene zahteve iz poročila o vplivu na okolje. Postavitev vetrne elektrarne na tej lokaciji pa, kot so pokazale javnomnenjske raziskave, podpira tudi velika večina prebivalstva, tako v lokalnem okolju kot v vsej državi,'' je še dodal Valentinčič.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.