V nagovoru pripadnicam in pripadnikom Slovenske vojske je Borut Pahor poudaril, da je eden izmed razlogov njegovega obiska utemeljitev razlogov za podelitev dodatnih pooblastil Slovenski vojski za pomoč policiji pri varovanju slovenske južne meje, ki jih je vlada predlagala državnemu zboru. “Gre za našo skupno oceno, da policija opravlja brezhibno delo tudi ob pomoči Slovenske vojske,” je dejal predsednik republike in dodal, da bi bilo za prerazporeditev človeških virov policije koristno, če bi vojski pri varovanju naše južne meje podelili tudi policijska pooblastila. Za takšno odločitev, tako predsednik Pahor, je ugotovil razumevanje pri lokalni skupnosti, Slovenski vojski in policiji.
“Ne vemo, kako se bodo dogodki razvijali v prihodnje. Lahko pa pričakujemo, da bosta zdravstveni krizi sledili gospodarska in socialna kriza,” je utemeljil predsednik Pahor in dodal, da lahko v poletnih mesecih pričakujemo večje število ilegalnih prebežnikov po zahodnobalkanski migracijski poti. Da bomo na takšno zgoščevanje problemov pripravljeni, tako predsednik republike, bo potrebna ustrezna in pravočasna razporeditev varnostnih in človeških virov.
Nato je predsednik Pahor obiskal mejno kontrolno točko v vasi Breg pri Sinjem Vrhu, kjer si je ogledal predstavitev dela skupnih patrulj Slovenske vojske in policije pri varovanju slovenske južne meje.
Predsednika republike so spremljali minister za obrambo Matej Tonin, minister za notranje zadeve Aleš Hojs, namestnik načelnika Generalštaba Slovenske vojske brigadir Robert Glavaš in v. d. generalnega direktorja policije mag. Anton Travner.
Po Toninovih besedah je težko razumeti del državnega zbora, da omenjeni aktivaciji nasprotuje. Ocenil je tudi, da ljudje ob južni meji vojsko dobro sprejemajo in da si omenjene pomoči želi tudi policija. Opozoril je, da je vojska pripravljena pomagati, da bi delovala po strogo določenih navodilih in le tri mesece. Vojska sicer pomaga tudi pri urejanju prometne infrastrukture ob meji, je dodal.
Hojs je povedal, da je potreba po aktivaciji omenjenega člena prišla s strani policije in da je ob povečanju števila nedovoljenih prehodov južne meje, ki so se januarja in februarja glede na lani zvišali za 60 odstotkov, južno mejo nujno treba zavarovati, "kot je treba". Po njegovih podatkih naj bi se število vojakov ob južni meji ob aktivaciji omenjenega člena z zdajšnjih 140 dvignilo na približno 500.
Razprava preložena na eno od prihodnjih sej
Obravnavo predloga o izjemnih pooblastilih vojakov so na seji državnega zbora, ki je potekala prejšnji teden, koalicijski poslanci preložili na eno izmed prihodnjih sej. Nekateri v opoziciji so protestirali, ker koalicija predloga uradno ni utemeljila. V izjavi za javnost pa so pojasnili, da želijo razčistiti, ali bi moral DZ kljub nezadostni podpori predlogu na matičnem odboru o njem vseeno glasovati.
Predlog vladnega sklepa, zaradi katerega so koalicijski poslanci zahtevali izredno sejo, je bil na dnevnem redu, ki so ga v uvodu seje, ki je potekala 7. aprila, poslanci tudi potrdili. Predlog pred tem sicer na matičnem odboru za obrambo ni prejel potrebne dvetretjinske večine navzočih poslancev.
KOMENTARJI (706)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.