Direktor Termoelektrarne Šoštanj (Teš) Arman Koritnik je danes blokiral dostop do bloka šest vsem zaposlenim, kar pomeni, da je stavka v Tešu spet ovirana, so sporočili iz Sindikata delavcev dejavnosti energetike Slovenije. Tiskovna predstavnica HSE Petja Rijavec pa je povedala, da imajo dostop do bloka 6 samo pooblaščene osebe.
Predsednik podjetniškega sindikata Danijel Tajnik je povedal, da se je stavkovni odbor skušal prebiti do izmenovodske pisarne, saj je v Tešu tudi danes povečano število varnostnikov. Po njegovi oceni se je stavka v Tešu danes vendarle začela, čeprav je blok šest tudi tokrat zaklenjen, vendar z zunanje strani. Tajnik je dejal še, da se je stavka začela tudi v drugih obratih Teša in je trajala do 10. ure.
Koritnik: Storil bom vse, da ne bo prišlo do izpada Teš 6
Koritnik je na novinarski konferenci dejal, da bo storil vse, da ne bo prišlo do izpada Teš 6. Vodstvo mora zagotoviti njegovo nemoteno in zanesljivo obratovanje, je poudaril. "Zame je ključno, da zagotovimo zanesljivo in varno oskrbo z električni energijo iz Teša 6," je dejal.
Glede včerajšnjega incidenta v komandni sobi je Koritnik zavrnil očitke, da je vodstvo Teša izvajalo psihične pritiske na zaposlene med stavko. Ker je eden od delavcev med stavko prejšnji teden nepooblaščeno prevzel upravljanje Teša 6, se je Koritnik na podlagi varnostne analize odločil, da poveča število varnostnikov. Omenjenemu delavcu pa so v družbi izrekli opozorilo pred izredno odpovedjo delovnega razmerja zaradi nespoštovanja delovne zakonodaje, je povedal prvi mož Teša.
Glede torkovega zaprtja v komandno sobo šestega bloka je Koritnik pojasnil, da se je med zaprtjem pogovarjal s pooblaščenimi delavci o operativnih zadevah. Poudaril je tudi, da v komandno sobo lahko vstopijo le pooblaščene osebe z delovnim nalogom.
Opozoril je, da bi vsako nepooblaščeno upravljanje s Tešem 6 ogrozilo garancijo za to energetsko napravo in dodal, da ekipa francoskega Alstoma kot proizvajalca tehnologije spremlja delovanje bloka tudi med garancijsko dobo.
'V najslabšem primeru bomo odpustili 26 delavcev'
Po Koritnikovi oceni stavka v energetiki ni uperjena proti Tešu, ampak proti vladi. Ocenjuje tudi, da si Teš zaradi stavke ne more privoščiti kakršne koli škode, ker v družbi poteka tudi proces prestrukturiranja.
Glede programa preseženih delavcev, na katerem se je znašlo 118 delavcev, je Koritnik dejal, da ga bodo sprejeli v petek. 92 delavcem bo tako Teš ponudil premestitev na druga delovna mesta v elektrarni, 26 pa bodo delo skušali poiskati pri drugih delodajalcih.
Ker je tarifni plačilni sistem v Tešu zastarel, je Koritnik napovedal, da naj bi še letos uvedli tudi sodobnejši plačni sistem.
Sindikat energetike: Nobena poteza v stavki ni protizakonita
Četrti dan splošne stavke v energetiki je bil podoben prejšnjim – med 8. in 10. uro je stavkalo približno 3000 zaposlenih. V Dravskih in Soških elektrarnah so v omenjenem času omejevali proizvodnjo. V ostalih družbah, ki sodelujejo v stavki, med drugim v elektrodistribucijah, pa so prekinili delo, je pojasnil predsednik Sindikata delavcev dejavnost energetike Slovenije Branko Sevčnikar.
"Že od napovedi stavke skrbimo na naši strani, da se stavka izvaja v skladu z zakonom o stavki in odgovorno trdim, da noben korak, nobena poteza vseh borcev v tej stavki ni bila protizakonita," je poudaril pravni svetovalec sindikata Luka Divjak. Sindikat pa se na drugi strani srečuje s kršitvami na strani predstavnikov delodajalcev oz. do kršitev prihaja le s strani direktorja Teš. "Vsi delodajalci spoštujejo pravico delavcev do stavke, le Koritnik ne," je poudaril. Njegovo ravnanje je prijavil inšpektoratu za delo, ki je danes tudi opravil pregled v Šoštanju.
Koritnikovo ravnanje je obsodil tudi Sevčnikar in pojasnil, da bo sindikat ubral vse pravne poti, ki jih ima na voljo. "Nekaj smo jih že, ostane nam še skrajna pot, prijava preko kazenske ovadbe," je poudaril vodja sindikata, ki sicer ne želi prejudicirati ravnanja sindikata v prihodnje. Sevčnikar je bil kritičen do vlade, ta se namreč na stavkovne zahteve še ni odzvala, ni oblikovala pogajalske skupine, da bi pogovori o stavkovnih zahtevah lahko stekli. "Po mojem mnenju vlada s tem krši zakon o stavki, ker se ne odzove na legitimno napovedano stavko, ki ji je bila vročena 18. marca," je dejal.
Vlada: Nadaljevanje dialoga je edina pot, ki lahko pripelje do rešitve
V kabinetu predsednika vlade pa so pojasnili, da so stališča vlade znana. "Strinjamo se, da so vsebine, ki jih naslavlja sindikat, pomembne. Vlada se tega zaveda in jih obravnava z vso resnostjo v okviru najširšega dialoga z vsemi deležniki v energetiki, vključno s sindikati, kjer ima Ekonomsko socialni odbor energetike, kot specifičen organ, še posebno vlogo," so poudarili.
"Prestrukturiranje in organiziranje slovenskega elektroenergetskega gospodarstva zahteva sistemske in zakonodajne rešitve, zato se o tem ne da pogovarjati le z enim od deležnikov, npr. zgolj s sindikati. Prav tako se tega dialoga ne da voditi v okviru stavke," so poudarili.
O tako pomembnih vsebinah lahko pogovor teče le "za mizo", v odprtem dialogu z vsemi socialnimi partnerji v energetiki, so navedli in dodali, da je ta dialog že vzpostavljen in teče v okviru Ekonomsko socialnega odbora energetike - s predstavniki delodajalcev, ki jih zastopa Energetska zbornica Slovenije, sindikata in ministrstvo za infrastrukturo. "V času te vlade ni bila nobena odločitev sprejeta enostransko. Zato je nadaljevanje dialoga edina pot, ki lahko privede do rešitve, sprejemljive za vse socialne partnerje," so še navedli v premierjevem uradu in dodali: "Vprašanja, ki pa se tičejo racionalizacij in optimizacij energetskih družb, kar lahko neposredno vpliva na pravice delavcev, pa bo treba reševati v dialogu z delodajalci."
KOMENTARJI (347)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.