Pojasnilo uredništva
Članek je bil objavljen 24. februarja 2020, ko je stroka o novem virusu SARS-Cov-2 vedela zelo malo. Informacije so bile pomanjkljive, kot je na novinarski konferenci Slovenske medicinske akademije, ki je bila 27. avgusta 2020, pojasnila zdajšnja vodja svetovalne skupine za covid-19 pri Ministrstvu za zdravje dr. Bojana Beović, pa je bilo pristojne institucije tudi strah panike med ljudmi, saj so bile zaloge mask skope – svet ni bil pripravljen na pandemijo takšnih razsežnosti. V zadnjih mesecih so znanstveniki s področja mikrobiologije in imunologije dognali, da se virus prenaša pretežno kapljično, zato je uporaba mask vsekakor smiselna in priporočljiva. Zaloge zaščitne opreme prav tako niso več problem. Temu so sledila tudi priporočila NIJZ. Obnašajmo se odgovorno in poskrbimo za svoje zdravje ter za zdravje celotne družbe.
Potem ko se je koronavirus pojavil tudi v naši bližini, v Italiji, na ministrstvu za zdravje mirijo, da časa za preplah in paniko še ni, kljub temu pa moramo ostati skrajno previdni. Ker gre za nov virus, natančne informacije o poteku same bolezni še niso znane, glede na dosedanje podatke pa bolezen pri približno 80 odstotkih bolnih poteka v lažji obliki. Težjo obliko bolezni so zaznali pri starejših, ki so imeli tudi druge kronične bolezni, med njimi bolezni srca, pljuč, sladkorno bolezen. Ker je o bolezni še vedno bolj malo znanega, tudi inkubacijska doba še ni natančno določena, saj so sprva domnevali, da je ta 14 dni, zdaj predvidevajo, da je daljša. Bolezen se sicer kaže z vročino, kašljem in občutkom pomanjkanja zraka, kar je običajno za pljučnico.
Za preprečevanje okužbe z novim virusom je tako kot pri drugih nalezljivih boleznih, ki povzročajo okužbe dihal, priporočljivo upoštevati preventivne ukrepe. Najpomembneje je, da se izogibamo tesnim stikom z ljudmi, ki kažejo znake nalezljive bolezni. Prav tako se ne smemo dotikati oči, nosu in ust, upoštevati pa moramo higieno kašlja, kar pomeni, da kašljamo v zgornji del rokava ali v papirnati robček, ki ga po vsaki uporabi odvržemo v koš za smeti. Izogibamo se zaprtih prostorov in poskrbimo za njihovo redno zračenje. Redno si umivamo roke z milom in vodo, če nista dostopna, pa uporabimo namensko razkužilo za roke.
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) pojasnjujejo, da zaenkrat splošna uporaba zaščitnih mask ni potrebna, celo odsvetujejo jih. Po določenem relativno kratkem času se namreč premočijo, zato bi jih bilo treba nenehno menjati. Z menjavo pa onesnažimo roke in viruse, če smo okuženi, prenesemo v okolico. Poleg tega maske ovirajo tudi dihanje. A kljub temu, da zaščitne maske pred koronavirusom ne ščitijo, so v naših lekarnah in zdravstveno specializiranih trgovinah že davno pošle.
Namesto uporabe (ne)učinkovitih mask na NIJZ vsem, ki so se vrnili z območij, kjer je prisotnost koronavirusa potrjena, svetujejo, naj se samoizolirajo in opazujejo. Če opazijo znake, ki so značilni za nov virus, naj pokličejo osebnega zdravnika in se posvetujejo o nadaljnjih korakih. Če vam okužbo potrdijo, vendar ne potrebujete zdravljenja v bolnišnici, upoštevajte navodila zdravnika in epidemiologa. Zdravljenje okužbe z novim koronavirusom namreč poteka simptomatsko, tako si zvišano telesno temperaturo lahko znižujete z zdravili, zaužiti morate dovolj tekočine in počivati.
Da ne bi širili bolezni, ostanite doma, dokler ne okrevate. Prav tako se izogibajte stikom z drugimi ljudmi, tudi družinskimi člani, če je to le mogoče. Redno prezračujte prostore za pet do deset minut večkrat na dan. Uporabljate svoj jedilni in higienski pribor, perilo, brisače. Redno čistite površine s čistili, ki jih imate doma. Svoje perilo operite z običajnim pralnim praškom na vsaj 60 stopinj Celzija. Upoštevajte pravilno higieno kašlja in si roke redno umivajte z vodo in milom.
Če se vam stanje poslabša (poslabšanje kašlja z gnojnim izpljunkom, težko dihanje, pojav apatičnosti in zmedenosti ipd.), se po telefonu posvetujte z vašim osebnim zdravnikom glede nadaljnjih ukrepov, še svetujejo na NIJZ.
KOMENTARJI (557)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.