Kako se okužimo s koronavirusom?
Koronavirus (SARS-CoV-2) se med ljudmi prenaša kapljično, s tesnejšim stikom z bolnikom na razdalji od metra in pol do dva. Okužiti se je mogoče tudi z dotikom onesnaženih površin, če se ljudje dotaknejo še svojega nosu, ust in oči. Redno čistite površine, zadostujejo čistila, ki jih imate doma.
Virus se širi tudi po zraku, zato velja previdnost v stiku z bolniki, zlasti v majhnih zaprtih prostorih. Inkubacijska doba naj bi bila 14 dni, vendar epidemiologi dnevno ugotavljajo, da je lahko tudi daljša, celo tri tedne. Točne inkubacijske dobe tako še ni mogoče napovedati.
Izjemno strogi ukrepi so po prepričanju imunologov, epidemiologov in vlade nujni, če želimo preprečiti še hitrejše širjenje okužb, saj vemo, da na vsakega bolnika, ki ima okužbo s koronavirusom, zbolijo še dva in pol do tri in pol dodatni ljudje.
Prav zato je treba omejiti čisto vse nepotrebne stike, potovanja, druženja in biti pri tem dosledni.
Kakšni so bolezenski znaki okužbe s COVID-19?
Koronavirus je nalezljiva virusna bolezen, podobna gripi. Nenavadno ali posebno je, da se ta virus širi zelo hitro, je (za zdaj) poln neznank in hkrati novih spoznanj, skrbi, kar priznavajo celo infektologi v vsakodnevnih izzivih. Večina obolelih, 80 odstotkov ljudi, okužbo s koronavirusom občutijo v blagi obliki, kot prehlad, preostalih 20 odstotkov zboli resno. Smrtnost je kar 3,4-odstotna, v Italiji celo višja od šestih odstotkov, medtem ko je za sezonsko gripo nižja od enega odstotka.
Ne podcenjujte bolezenskih znakov: vročina, kašelj, težko dihanje, bolečine v mišicah, utrujenost, še posebej, če ste bili pred tem na območju izbruha virusa (predvsem v Italiji ali na Kitajskem), ostanite doma, ne hodite v službo ali na javne kraje, kjer je veliko ljudi, ter ne sprejemajte obiskov. Pred obiskom zdravnika se z njim o zdravstvenem stanju posvetujte po telefonu. Zdravstveni delavci poudarjajo, da nikakor ne odhajajte k zdravniku nenapovedano, saj lahko s tem pripomorete k širjenju okužbe.
Zdravljenje okužbe COVID-19 v samoizolaciji
Če zbolite, ne širite okužbe z novim koronavirusom in dosledno upoštevate navodila. Ostanite doma, v samoizolaciji. Izogibajte se stikom z drugimi ljudmi, prezračujte prostore za pet do deset minut večkrat dnevno, večino časa preživite v drugi sobi stran od ostalih družinskih članov. Perilo operite ločeno od perila ostalih družinskih članov z običajnim pralnim praškom na vsaj 60 ⁰C.
Upoštevajte navodila zdravnika, počivajte, pijte dovolj tekočine, telesno temperaturo si znižujte z zato namenjenimi zdravili.
Uporaba maske doma je potrebna le ob prisotnosti drugih oseb, ki jih želimo zaščititi pred okužbo. Za prihod na zdravniški pregled si uredite prevoz in ne koristite javnega prometa.
Temeljito si umivajte roke
Umivanje rok z milom in toplo vodo vsaj pol minute je prvi pomemben korak za zaščito, ob tem rok ne smemo pozabiti temeljito sprati in jih dobro osušiti.
Razkužujte si roke in kašljate v rokav ali robec
Roke si razkužujte dosledno z razkužilom, ki ima najmanj 60-odstotno vsebnost etanola, če nimate v bližini tople tekoče vode in mila, saj se tako lahko zaščitimo pred okužbo, zlasti ko smo na javnih krajih – v trgovinah, lekarnah, bankah, na bankomatih, avtobusih, vlakih, ko se dotikamo okuženih predmetov, površin na katerih naj bi koronavirus preživel od nekaj ur do nekdaj dni. Pomembno pa je dejstvo, da na vidno umazanih rokah razkužilo ne deluje, treba si jih je prej temeljito umiti s toplo vodo in milom. Sredstva za razkuževanje površin niso primerna za razkuževanje kože.
Nas maske zaščitijo?
Nepravilna uporaba mask lahko povzroči nadaljnje širjenje virusa, zato uporaba ni priporočljiva kot zaščita pred koronavirusom. Maske so smiselne v zdravstvenih ustanovah, kjer zaposleni vedo, kdaj so potrebne, kako jih namestiti, nositi, sneti in odstraniti. Kljub temu so bile maske v tem obdobju že večkrat razprodane.
Zelo pomembna je ustrezna higiena kašlja. Pokrijte si usta in nos s papirnatim robčkom ali zakašljajte ali kihnite v zgornji del rokava. Papirnat robček po vsaki uporabi odvrzite v koš, za tem si umijte ali razkužite roke.
Odpoved operacij, pregledov, preventivnih programov
Od 16. marca so v vseh bolnišnicah odpovedani tudi vsi specialistični pregledi in operativni posegi, razen tistih stopnje nujno in zelo hitro. Ne bodo pa odpovedali onkoloških storitev in obravnave nosečnic. V presejalnih programih Zora, Dora in Svit bodo zaključili vse terapevtske posege, ki so nujni, preventivne bodo ustavili.
Zaprti vrtci, šole, kako z varstvom otrok?
Za 14 dni, do 30. marca, so zaprti vrtci in šole, gre za ukrep, ki bo s seboj prinesel številne posledice, zadeva pa 300.000 ljudi. Dovoljene bodo izjeme za varovanje otrok tistih staršev, ki bodo nujno potrebovali varstvo zaradi narave svojega dela, kar dokažejo s pisno izjavo delodajalca, da resnično opravljajo delo, ki je pomembno za delovanje družbe in države v izrednih razmerah. Gre za zdravstvene delavce, zaposlene v civilni zaščiti, vojski in policiji in drugih službah, ki so pomembne za oskrbo prebivalstva. Otrok, ki se lahko vključi v nujno varstvo, mora biti zdrav in ne sme kazati znakov okužbe.
Strokovnjaki odločno odsvetujejo, da otroke v varstvo pošiljate starim staršem oziroma starejšim od 65 let s kroničnimi boleznimi, saj spadajo v rizično skupino obolelih s koronavirusom in je bolezen lahko zanje usodna.
Za čas, ko bo vrtec zaprt, so starši oproščeni plačila vrtca, kar velja tudi za tiste starše, ki bodo koristili nujno varstvo. Starši, ki bodo morali ostati doma, so upravičeni do 50-odstotnega nadomestila plače.
Čakanje na delo doma
Vlada je sprejela Zakon o interventnem ukrepu delnega povračila nadomestila plače, ki ob širjenju koronavirusa predvideva subvencioniranje čakanja na delo doma in v določenih primerih karantene.
Trgovine skrajšujejo delovni čas, v banke, lekarne vstopamo posamično, maše so odpovedane
Čeprav je ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Aleksandra Pivec trdila, da prehrane v trgovinah ne bo zmanjkalo in da nakupi na zalogo niso potrebni, so bile v teh dneh v nakupovalnih središčih izredne razmere. Nekatere trgovine skrajšujejo delovni čas. Nakupovalna središča Citypark Ljubljana, Europark Maribor, Citycenter Celje in Center Vič Ljubljana so od petka, 13. marca 2020, do preklica odprti po novem obratovalnem času, in sicer od ponedeljka do sobote od 10. do 18. ure.
Slovenski škofje so izdali izredna navodila za preprečevanje širjenja novega koronavirusa. Kot so zapisali, spremljajo ukrepe države, glede na zaostrene razmere pa po posvetu s strokovnjaki do nadaljnjega odpovedujejo vse "svete maše, podeljevanja zakramentov, zakramentalov, ljudske pobožnosti, župnijska praznovanja in druge dogodke ter vsa srečanja."
Na zaostreno situacijo so se odzvali tudi v bankah, lekarnah ... kamor državljani vstopajo posamično.
Ključne informacije so na voljo v Klicnem centru za informacije o koronavirusu 080 1404
Informacije, navodila in priporočila lahko preden pokličete in morda po nepotrebnem obremenjujte osebje zdravstvenih ustanov, najdete na spletni strani Nacionalnega inštituta za varovanje zdravja, na portalu državne uprave GOV.SI na naslednji povezavi, Informacije za potnike so na voljo tudi na spletnem mestu zunanjega ministrstva tukaj.
Še več neposrednih informacij lahko dobite v Klicnem centru za informacije o koronavirusu 080 1404. Le v nujnih primerih (nujne medicinske pomoči, pomoči gasilcev, nujne veterinarske pomoči, pomoči gorskih in jamarskih reševalcev in drugih reševalnih enot) pokličite 112 in 113.
Telefonske številke za informacije o koronavirusu:
Klicni center za informacije o koronavirusu: vse informacije v zvezi z epidemijo koronavirusa vsak dan med 8.00 in 20.00 na brezplačni telefonski številki 080 1404 UKC Ljubljana: telefonski številki za osnovne informacije o koronavirusu sta 01 522 45 40 in 01 522 45 41. UKC Maribor: telefonska številka 031 653 929 je dosegljiva vsak dan od 07.00 do 22.00 ure. Splošna bolnišnica Celje: informacije dobite na 03 423 30 79, številka deluje 24 ur na dan. Splošna bolnišnica Jesenice: Pacienti, ki menijo, da so okuženi, naj pred vstopom v poseben zabojnik pred tamkajšnjim urgentnim centrom pokličejo 051 668 651. Splošna bolnišnica Brežice: kontakt v urgentnem centru ob sumu na okužbo: 07 466 82 46. Zdravstveni dom Nova Gorica: na voljo imajo tri nove telefonske številke za informacije v primeru suma okužbe s koronavirusom, in sicer za odrasle od ponedeljka do petka med 8.00 in 20.00 na tel. številki 051 656 580 ali 051 656 558, za otroke pa med 8.00 in 15.00 na tel. številki 051 656 509. Ob koncu tedna je na voljo dežurna služba (urgenca v šempetrski bolnišnici), ki je dosegljiva na tel. številki: 05 330 11 17. Zdravstveni dom Koper: 05 66 47 440 Za dodatne informacije za splošno javnost, navodila in pojasnila se lahko posvetujete s strokovnjakom z NIJZ na telefonski številki 031 646 617 in 031 619 118, vsak dan med 9.00 in 17.00 uro. |
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.