Slovenski turistični delavci so lani našteli skoraj 99.000 prihodov kitajskih turistov in skoraj 160.000 njihovih prenočitev, Slovenska turistična organizacija (STO) pa je Kitajsko, državo z največ prebivalci na svetu, označila za enega najbolj perspektivnih trgov. Glede na leto 2018 se je število prihodov kitajskih turistov v Slovenijo lani povečalo za 13,5 odstotka, število njihovih prenočitev pa je poraslo za 17,1 odstotka.
A izbruh koronavirus je trend rasti obrnil in turistični delavci že z zaskrbljenostjo zrejo proti Kitajski. ''Tipično azijske destinacije, kot je na primer Bled, koronavirus že zelo čutijo, saj prihaja do odpovedi celotnih serialov, torej ne samo ene skupine, ampak celotnih skupinskih rezervacij za celo leto vnaprej. Menimo, da je trenutna situacija zelo zaskrbljujoča. V Ljubljani beležimo približno 15-odstotni padec rezervacij predvsem za naslednje mesece, najbolj je trenutno na udaru mesec marec,'' opozarja Gregor Jamnik, predsednik Združenja hotelirjev Slovenije.
V Postojnski jami, eni izmed najbolj priljubljenih turističnih destinacij v Sloveniji, so prav tako zaskrbljeni. ''Februarja smo to občutili v največji možni meri, ker gostje enostavno niso prišli in niti ne bodo. Ne moremo pa mimo spoznanja, da je Kitajska velikokrat vmesna postaja za japonske in korejske goste ter goste iz Hongkonga ali Singapurja. To pomeni, da so letošnji seriali nekako že izgubljeni,'' pove Marjan Batagelj, predsednik upravnega odbora Postojnske jame.
Tudi napovedi za naprej so po njegovem mnenju precej slabe: ''15-odstotni padec je samo vmesen, marec po pokazal, da bo upad azijskih gostov bistveno večji. Upam si tudi reči, da jih bo kar za polovico manj, če ne celo več. Ko letalske linije ne delujejo, gostje ne morejo prihajati.''
Težave svetovnega gospodarstva
In kako izredne razmere v državi z največ prebivalci na svetu vplivajo na svetovno gospodarstvo? Kitajska je za Združenimi državami Amerike in Evropsko unijo tretje največje gospodarstvo na svetu, provinca Hubej pa je središče za proizvodnjo in pošiljanje delov vozil v svet. Dele iz te province vgrajujejo v milijone vozil po vsem svetu. Nissan, General Motors, Honda, Renault in Peugeot imajo v mestu Vuhan velike proizvodnje kapacitete, ki že od januarja stojijo.
Hyundai je zaradi pomanjkanja delov s Kitajske moral celo ustaviti proizvodnjo v svojih južnokorejskih tovarnah. Nemški Volkswagen ima na Kitajskem okoli 24 proizvodnih obratov, v katerih izdelujejo avtomobile in sestavne dele, kar predstavlja 40 odstotkov celotne svetovne proizvodnje nemškega velikana. BMW, ki je prav tako ustavil proizvodnjo na Kitajskem, pa je danes sporočil, da bodo njihove tri tovarne znova pričele z delom predvidoma 17. februarja. Nemški proizvajalci na Kitajskem skupaj ustvarijo okoli 150 milijard evrov prometa na leto oziroma 600 milijonov evrov na dan.
Kaj pa naše gospodarstvo?
Imamo podjetja, ki delajo za nemške avtomobilske velikane, katerih proizvodnja na Kitajskem stoji. Tudi številne druge gospodarske panoge so na tak ali drugačen način povezane s kitajskim trgom, ki pa za naša podjetja sicer ne predstavlja strateške točke, največ podjetij s Kitajske namreč le dobavlja cenejši material, ki ga kasneje uporabijo v končnih izdelkih. ''Dobra novica za slovenska podjetja je, da so zaloge teh izdelkov vsaj za dva ali tri mesece na voljo, seveda pa v kolikor bi ta epidemija trajala dlje časa in vodila do kasnejše nabave izdelkov, bi to pomenilo težave tudi za naša podjetja,'' pojasnjuje Bojan Ivanc z Gospodarske zbornice Slovenije.
Vprašanje je, ali se bodo neaktivnosti širile še naprej po Kitajskih podjetjih, a na zbornici pravijo, da je to zaenkrat problem Kitajske in ne Evrope. ''Bolj kot ne so ocene negativne za Kitajsko, medtem ko negativnega učinka za Evropo ne bi smeli čutiti, verjetno pa bi ga v drugem četrtletju, če bi se ta panika oziroma varnostni okrepi podaljšali še za kakšen mesec,'' še meni Ivanc.
Vseeno pa so prve spremembe že občutili v sežanskem Vinakrasu, ki svoje proizvode izvaža na Kitajsko. ''Dejstvo je, da so nas že kontaktirali kitajski partnerji in situacija je taka, da se prodaja nekako ustavlja in prehajajo na spletno prodajo, ampak za to potrebujejo čas. Nekaj se bo poznalo pri prodaji, sigurno,'' pove direktor Marjan Colja.
Bojan Ivanc podjetnikom svetuje, naj bodo pozorni na spremembe, ki jih koronavirus prinaša gospodarstvu: ''Pomembno je, da podjetja pozorno spremljajo razmere in da so v kontaktu s svojimi lokalnimi dobavitelji. Predvsem je tukaj pomembno, da so v stiku z drugimi podjetji, s katerimi sodelujejo v Evropi in da si nekako izmenjujejo svoje izkušnje oziroma novice s tega trga.''
KOMENTARJI (338)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.