Na političnem parketu še vedno zelo odmevajo odstop notranjega ministra Aleša Hojsa in hišne preiskave pri gospodarskem ministru Zdravku Počivalšku.
V koalicijskih strankah so še vedno bolj skopi z odzivi, čeprav so v SMC stopili svojemu ministru v bran. Minister za javno upravo iz vrst SMC Boštjan Koritnik se je tako danes ob robu odprtja prenovljenih prostorov ljubljanske upravne enote odzval na torkove hišne preiskave zaradi sumov nepravilnosti pri nabavah zaščitne in medicinske opreme:"Stališče SMC je jasno – jaz osebno in stranka stojimo za ministrom Zdravkom Počivalškom. Kot pravnik pa se izogibam komentiranju postopkov, ki so v teku, zato tega ne bom storil," je dejal Koritnik.
Glede posledic odstopov notranjega ministra Aleša Hojsa in generalnega direktorja policije Antona Travnerja na delovanje vlade pa je dejal, da v tem ne vidi nikakršnih težav. To se je po Koritnikovih besedah dogajalo tudi v prejšnjih vladah. "Ministri so odstopali ali bili zamenjani. Ključno je, da vlada kot celota deluje naprej in da je operativna," je dodal.
Poslanec SDS Branko Grims je kot nedopustno označil, da so o neki preiskavi še pred njeno izvedbo obveščeni mediji, saj da je zaradi tega taka preiskava diskreditirana, brezpredmetna in očitno politično zlorabljena.
Horvat: Odločiti morajo sodišča in ne ulica ali politika
Vodja poslancev NSi Jožef Horvat je o preiskavah pri Počivalšku poudaril, da morajo v pravni državi odločiti sodišča in ne ulica ali politika. "Nikakor ne pristajamo na izvensodne politične procese. Ti pa se dogajajo," je rekel.
Kot je izpostavil, morajo preiskave doživeti svoj epilog. "Takšne stvari se ne morejo končati z odmevnimi hišnimi preiskavami. V NSi si želimo, da se preiskava zaključi in pričakujemo čimprejšnjo odločitev sodišč," je povedal v izjavi za medije pred državnm zborom. Kot pravi, bo sodni epilog pokazal, ali so sumi pri nabavi zaščitne opreme upravičeni. Opozoril pa je na primere preiskovanja gospodarskega kriminala v preteklih letih. "Preiskave se začnejo s spektakularnimi hišnimi preiskavami, ne doživijo pa potem sodnega epiloga," je izrazil zaskrbljenost.
Na pozive opozicije, da naj odstopi celotna vlada, pa Horvat odgovarja, da je osnovni cilj vsake opozicije priti čim prej na oblast. "Če bi opozicija mislila resno s tem, kar govori, bi danes ali pa že v torek predlagala novega mandatarja," je dodal.
Nekateri v opoziciji menijo, da bi moral tudi Počivalšek odstopiti
V nekaterih opozicijskih vrstah so poudarili, da bi moral odstopiti tudi gospodarski minister, ki pa pravi, da tega ne namerava storiti. Kot je poudaril Robert Pavšič (LMŠ), bi moral odstopiti sicer že takoj po interpelaciji, saj mu je bila takrat nedvoumno dokazana politična odgovornost, in ne čakati na to, da bodo svoje opravili preiskovalni in sodni organi.
Na vprašanje glede možnosti konstruktivne nezaupnice kot mosta do predčasnih volitev je poudaril, da je opozicija strnjena, da pa je za nezaupnico potrebnih 46 glasov. "Naj se zadeve razčistijo, razjasnijo in naj parlamentarci sami povedo, ali se strinjajo s takšnim načinom dela," je dejal. Preiskave pri ministru sicer po njegovih navedbah potrjujejo, da imamo pri nas še vedno profesionalno policijo in Nacionalni preiskovalni urad, ki opravljata svoje delo.
Vodja poslancev Levice Matej T. Vatovec pa je med drugim spomnil, da so bili pod prejšnjo vlado standardi visoki. Kdaj naj bi funkcionar odstopil je, tako Vatovec, stvar politične zrelosti. A dodaja, da je imel Počivalšek že v prejšnjih mandatih "marsikdaj kakšne prste v marmeladi". "V trenutku, ko je toliko puščic usmerjenih proti ministru Počivalšku, bi moral sam odločiti, da je temu dovolj," je dejal in ocenil, da je to edino pravilno, če izgubiš moralno avtoriteto in legitimnost.
Meni, da so se pri nabavi zaščitne opreme zgodile številne nepravilnosti in da je bolj kot ne zdaj vsem jasno, da je šlo za neko vrsto kriminalnega početja. "V kakšni razsežnosti, pa bomo videli," je dodal. Verjetnost, da bi odstopil premier Janez Janša, k čemur v Levici pozivajo, je ocenil kot majhno.
Zaradi sumov nepravilnosti pri nabavah zaščitne in medicinske opreme so v torek ves dan potekale hišne preiskave, med drugim tudi pri ministru Počivalšku. Poleg njega naj bi bila med osumljenimi tudi Andreja Potočnik, članica Počivalškove projektne skupine in nekdanja poslanka SMC, ki je operativno sodelovala pri dogovorih z dobavitelji opreme v času epidemije covida-19.
Med hišnimi preiskavami so kriminalisti Nacionalnega preiskovalnega urada Počivalšku začasno odvzeli prostost.
KOMENTARJI (328)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.