Slovenija

Koronavirus in digitalna disrupcija

Ljubljana, 02. 05. 2020 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
Tilen Gorenšek
Komentarji
63

"Vsaj 40 odstotkov vseh podjetij bo propadlo v naslednjih 10 letih, če ne bodo ugotovila, kako spremeniti celotno podjetje z namenom prilagajanja na nove tehnologije." (John Chambers, Cisco).

Tilen Gorenšek, doktorski študent na Fakulteti za družbene vede
Tilen Gorenšek, doktorski študent na Fakulteti za družbene vede FOTO: Tilen Gorenšek

Za veliko večino pandemij v človeški zgodovini je značilno, da so katalizator inovacij in pospeševanja sprememb, kar lahko opažamo tudi pri aktualni krizi, povezani s pandemijo novega koronavirusa. Družbene, kulturne, moralne ter poslovne vrednote, ki so se vzpostavljale zadnjih nekaj desetletij, so tako že na udaru sprememb, ki jih povzroča trenutna pandemija, vprašanje pa je, kako intenzivne in globoke bodo te spremembe in ali lahko obstoječa družbena ureditev vse to prenese. 

Eno izmed najpomembnejših področij, ki doživlja spremembe, je uporaba digitalne tehnologije, ki je s tehnološkega vidika sicer zrela za uporabo, a je do sedaj manjkal vzvod, ki bi pripeljal do širše družbene uporabe. Trenutna pandemija pospešuje ravno to – prilagajanje in pospeševanje uveljave digitalne tehnologije v širši družbi z namenom njene uporabe v vsakdanjem življenju. Digitalizacija je sicer proces, ki je v družbi prisoten in aktiven že vsaj dve desetletji, z digitalno transformacijo pa se že aktivno ukvarjajo številne globalne korporacije ter vizionarski podjetniki, ki se zavedajo digitalne disrupcije, ki jo digitalizacija povzroča. Prepoznavajo tudi končni cilj ter nagrade, ki jih prinaša dosega tega cilja.

Besedilo je pripravljeno v projektu Homopolitikus, političnega think tanka Inštituta za politični manedžment. Kolumna izraža stališče avtorja in ne nujno tudi uredništva 24ur.com.

V zadnjih nekaj letih se količina znanstvene in strokovne literature na temo digitalizacije, digitalne transformacije ter disrupcije izjemno povečuje, saj digitalna tehnologija pronica čedalje globlje v same družbene strukture. Nekdaj dominantna analognost se tako pospešeno umika digitalnosti. Zaslediti je bilo moč napovedi in projekcije, ki so izpostavljale digitalno disrupcijo – povečanje produktivnosti, stroškovne učinkovitosti, globalne povezanosti, okoljske trajnosti ter seveda upad stroškov, predvsem na račun avtomatizacije ter digitalizacije ponavljajočih se delovnih procesov, kar v praksi pomeni nadomeščanje človeka na delovnih mestih, kjer lahko delovne procese izvaja tehnologija. To sicer ni nič novega, saj tehnologija počasi, a vztrajno nadomešča človeka kot ključni člen v proizvodnem procesu že od industrijske revolucije, a takšne spremembe se ponavadi dogajajo na obdobje vsaj nekaj desetletij. 

Digitalna disrupcija, ki jo pospešuje pandemija novega koronavirusa, pa je nekaj novega, povsem neobičajnega in neusmiljenega, ki je v vsega nekaj mesecih zrušila več desetletij stare paradigme ter jih nadomestila z novimi, ki jih večina populacije pač ne more tako hitro in učinkovito sprejeti. Kot primer velja izpostaviti koncept dela od doma (ang. Work from home; WFH). Delo od doma je v zadnjih nekaj letih v porastu, tako na račun digitalne infrastrukture, ki takšno delo omogoča, kot tudi na račun novih poslovnih modelov, storitev in produktov, pri katerih je mogoče delovne procese izvajati od doma. Tako poslovni sektor kot tudi država sta se pričela zavedati pomembnosti tovrstnega načina dela ter ga ustrezno umeščati v javne ter druge politike, ki tlakujejo družbene ureditve.

Za veliko večino pandemij v človeški zgodovini je značilno, da so katalizator inovacij in pospeševanja sprememb, kar lahko opažamo tudi pri aktualni krizi, povezani s pandemijo novega koronavirusa.
Za veliko večino pandemij v človeški zgodovini je značilno, da so katalizator inovacij in pospeševanja sprememb, kar lahko opažamo tudi pri aktualni krizi, povezani s pandemijo novega koronavirusa. FOTO: Shutterstock

A pandemija novega koronavirusa je zaradi vsesplošne družbene izolacije naredila delo od doma v marsikaterem sektorju kot edino normalno opcijo in s tem novo normalo. Koncept dela od doma bo privedel do neštetih sprememb, tako na delovnem mestu kot tudi doma. Spremembe bodo imele izjemen vpliv npr. na timsko delo, produktivnost, sodelovanje in komunikacijo. Še posebej pomembne pa so sprva nevidne posledice, ki bodo korenito spremenile način ter potek zasebnega oz. družinskega življenja. Z obstoječo organizacijo dela se je namreč vzpostavilo ravnotežje med zasebnim in poslovnim, ki jasno razmejuje enega od drugega. To ravnotežje je sedaj porušeno, saj delo od doma prinaša nove oblike stresa, medsebojnega prilagajanja in obremenitev za poslovne in zasebne partnerje. Prostorska dimenzija tako po eni strani povsem izgublja na pomenu in postaja čedalje bolj nepomembna, kar je ključna lastnost digitalnega – spreminja pomen časovne ter prostorske dimenzije, a po drugi strani izpostavlja pomen prostora kot enega izmed glavnih dejavnikov našega psihofizičnega počutja.

Čeprav koncept dela od doma poznamo že kar nekaj časa, je prilagajanje na takšen način dela lahko izjemno naporno, saj spreminja ustaljene in predvidljive ritme, s čimer posega v že tako razširjen konformizem 21. stoletja. Ta odpor do sprememb, ki preko strahu pred njimi vodi do sprejemanja neracionalnih individualnih in kolektivnih odločitev pa je tisti, ki dejansko krepi posledice digitalne disrupcije. Kot je zapisal Yuval Noah Harari v izvrstni knjigi Homo Deus, zadnji vlak napredka odhaja s postaje, imenovane Homo Sapiens. Tisti, ki bodo ta vlak zamudili, ne bodo nikoli dobili druge priložnosti. Če želite sedeti na tem vlaku, potem je nujno razumevanje tehnologije 21. stoletja, pri tem izpostavi moč biotehnologije in računalniških algoritmov.

A kompleksnost se tukaj šele dobro prične, saj bomo občutili (ne)posredne posledice digitalne disrupcije v prav vseh segmentih svetovne ekonomije. Za lažjo predstavo - storitvam in produktom, namenjenim podpori delu od doma, bo tržna vrednost eksplodirala, kakor se je zgodilo v primeru aplikacije Zoom, medtem ko bo tržna vrednost produktov, vezanih na obdobje pred pandemijo, kakor so fosilna pogonska goriva, strmoglavila. Padci cen nafte to potrjujejo. Razloge je vedno mogoče najti v ponudbi in povpraševanju.

Obseg globalne mobilnosti je verjetno na najnižji točki po 2. svetovni vojni. V letalski industriji takšnega upada potnikov v vsej zgodovini obstoja še ni bilo, zato je tudi logično, da je povpraševanje po fosilnih gorivih upadlo, čemur je sledil največji padec cen nafte v zgodovini. Kakšne bodo posledice za svetovno ekonomijo, še ni povsem jasno, a zagotovo bodo velike, večje od tistih leta 2008, saj proračuni številnih držav temeljijo na mednarodnih cenah sodčka nafte. Nekateri analitiki že napovedujejo, da bo preboj alternativnih, predvsem električnih virov energije še hitrejši in izrazitejši – vprašanje pa je, ali bo tudi okoljsko trajnejši?

Letalska industrija je na udaru, prihodnost je še vedno negotova.
Letalska industrija je na udaru, prihodnost je še vedno negotova. FOTO: Miro Majcen

To bo seveda odvisno tudi od dogajanja v ostalih panogah industrije, kakor je npr. turistični sektor, za katerega projekcije kažejo, da si ne bo opomogel vsaj še eno do dve leti, kar pomeni, da je z masovnim turizmom, kot ga poznamo, konec. Za tiste, ki iščejo bližnjice, bo to priložnost za optimiziranje stroškov na račun nadaljnje degradacije okolja, saj manj turistov pomeni manj nadzora, medtem ko je to za tiste, ki se poslužujejo inovativnosti, odlična priložnost za razvoj novih poslovnih modelov ter novih turističnih izkušenj in izkustev, temelječih na uporabi tehnologije razširjene resničnosti (ang. Expanded reality – XR), s čimer bodo postavljeni zametki nove vrste globalizacije, in sicer digitalne globalizacije. Med ključnimi globalnimi akterji sta zagotovo Savdska Arabija in Kitajska, ki v zadnjih letih in z načrti v prihajajočem desetletju izvajata daleč največji tehnološki in energetski prehod na svetu. Po teh dveh državah se bo najverjetneje zgledoval ves preostali svet v razvoju, vključno z Indijo ter Afriko. Moralna preizpraševanja so torej naslednja stvar, ki jih pandemija novega koronavirusa v kontekstu digitalne disrupcije prinaša. 

Zaradi reorganizacije dela, tudi v kontekstu poslovnih interakcij in sodelovanja, bomo pričeli znova razmišljati tudi o poslovnih nepremičninah ter o njihovi umestitvi v okolje. Temu primerno se bo prilagodila cenovna politika mest, v kontekstu vrednosti storitev, produktov, izdelkov in nepremičnin. Zmanjšan obisk restavracij, gostiln, telovadnic, nakupovalnih središč bo prav tako vodil do ponovnih razmislekov o prostorskem urbanizmu ter načrtovanju razvoja mest in skupnosti prihodnosti – menim, da bo ravno ta pandemija omogočila razvoj resničnih pametnih mest, vasi in skupnosti. 

Pandemija novega koronavirusa je zaradi vsesplošne družbene izolacije naredila delo od doma v marsikaterem sektorju kot edino normalno opcijo in s tem novo normalo.
Pandemija novega koronavirusa je zaradi vsesplošne družbene izolacije naredila delo od doma v marsikaterem sektorju kot edino normalno opcijo in s tem novo normalo. FOTO: Shutterstock

Za konec velja izpostaviti še reorganizacijo procesa učenja, ki je tesno povezan s procesom dela. Kjer se reorganizira in spremeni eden, se reorganizira in spremeni tudi drugi, saj sta med seboj povezana procesa, ki drug drugega silita v modernizacijo. Z oddaljenim načinom dela se bo okrepil tudi oddaljen način učenja, kar prinaša številne posledice za izobraževalne institucije, sama mesta ter seveda tudi za družine. Oddaljen način učenja bo namreč izrazito vplival na socio-ekonomski položaj družin, v kolikor ne bo potrebe po najemu drage nepremičnine v mestu, kjer potekajo izobraževalni procesi, plačilu stroškov prevoza ter drage prehrane. Na videz mogoče nedolžne spremembe, ki pa bodo spremenile temelje družbene podstati. 

Pandemija novega koronavirusa je sprožila val inovacij, namenjenih novemu načinu življenja in dela. Povsem verjetno je, da bodo zgodovinarji v bližnji prihodnosti označili pandemijo koronavirusa Sars-Cov-2 kot tisti zgodovinskih dogodek, ki velja za iskro dolgoročnih družbenih sprememb, upajmo, da v pozitivno smer. Zato je tudi tokrat na mestu poziv državi, da zagotovi ustrezne razmere v okolju, ki bodo omogočale izkoristek inovativnega potenciala slovenske družbe. Na področju prihajajočih digitalnih tehnologij velja Slovenija za globalno velesilo in skrajni čas je, da država podjetnikom in Sloveniji omogoči razvojni preboj na tem področju. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (63)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

loznjak
02. 05. 2020 19.17
+0
Kaj kdo ve,da je sedaj bil dež in bo nekaj hrane zrastlo?
SEJBOBOL
02. 05. 2020 11.59
+12
Ne se bat letalska industrija bo rastla , cene tud , 20% jih bo pa propadlo , ampak skupno se bo vrtelo več dnarja . Zdržali bodo pa le največji , kot vedno in nato tud drastčno bol bogateli ...
Quatflow
02. 05. 2020 10.08
+3
No, zato smo ocitno tudi doma..da se zbudimo v cisto novi svet..kot Alica v cudezni dezeli. Dobrodosli. Niso si mogli boljse splanirati vse skupaj in ni nakljucje, da se sedaj dogaja gradnja 5G.
AlternativeFacts
02. 05. 2020 10.21
+3
Južna Koreja je pokrita z G5 tehnologijo od 2016 dalje. Tudi s pomočjo G5 tehnologije so uspešno zgladili krivuljo pri Covid-19 okužbah in to brez da bi zato ustavili gospodarstvo, šole, muzeje skratka družabno življenje (vir: COVID-19: How Korea is using inovative technology and AI to flatten the curve) - prevedeno. Kako je Južna Koreja s pomočjo tehnologije G5 in umetne inteligence sploščila Covid-19 krivuljo...
Quatflow
02. 05. 2020 10.27
+3
Ni vsem verjeti kar pisejo. Ker vecinski mediji pisejo eno, zelo malo jih pa pise realno. Resnico znajo prikrivati in kdor misli, da je ta svet njegov prijatelj se ni izkusil bitke med dobrim in slabim.
AlternativeFacts
02. 05. 2020 10.36
+1
Torej verjeti pa moramo vse tisto, kar govori kontra G5? Zakaj?
Quatflow
02. 05. 2020 10.57
+1
Povej mi ali lahko iz mrtve stvari obrodi sad? Ce ima neka stvar lahko posledice se vsak pameten zasciti pred tem. Se v letalu imajo Faradayevo kletko.
AlternativeFacts
02. 05. 2020 11.28
+2
Letalo ima faradejevo kletko? letalo je faradejeva kletka, tudiavtomobil je faradejeva.....Sploh veste kaj je faradejeva kletka? O tisti neumnosti o mrtvih stvareh pa sploh nevem kaj ste hoteli povedati. Mrve stvari so hiše, denar, obleka, nakit itd skratka vse kar uporabljate v življenju pri vsakodnevnih opravilih je praktično mrtva stvar, tudi wc papir če hočete...In da, lahko. Z mrtvo stvarjo preorjete njive in posadite rastline. Ali če gremo v aktualni čas, z mrtvo stvarjo odkrivate cepiva , pač sev virusa je mrtva stvar ne živa, tudi laboratorijski inštrumenti so mrtva stvar, konec koncev zdravila so mrtva stvar.....
Quatflow
02. 05. 2020 11.48
-2
Ja, ce odstejes okna. Mrtve stvari so lahko pripomocki, ampak iz mrtve stvari ne zraste ziva stvar. No mogoce se motim ;)
AlternativeFacts
02. 05. 2020 12.02
+2
Ok pa pojdimo tako..Če zemlji odvzameš žive organizme, ti ostanejo minerali/rudninske snovi, torej mrtve stvari. Rastlina da zraste in obrodi plodove, potrebuje mrtve stvari. Lahko iz mrtvih stvari kaj zraste? Seveda..konec koncev življenje na zemlji je zgolj in samo "tokokrog", iz živega v mrtvo in iz mrtvega v živo....drugače ne gre....
tomas26
03. 05. 2020 10.53
+1
Vtipkaj v Googla Retired President Of Microsoft Canada, Frank Clegg 5G Wireless IS NOT SAFE, dokazov o škodljivosti EMF je ogromno, seveda se pri vsaki dobičkonosni stvari krešejo mnenja, denar spremeni mnenje in ta prodana duša se je po to pripravljena tudi podpisati.
blaow
02. 05. 2020 09.53
+2
AlternativeFacts
02. 05. 2020 09.42
+2
Ni vse v rokah podjetij. Največjo vlogo bodo odigrale vlade. Bolj ko se bo igralo s tem, "koliko" G5 omrežja potrebujemo in kdaj če sploh ga postaviti, hujše bodo gospodarsko finančne posledice v državah in posledično v svetu. G5 omrežje zaradi omogočanja velike količine podatkov v 1 sekundi ( 1 gb na sekundo) pač spreminja delovanje vseh družbenih, tudi gospodarstvo, sfer, finance, robotika, javna uprava, zdravstvo, infarastruktura, promet itd...
Millady
02. 05. 2020 09.54
+6
Ali navaden človek nujno rabi 5G? Pa ostale strukture, ali rabijo prenos podatkov v 1 sec? A morajo biti pokriti s signali tudi Sahars, Gobi, Antarktika?
AlternativeFacts
02. 05. 2020 10.10
+0
Za delo od doma, je ključno da je prenos podatkov čim hitrejši. Za čim boljši izkoristek super računalnikov v raziskavah recimo cepiva za Covid-19 je pomembno da je prenos podatkov čim hitrejši. V zdravstvu, kjer lahko sekunde odigrajo odličilno vlogo pri tem ali bo človek preživel ali umrl, je hiter prenos podatkov med zdravniki ključnega pomena. itd..Skratka pod črto povedano ZELO POMEMBNO je kako hitro se v informacijski dobi, kar 21 stoletje definitivno je, prenašajo podatki in da G5 je nujen tudi za navadnega človeka....
Millady
02. 05. 2020 10.31
+5
V zdravstvu ne gre za sekunde, to je izjemno, izjemno redko..za delo od doma pa je totalno nepomembno, ali je prenos 1 sec ali 60 sec ( vidim zdaj, ko delam od doma)
Moncsa
02. 05. 2020 10.33
+6
To vse drži, kar pišeš, hitrost pretoka informacij je ključno. Edino, da jaz raje podpiram prenos podatkov prek kabla - se pravi optiko, kot 5G. Razlog zelo enostaven: manj sevanja. V to se dal drugači RuNe, in upam da v roku enega leta marsikakšna vasica bo imela izgrajeno infrastrukturo.
AlternativeFacts
02. 05. 2020 10.49
+2
Prenos preko kabla ima omejitve, ki jo postavlja kabel sam in zraven še število uporabnikov omrežja. Zato 1gb prenosa preko kabla ni mogoča in ni tako dobra ideja. Danes je povprečna hitrost 100mb/s, najvišja pa bi bila lahko 500mb/s, torej za polovico manjša od G5 ki teh omejitev nima. Seveda govorimo o optiki in ne bakrenih kablih.....
Moncsa
02. 05. 2020 11.02
+2
No vidiš, na tem področju znaš več ko jaz :) Kakor jaz vem, je za izkoristek hitrosti 5G tehnologije potrebuješ tudi sprejemnike ki to podpirajo, kar verjetno nima vsako gospodinjstvo. Povečan prenos prek kabla je pa poleg kabla samega (česa lahko položijo vzporedno tudi več, saj je tako tenka da je vse skupaj nič) je ključen razdelilnik. Če je veliko končnih uporabnikov, pač potrebujejo razdelilnik večjega kapaciteta. Nekako se sigurno da rešiti, sicer delovanje ponudnikov spletnega gostovanja bi bil teoretično nemogoč. S hrbtenico ali brez. Imam znanca, ki je imel cca 15 let nazaj na firmi 1 GB simetrično (ne v SLO, v tujini), nimam pojma, kako je rešil, ma ga je zagotovo imel. Če sem tukaj navedla kakršnokoli dezinformacijo, bom hvaležna za popravek, ker me tema res zanima.
AlternativeFacts
02. 05. 2020 11.40
+0
Ne nič nisi narobe napisal. Doma imate že vsi aparate ki so kompatibilni z G5 tehnologijo, vsaj kar se tiče prenosnikov in stacionarnih računalnikov. Pri mobilnih enotah, kot so tablice ali telefoni je pa zadeva malo drugačna in če vam ne podpira G5 tehnologije ste pač brez G5 tehnologije. ...Kako pa je kolega rešil prenos, najlažje s tem, če je računalnik napumpal z ramom ob enem pa še poskrbel da je imel dovolj velik predpomnilnik...seveda pod pogojem, da je bil on kočna destinacija (server) in ne samo vmesnik do serverja.
Moncsa
03. 05. 2020 09.42
Kompatibilnost že... vprašanje je če določeni aparati podpirajo hitrost prenosa NAD 500 MB/sec, ker če ne, nič ne pridobimo z G5? Baje nima vsak tako zmogljivega modema, serverja in končnih naprav doma. Prenosna hitrost telefonov pa mene osebno ne gani, ker kot prvo doma lovi normalno itak samo GSM, kot drugo, ga uporabljam za kar je namenjen: telefoniranju. Za vse ostalo imam na razpolago stacionarne in prenosne računalnike. Sicer tudi prenos 100 MB/sec se mi zdi v tem trenutku sanjski, ker smo na bakru, tako da si lahko misliš... :)
Mentos
02. 05. 2020 09.18
+12
Dobro jutro. Digitalna disrupcija je navzoča že od 90-ih in je del našega vsakdana. Nima toliko veze z NOVIM (!) koronavirusom. 😁 Primeri: internet, google, amazon, facebook, tesla, iphone, air bnb... AI na splošno...eni že zdaj recimo na določeni stopnji prijateljujejo z Alexo. 🙂 Ne moremo se ji izogniti, ker nazaj ni možno iti, zaradi človeške radovednosti pa tudi ni možno stagnirati. Stephen Hawking je rekel, da bodo računalniki bodisi najboljša, ali pa najhujša stvar, ki se nam je/bo zgodila, saj podvojijo svojo hitrost in spomin vsakih 18 mesecev. Naj bi bilo odvisno od naše sposobnosti prilagajanja spremembam, torej človeške inteligence in splošnega razvoja. Ah, življenje bi bilo tragično, če ne bi bilo smešno... 🙃
Quatflow
02. 05. 2020 10.20
+0
Kdo pa pravi, da je digitalna disrupcija v 90ih enaka ali bo enaka prihodnji? Zakaj pa mislis, da je toliko nasprotovanj? Nic ni za brez veze.
Moncsa
02. 05. 2020 09.06
+6
Se vidi da je fant FDV-jevc, ker za ekonomijo očitno nima preveč pojma. Padec cen nafte nima veze s korono. Poleg tega dejstvo dela od doma, o kateri piše dokaj široko, nima preveč veze z digitalizacijo poslovanja. Nič pa ne omenja BISTVO te digitalizacije, kar pomeni, da če preusmeriš poslovanje v elektronsko, ti ni treba več hoditi fizično na pošto, na ZZZS, na FURS, na ZPIZ, na AJPES, na banko itd. ampak vse urediš kar prek spleta. Iz pisarne ali s kavča doma, je sekundarno.
tomas26
02. 05. 2020 09.31
+3
V bistvu je koncept tehnokracije”posameznik več ne odloča o svojih dejanjih, to namesto njega počne upravitelj”, v tem primeru, človek več ni potreben, oziroma ni zaželjen. Njegovo funkcijo prevzame voden stroj-humanoid. Ja to je naša usoda, če se ji bomo predali.
Fery Zaka
02. 05. 2020 09.33
+0
Točno tako. Kar lahko urediš od doma, ni nujno za življenje, ampak je nepotrebna navlaka, s katero se vzdržuje milijone ali celo milijarde birokratskih delovnih mest. Ljudi je pač preveč in si je treba nekaj izmisliti, da se jih zaposli.
Millady
02. 05. 2020 09.44
+6
Tomas, ja, v to smer gre, ta korona kriza bo pospešila tehnokracijo in opravičila nujnost njenega obstoja. Temu se je treba upreti
Moncsa
02. 05. 2020 10.02
+0
Mislim da tukaj mešamo različna pojma. Eno je tehnokracija in drugo je digitalizacija. Da povem en primer, ki ga pozna vsak. Izdaja in prejem računov/položnic. Je nujno potrebno za poslovanje? Seveda da je. To pa lahko počneš tako, da ga pišeš v wordu (nekateri se še zmeraj poslužujejo te variante), ali pišeš v nek program, kar ti traja bistveno manj časa, saj sam sešteva postavke, izračuna davek itd. Potem ta račun lahko pošlješ po pošti, kar pomeni nucaš papir, črnilo, kuverto, in še na pošto (ali vsaj do nabiralnika) moraš it. Ali pošlješ prek maila oz. kot e-račun v spletno banko/bazo prejemnika neposredno, kar traja par sekund in je brez dodatnih stroškov (tako fizičnega materiala kot časa). Isto pri prejetih računih: lahko prejmeš v fizični obliki, pri čemer moraš vse podatke pretipkavati za vnos v bazo, isto s plačilom, da ne govorim če greš namesto spletne banke na pošto/banko/bankomat plačati. Ali dobiš elektronsko, in vneseš in plačaš s parimi kliki. In takih primerov je malo morje. Namen digitalnega poslovanja je, da reši človeka "štancanja", kopiranja in podobno, pri čemer poleg veliko nepotrebno porabljenega časa se povečuje tudi možnost človeških napak (normalno, saj tisti ki dela, tudi greši). S tem je delavec bolj učinkovit in se lahko osredotoči na dela ki dejansko rabijo človeško kreativnost. Ker seveda je veliko takih točk ki jo MORA opraviti človek in, vsaj za enkrat, računalniki ga ne morejo nadomeščati.
Millady
02. 05. 2020 10.35
+0
Res Monsca, govorimo o različnih stvareh :)) glede padca cene nafte pa je ta direkt v povezavi s korono, ekon. pravilo ponudbe in povpraševanja
Moncsa
02. 05. 2020 10.45
+3
Milady cena padca goriva se sprožila zaradi cenovne vojne nafte med Saudi Arabijo, Rusijo in ZDA, še pred pandemijo. Imaš prav, po navadi se cene prilagujejo povpraševanju, vendar v tem primeru ne drži, nihanje cen bi bilo isto tudi brez izbruha. Je pa res da zagovorniki nizkih cen imajo izgovor jokerja "Covid".
Millady
02. 05. 2020 10.56
+1
Mislila sem, da govorimo o ceni nič ali negativni, ki je bila pred 10-imi dnevi v USA
Moncsa
02. 05. 2020 11.06
+3
Ajaaa, to... ne, jaz sem iz članka razumela da avtor govori o padcu cen na splošnem. To pa je bila že pred 2mi meseci, in se je govorilo o tej cenovni vojni še prej. Ne vem :)
Reko
02. 05. 2020 08.52
+4
Še eden več da bi meglo mešal delal pa ne bi .
hotchilipoper
02. 05. 2020 09.25
+1
Se pripravlja za v parlament.Tam so sami doktorji,pa od nobenega nč
dark horse
02. 05. 2020 08.46
+19
Vsak bi bil kr influencer pa delal od doma, ter užival. Po mnenju avtorja tegale članka bodo fizična dela propadla me zanima kaj bo dal v usta ko ne bo več fizikalcev
radimam?rnega
02. 05. 2020 08.42
+8
FDV-jevcem bo seveda taksen stil zivljenja ustrezal...
janezpodre
02. 05. 2020 08.40
+1
Lahko komentatorji nakladate o smislu tega članka, ampak fantek ima prav, vsaj v segmentu turizma, športa, dela od doma in pod. - v zgodovino bodo odplule velike turistične križarke,inkubatorji virusa, roji turističnih, v glavnem azijskih turistov po Benetkah, Firencah in tudi LJ, nerazumljivo je, da japonski penzjonist v 5 dneh preslika pol Evrope, dela gužvo na vsakem usranem punktu, kot je LJ tržnica, zapravi pa za 5 sladoledov izven paketa, ko lahko danes na velikem 2m ekranu vidiš vse dosti lepše na domačem kavču."Biti tam" bo izgubilo pomen.Enako je s fuzbalom, košarko, OI etc,etc. Takšne spremembe prinaša nove tehnologije, virus je samo pospešil zadevo, oz postavil stvari na svoje mesto, kakšne velike škode, da stari Japanac po šnelevropskemkursu povabi vso žlahto in ji 5 ur kaže butaste posnetke ala jaz na Tromostovju v Ljuubvbllaaannnnna, pa ne bo.
Millady
02. 05. 2020 09.17
+3
Točno tako. Pravilno je napisal tudi glede dela od doma, takšna oblika je idealna za delodajalca, ker predstavlja velik prihranek, za delavca pa je dolgoročno pogubna..
yokerxdinterfan
02. 05. 2020 09.30
+3
Dvomim, da je biti tam izgubilo pomen. Maraton lahko pretečeš sam, ampak se drugače sliši ko nekomu omeniš, da si pretekl Lj maraton kot pa da si pretekel enako razdaljo v domačem okolju. Bi pa bilo treba skenslati letalski promet in celino povezati z hitrimi vlaki.
Malo_sutra
02. 05. 2020 08.38
+0
Bo tilen doktor povedal. Ok tilen.
el capitan 1
02. 05. 2020 08.37
+5
Vse kar je napisal in morda sprognoziral bi morda lahko bilo resnicno pod enim pogojem....Ce ne bodo nasli cepiva za ucinkovito zascito pred Corona Virusom! Vendar je vsemu svetu in ekonomijam jasno, da cepivo bo in bodo v njegov razvoj vlozene miljarde dolarjev. Se vecje miljarde pa bodo pokasirane s prodajo tega cepiva. Zato v taksni obliki, na ta nacin, nikoli ne bo prislo do preobrata v misljenju ljudi! Je prevec lepo bilo zivljenje doslej, da bi ga zamenjali za digitalnega......
Millady
02. 05. 2020 09.23
+0
Cepivo bodo našli slej ali prej, problem je, da nas država lahko prisili k obveznem cepljenju, na takšen ali drugačen način. Cepljenje bi moralo biti prostovoljno kot je sedaj proti sezonski gripi, samo vse kaže, da bo obratno..
Quatflow
02. 05. 2020 10.14
+0
Cepivo nas na dolgi rok naredi bolj dovzetne za druge bolezni in viruse ter nam s tem pospesi predcasno umrljivost.
Millady
02. 05. 2020 10.39
+2
Sem zagovornica cepljenja zoper "klasičnih" otroških bolezni, tole kar nam sedaj kuhajo zna biti nevarno in sem/bom absolutno proti
User300173
02. 05. 2020 08.32
+2
Se bo okrepil egoizem, humanizem, ali dvo razredna družba z velikim socialnim razkorakom med njima?
tron3
02. 05. 2020 08.24
+0
Nč bat pa to, se jim bo življenje še zelo spremenilo, prej ali slej se kakšnemu od voditeljev strgalo in bo pritisnil na petelina, tako, da še bo zelo pestro v naslednjem desetletju, zraven pa bi bilo treba dodati, da od tiskanja wc papirja, ki ga se imenuje denar pač ne bo dalo živeti. Vsaka generacija je v zadnjih 200 letih v Evropi doživela vojno in tudi to smrklovje ne bo izjema.
FlatyEric
02. 05. 2020 08.18
+26
Vse lepo in prav ta napredek in deli od doma in ne družiti se, ampak kaj si ga bodo pubeci celi življenje na roko metalu ali bo kdaj žensko tudi pošlatal? Že zdaj se veliko fantov boji pristopiti in ogovoriti punco, tako bo pa še slabše. Ne vem, če je to ravno napredek, ki si ga želim.
Millady
02. 05. 2020 09.38
+2
hotchilipoper
02. 05. 2020 08.16
+5
disrúpcija -e ž prirojena nepravilna struktura organa ali tkiva, je posledica zunanjih dejavnikov, ki prekinejo normalni razvojni proces (npr. amnijski trakovi, motnje prekrvavitve)
hotchilipoper
02. 05. 2020 08.17
+4
Mentos
02. 05. 2020 09.43
+2
Prekinitev. V angleščini je interruption, ki ima sicer negativen konotat, kateremu so se želeli izogniti. Zato so uporabili termin disruption.
tron3
02. 05. 2020 08.16
+19
Še en nevzgojeni smrkavec več, ki je prepričan, da bo z mešanjem megle živel lagodno in brez skrbi do konca svojih dni!!!!
Millady
02. 05. 2020 09.24
+3
Leviizgubljeni
02. 05. 2020 08.12
+15
Ta je se eden, ki nikdar ne bo delal nic in mu bodo denarci sami padali v zep, na racun blabla
Nimiuseen
02. 05. 2020 08.16
+8
hotchilipoper
02. 05. 2020 08.09
+3