Zmago Jelinčič je za 24ur.com dejal, da bo dogajanje, v katerega je vpleten v zadnjih dneh, preživel. "Ne, da bom preživel, jaz bom zrasel," je s povzdignjenim glasom dejal Jelinčič. Pravi, da svojih pooblastil ni prekoračil, prav tako pa nič spornega ne vidi v postopkih zdaj že ministra v odhodu Milana Pogačnika.
Zakaj je Pogačnik prek Prijatelja Jelinčiču pošiljal kuverto?
Kot je znano, Jelinčič niti ne skriva, da sta se s Pogačnikom pogovarjala o letalskem muzeju v zameno za glasove na interpelaciji. Iz odredbe koprskega okrožnega sodišča za hišno preiskavo pri Jelinčiču sicer piše tudi, da je Pogačnik prek poslanca SNS Srečka Prijatelja Jelinčiču poslal kuverto. Jelinčič pa je razložil: "Vse dopise, ki sem jih dobil z ministrstva, sem jaz dobil v kuverti." Zdaj je večina teh kuvert pri policistih, Jelinčič pa pravi, da je kuverte dobival na naslov poslanske skupine. "Tiste kuverte prek Prijatelja nisem dobil, čeprav je minister rekel, da bo hitreje prišlo, da bo dal Prijatelju kopijo dopisa, da pa bo še uradno prišlo po uradni pošti. Ampak to gre zato, da kakšno zadevo prej uredimo," je dejal Jelinčič. Pravi, da je v odredbi za hišno preiskavo to namerno tako napisano, da bi obstajal namig, da je dobil podkupnino. "Kuverta pri nas pomeni podkupnina," pravi Jelinčič.
Jelinčič vztraja: To ni korupcija!
"Kakšna korupcija, lepo vas prosim," je o politični trgovini, ki naj bi se jo šla s Pogačnikom, dejal Jelinčič. Pravi, da bi na tak način potem lahko kot korupcijo označili celotno politično delo v Sloveniji. Slikovito je to opisal na primeru koalicijske pogodbe: "Koalicijska pogodba je pogodba o korupciji. Vsaka stranka pride k premierju, ki sestavlja vlado, in reče: 'Ja, grem v vlado, če mi daš ta resor, pa ta resor, pa ta resor.' In potem reče premier: 'Ja, dam.' Evo, pa je podkupil politično stranko." Pri tem nam je še svetoval: "Zdaj pa prosim lepo, glede na to, da ste medij, napišite kazensko prijavo proti Pahorju, da je podkupoval vse politične stranke, ki so v koaliciji."
Jelinčič pravi še, da njegovo dogovarjanje s Pogačnikom ne more biti korupcija, saj on ne bi od tega nič dobil. Zemljišče, kjer bi se letalski muzej gradil, je namreč v lasti države. "Ko bi šlo to naprej v last občine, bi ravno tako bilo še vedno last države, ampak občina bi v tem primeru lahko gradila ta muzej, drugače pa ne," je dejal.
V SNS obsodili zlorabo položaja
V stranki SNS in njeni poslanski skupini (PS) ostro obsojajo "vsakršno zlorabo položaja in koruptivna dejanja ter so vedno in bodo tudi sedaj vztrajali, da se vsi tovrstni sumi razčistijo in na podlagi dokazov potrdijo ali ovržejo," so sporočili iz PS SNS. Jelinčič ni podkupoval nikogar, ampak je lobiral za projekt letalskega muzeja, zatrjujejo.
V poslanski skupini vnovič poudarjajo, da vodja PS SNS in predsednik stranke Zmago Jelinčič "ni podkupoval nikogar in od nikogar ni prejel podkupnine, temveč je šlo pri celotni zadevi zgolj za lobiranje za izvedbo projekta letalskega muzeja".
"Ta izjava me skrbi"
Predsednik protikorupcijske komisije Drago Kos je za 24UR ZVEČER glede Jelinčičeve izjave, da bi na tak način lahko za koruptivno označili celotno politično delo v naši državi, dejal, da ga ta izjava skrbi, a da dvomi v njeno resničnost. Pravi, da sicer v našem parlamentu obstaja problem, da poslanci odločajo tako, kot jim narekujejo politične stranke. "Ne upam pa si zamisliti, da bi res kar vsi poslanci počez odločali na določene načine zaradi tega, ker bi za to nekaj dobili," je dejal Kos in dodal, da bi to bila čista kazniva dejanja s področja korupcije.
Kos je sicer razložil, da samo lobiranje in iskanje politične podpore, če so pri tem argumenti tisti, ki prevladajo, ni korupcija: "Takoj, ko pa nekdo dobi nekaj za to, da glasuje na določen način, ali da se glasovanja sploh ne udeleži ali se vzdrži, potem to zagotovo ni samo dejanje, ki ustreza definiciji korupcije po našem predpisu, ampak je to celo kaznivo dejanje s tega področja."
Afera Patria, Čista lopata ter aretacija Šrota in Bavčarja še brez epiloga. Bo tokrat drugače?
Kot je znano, zadnja afera v bistvu vključuje dve zadevi. Prva se vrti okoli poslanca SNS Srečka Prijatelja. Prav on naj bi bil namreč tisti, ki ga je policija ujela pri prejemanju podkupnine, zadeva pa naj bi prek njega in njegove žene Aleksandre vodila vse do Luke Koper. V drugo zadevo pa sta vpletena še Jelinčič in Pogačnik, ki naj bi se prek Prijatelja šla politično trgovino.
Kos pravi, da sta za razliko od nekaterih drugih afer, na primer afere Patria in Čista lopata, ki še vedno nimata epiloga, ti dve zadevi razmeroma enostavni. "Pomembno bo samo to, kako bodo tožilci oziroma potem sodniki znali uporabiti pravo," je dejal Kos. Pravi namreč, da določila kazenskega zakona, ki govorijo o teh kaznivih dejanjih, niso komplicirana, tako da vendarle upa, da se bo zadeva končala, in to v dogledno kratkem času.
"Krona policijskega dela"
"Takšne operacije so krona policijskega dela," je glede policijske preiskave, ki je zajela vidne slovenske politike, dejal Kos. "Spomnimo se bivšega državnega sekretarja Šuštarja, pri katerem je stvar potekala na podoben način. Tudi v tujini so znani primeri. Recimo eden zadnjih je bil bivši senator iz Teksasa, ki so ga dobili ravno na takšen način, z roko na denarju," je dejal Kos. Pravi, da takšne preiskave zahtevajo zelo veliko priprav, zelo veliko policijskega dela in sodelovanja tudi pravosodnih organov. "Takšnim operacijam lahko samo zaploskamo," je sklenil Kos.
KOMENTARJI (317)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.