Koroški deželni glavar Jörg Haider je sicer na srečanju, ki ga je organiziral koroški Heimatdienst, ponovno kritiziral odločitev avstrijskega ustavnega sodišča in njegovega predsednika Ludwiga Adamovicha.
Po Haiderjevem mnenju se ustavno sodišče ne bi smelo vmešavati v politiko in vladi predpisovati, kaj mora vključevati v zakone. Ustavno sodišče je Koroški in Avstriji povzročilo trajno škodo, je menil Haider. Dodal je, da si ni potrebno postavljati vprašanj o pravni državi, temveč da je ustavno sodišče tisto, "ki ga je potrebno opomniti". Vprašanja dvojezične topografije ne bi smeli reševati na podlagi določevanja odstotkov dvojezičnega prebivalstva, je poudaril Haider in dodal, da na tej podlagi ne namerava razpravljati o postavitvi dodatnih dvojezičnih krajevnih napisov na Koroškem.
Tudi predsedujoči socialdemokratske stranke (SPÖ) na avstrijskem Koroškem Peter Ambrozy se je izrekel proti odločanju na podlagi odstotka dvojezičnega prebivalstva, obenem pa poudaril, da imajo odločitve ustavnega sodišča v pravni državi pravno veljavo. Predsedujoči ljudski stranki (VPÖ) na Koroškem Klaus Wutte pa je odločitev ustavnega sodišča označil kot samovoljno.
Na razpravo so bili povabljeni tudi predstavniki slovenskih manjšinskih organizacij, ki pa se je niso udeležili.
Avstrijsko ustavno sodišče je 13. decembra lani razsodilo, da morajo biti na avstrijskem Koroškem dvojezični napisi postavljeni v tistih krajih, kjer je delež slovenskega prebivalstva 10-odstoten. Dotlej je za dvojezične napise veljal 25-odstoten prag. Zakonodajalcu je ustavno sodišče tudi postavilo rok, da mora ustrezno določilo v zakonu o narodnih skupnostih in uredbe popraviti do 31. decembra letos.